Екстрена контрацепція не врятує: медики розвінчали міф

19,4 т.
Екстрена контрацепція не врятує: медики розвінчали міф

За статистикою, 0,6-2,6% жінок, що вживають таблетки екстреної контрацепції після незахищеного сексу, однаково можуть зачати дитину.

Так, Рейчел (ім'я змінене) завагітніла після того, як її зґвалтували, попри те, що вона випила протизаплідну пігулку того ж вечора в рамках медичної допомоги, наданої їй після нападу, пише BBC.

"Коли через два місяці я дізналася, що очікую дитину, це стало для мене цілковитим шоком, – сказала вона. – Мені навіть на думку не спало, що це взагалі могло трапитися".

Екстрена контрацепція не врятує: медики розвінчали міф
Відео дня

Як зауважила жінка, вона навіть не була проінформована, що пігулка може і не допомогти. "Я взагалі не пригадую, щоби тоді йшлося про те, що це може бути неефективним", – зазначила вона.

Активно обговорювати питання екстреної контрацепції почали після того, як авторка сайту Refinery29 поділилася своєю історією про те, як вона зачала попри вживання пігулок і дотримання інструкцій.

Коли пігулки екстреної контрацепції можуть бути неефективними?

  1. Великий вплив на дієвість пігулок має менструальний цикл. Зокрема, якщо овуляція відбулась перед тим, як ви випили препарат, і ви були фертильні під час незахищеного статевого акту – вона не завадить вагітності.

  2. Залежно від типу таблеток екстреної контрацепції – їх є два: левоноргестрел та уліпристалу ацетат. Левоноргестрел слід випити протягом 72 годин (три дні) після незахищеного сексу. Уліпристалу ацетат необхідно вжити протягом 120 годин (п'ять днів). До речі, за статистикою, вагітніють дві з кожних 100 жінок, які використовують уліпристалу ацетат, і 0,6-2,6% жінок, які вдаються до левоноргестрелу.

  3. На ефективність таблеток впливають ліки, які ви можете вживати. Серед них – деякі засоби від ВІЛ, епілепсії, а також безрецептурний рослинний засіб звіробій, яким іноді лікують легкі розлади настрою.

  4. Ще один важливий момент – вага жінки. У осіб із більшою вагою вищий ризик завагітніти після їхнього вживання, стверджує експертка.

"І йдеться навіть не про надмірну вагу", – зауважила докторка Керолайн Купер, фахівчиня з питань репродуктивного та сексуального здоров'я.

Недостатня поінформованість про дію таблеток

Хоча інструкції до пігулок екстреної контрацепції містять інформацію про те, що дія ліків заснована на затримці овуляції, на неї, як і на будь-що, написане дрібним шрифтом, легко не звернути увагу. Інструкція також прямо не говорить про те, що ефективність пігулок залежить від дня вашого менструального циклу.

Читайте: Вакцинація і контрацепція в допомогу: як боротися з ВПЛ

Крім того, в аптеці чи клініці з питань сексуального здоров'я не завжди вважають за потрібне вказати жінкам, що на ефективність екстреної контрацепції впливає їхній менструальний цикл.

"Я думаю, що це мають робити, – сказала Купер і додала, що хоча фармацевти зазвичай добре знають, як працює екстрена контрацепція, "якщо вони зайняті, то можуть не заглиблюватися в усі ці подробиці".

Які є альтернативи?

Інший доступний метод екстреної контрацепції – це мідна ВМС (внутрішньоматкова спіраль), встановлена протягом перших п'яти днів після незахищеного статевого зв’язку. Якщо пігулки затримують овуляцію, ВМС запобігає імплантації заплідненої яйцеклітини на слизову оболонку матки і має ефективність понад 99%.

Читайте: Лучший способ контрацепции

Ребекка Пікерілл, медсестра з питань сексуального здоров'я у клініці під патронатом благодійної організації Brook, що опікується сексуальним здоров'ям молодих людей, розповідає, що їхні працівники завжди пропонують ВМС як "золотий стандарт".

Докторка Купер каже, що ніколи не бачила, щоб ВМС була неефективною як засіб екстреної контрацепції.

"Я, звісно, бачила жінок, які вживали пігулки екстреної контрацепції, вагітніли, робили аборт, а потім приходили до мене, щоб встановити спіраль, і були розлючені, що ніхто не запропонував їм цей варіант одразу", – додала вона.

Як повідомляв OBOZREVATEL, лікарка-гінекологиня Анна Новосад розповіла про сучасні методи контрацепції і заходи, які зараз відбуваються в Україні з цієї тематики.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки