Дитина народила дитину: чи давати життя в 12 років?
Діти, які з двох років вміють вмикати планшет, розблокувати телефон, шукати потрібну інформацію в інтернеті й обходити батьківський контроль, виявляються дивно темними в питаннях сексу з протилежною статтю і його наслідків для організму. Як це і вийшло у випадку з 12-річною школяркою Танею зі Львова.
Однак не встигли вщухнути пристрасті львівської "Санта-Барбари", як з'явилася ще одна молода мама. Тільки тепер в Ужгороді, та й трохи старше: їй на момент пологів виповнилося 13 років і 6 місяців. Але от якщо у випадку зі львів'янкою, пологи пройшли більш-менш, то породіллю з Ужгорода довелося "рятувати всім гінекологічним відділенням". Вона теж народила раніше терміну і на все життя отримала нагадування про своє легковажність: шрам від кесаревого розтину, який врятував життя і їй, і її малюкові.
"МедОбоз" вирішив розібратися в питанні і з'ясувати, що ж стає причиною такої поведінки у підлітків. Батьківська недбалість або особливості характеру? Нас також хвилювало запитання: що в такому випадку робити молодим породіллям - давати життя дитині або вживати відповідних заходів?
Чому діти починають займатися сексом
Про те, що стоїть за раннім початком статевого життя, розповіла дитячий психолог Оксана Сашенко.
За її словами, існує дві основні причини. Перша - це юнацький максималізм. Будучи підлітками, вони впевнені в тому, що вони дуже дорослі. Вони відчувають і перевіряють міцність своїх фантазій.
"Якщо в фантазії у дівчинки є переконання, що відносини між чоловіком і жінкою неможливі без сексуального зв'язку і якщо є фантазії про те, як би це могло бути. Фантазуючи, вони починають статеве життя", - каже вона.
Психолог зазначає, що дівчатка можуть починати раннє статеве життя, щоб здобути авторитет і підтримку серед своїх ровесниць. "Тобто дуже авторитетна для неї подруга розповідає про своє сексуальне життя. Щоб дістати авторитет, дівчинка також може вступати в ранні статеві зв'язки. Щоб бути, так би мовити, на одній хвилі, не відставати", - додає вона.
Сашенко каже, що також це можуть робити дівчинки, які перебувають у відносинах, через страх, що хлопець її кине.
"У будь-якому з цих випадків раннє статеве життя призводить до травм - як фізичним, так і емоційно-психологічним. Особливо якщо почуття дівчинки дуже щирі, а у партнера таких почуттів немає. Це веде до емоційної травматизації. У більш дорослому віці це може призвести до фригідності, аноргазмії і іншим неприємних моментів, проблем з гормонами", - додає вона.
Читайте: У Львові народила 12-річна школярка
"Букет" проблем
На думку лікаря-гінеколога Євгена Шевчука, у віці 12-13 років не сформувався гормональний фон дівчата, і раннє статеве життя призводить до того, що відбуваються передчасні інфікування органів малого таза, зокрема, піхви, матки і хронізації цих процесів. Тому ймовірність того, що у дівчинки будуть проблеми зі здоров'ям і репродуктивною системою високі. Можуть розвинутися такі захворювання, як фіброміома матки, ендомітріоз, полікістоз і інші неприємні захворювання.
"Статеве виховання має починатися не тоді, коли у дівчинки починається пубертатний період, а у віці 4-5 років. Просто необхідно розповідати дитині, звідки з'явилися батьки і сама дитина. Тобто ми говоримо про сексуальне виховання. Найчастіше діти нічого не знають про це . Вони дізнаються цю інформацію з джерел, які не зовсім підходять: інтернет, доступні сайти, відеопродукція, яка є. У дитини виникає цікавість: що ж це таке і бажання спробувати. Якщо не готові батьки говорити на цю тему, то повинні бути люди, до орие розкажуть молоді про неї", - говорить Шевчук.
Лікар-гінеколог Олена Гопчук каже, що настання вагітності, є основним показником здоров'я жінки, однак вагітності в ювенільному віці є часто серйозною проблемою не тільки для сім'ї дівчинки і винуватця настання вагітності, але і її здоров'я.
"Жіночий організм розвивається до 20 років, механізми адаптації, що забезпечують здоров'я і витривалість, удосконалюються з віком. Ранні вагітності - завжди стрес. У більшості випадків це патологічні пологи, загрози переривання, важкі наслідки для дитини. Дитяча психіка не побудована ще бути батьком, тіло не готове до виношування, незважаючи на що почалися менструації і овуляції, що дають можливість завагітніти", - говорить вона.
Читайте: Думали, що пухлина в животі: лікарі розповіли про стан 12-річної породіллі зі Львівщини
Народжувати чи не народжувати?
На запитання про те, що ж буде краще для дівчинки і її організму, думки лікарів розділилися. Так, доктор Євген Шевчук каже, що "між двох зол не обирають"
"Якщо ми будемо виходити з того, що дитина завагітнів, то для організму дівчинки було б правильніше виносити і народити дитину. Тут ми говоримо не про моральну і психологічну складову, а про здоров'я репродуктивної системи. Якщо ми перервемо вагітність, то ми нанесемо ще більший шкоди здоров'ю молодої мами", - додає він.
Олена Гопчук же вважає, що таку вагітність можна перервати: "Якщо говорити про Україну, на відміну від більшості східних країн, де дівчинку видавали заміж в 13 років, вагітність ювенільний негативно сприймається суспільством. Це стрес для тіла і психіки дівчинки, трагедія для сім'ї. і з моєї точки зору, вагітність цю можливо перервати на благо життя самої дівчинки. Хоч це і йде в розріз з моїми принципами, як акушера-гінеколога, яка старається зберегти жінкам настала вагітність", - зазначає лікар.
Що робити батькам?
За словами психолога Оксани Сашенко, щоб запобігти цьому, батькам потрібно просвіщати своїх дітей. Чим раніше дитина буде знати про всі нюанси, тим менше у нього буде бажання шукати відповіді на свої запитання на стороні.
"Чим більше довірчі відносини з нашими дітьми, тим простіше нам буде виглядати авторитетом в їх очах і тим менше вони будуть протестувати проти якоїсь нової інформації, почутої від нас. Якщо ми багато говоримо зі своїми дітьми про почуття, про те, які вони бувають, як називаються, як виникають і як з ними справлятися, то таким чином ми зміцнюємо і стабілізуємо їхню емоційну сферу", - додає психолог.
На її думку, якщо батькам вдалося затвердити і закріпити адекватно високу оцінку у дочки, то їй не потрібно буде вирощувати свою самооцінку за рахунок самоствердження серед одноліток і особливо "купувати любов за секс". "Якщо я впевнена в собі, я не буду робити те, що він просить, тільки щоб утримати його біля себе", - говорить вона.
Олена Гопчук, у свою чергу, зазначає, що мама дівчинки-підлітка повинна не просто спостерігати, а повинна бути тою самою довіреною і близькою людиною доньці, кращим другом, підтримкою, в першу чергу, інформаційної, технічної - створювати дівчинці традицію здорового способу життя, передавати в поколіннях знання про менструації, контрацепції, вагітність, пологи, лактації.
"Краще ефект від профілактики, ніж від лікування. Вона повинна дати знання про те, як правильно почати статеве життя, як захиститися від вагітності з початком статевого життя, як бути щасливою жінкою і мамою з часом", - говорить вона.
Що ж далі?
Звичайно, можна нескінченно говорити про те, хто винен або не винен. Фактом залишається той момент, що діти, які в такому юному віці стали мамами, найімовірніше, були позбавлені достатньої кількості батьківської уваги, а також навіть не чули про сексуальне виховання.
Ми все ще сором'язливо ховаємо очі при слові "секс", а батьки з жахом думають про майбутню розмову або тремтять від думки, що при дитині потрібно буде вимовити "презерватив" або не дай Бог, показати його.
Поки ця тема не стане такою ж повсякденною, як і інші аспекти здоров'я, ми будемо бачити в новинах історії про те, як дитина народив дитину. Поки дітям, нехай навіть із раннього віку, будуть прищеплювати культуру сексуальної поведінки, ми будемо витріщатися на ганебні цих же дітей шоу.
Підсумок такий, що з дітьми потрібно говорити і вдома, і в школі. Розповідати про контрацепцію, показувати її варіанти, а то і класти з собою у рюкзак, якщо є підозри, що дитина "виросла". І тоді, можливо, подібні новини стануть великою рідкістю, а то і зникнуть зовсім.
Згідно зі статистикою, ранні пологи і неповнолітні матері - явище, яке з кожним роком стає все більш поширеним як в світі, так і в Україні. Наприклад, сайт головного управління статистики в Житомирській області опублікував дані про народжуваність за 2016 рік і віці породіль. Близько 100 матерів були неповнолітніми; точніше, 70 з них народили в 16, тринадцять - в 15 років, п'ять - у 14 років і одна в 13 років.
Якщо екстраполювати ці дані на всю країну, то вийде, що з 397 тисяч дітей, що народилися в 2016 році, згідно з сайтом Державної служби статистики України, приблизно 3000 малюків з'явилися на світ у жінок у віці до 16 років включно.
Як раніше повідомляв "Обозреватель", в Ужгородський пологовий будинок надійшла вагітна школярка.