Скільки коштують пологи в Україні: названі шокуючі цифри
Кожна сім'я, яка очікує появи на світ немовляти, пройшовши довгий шлях багатомісячних турбот про своє майбутнє чадо, задається питанням: де і в яких умовах з'явиться довгоочікуване немовля?
З огляду на те, що така подія відбувається не кожен день, майбутні батьки готові викладати чималі суми за те, щоб народження дитини сталося з максимальним комфортом.
Кожен сподівається, що коли-небудь пологи для всіх матусь будуть проходити в ідеальних умовах у державних пологових будинках. Але реальність, на жаль, на сьогоднішній день інша.
Якщо пересічні громадяни готові лише витратитися на невелику мзду бригаді, що приймає пологи, то більш фінансово забезпечені сім'ї впевнені: чим дорожче, тим краще. Тому вони заздалегідь передбачають у своєму бюджеті досить велику статтю витрат на пологи в приватній клініці.
"МедОбоз" вирішив розібратися, чому майбутні батьки готові витрачати серйозні кошти на платні клініки, наскільки виправдані ці витрати і які саме послуги отримає пацієнтка приватної клініки і її немовля.
Передсмертний стан державної медицини відродив безліч приватних клінік. Українська приватна медицина переживає період активного росту, причому приблизно 40% із загального числа (30 тис.- Авт.) приватних клінік знаходиться в межах Києва.
Якщо ще кілька років тому приватники могли похвалитися лише стоматологічними кабінетами та лабораторіями з узяття елементарних аналізів, то сьогодні нас не здивувати навіть багатопрофільними приватними клініками. Серед них - клініки по боротьбі з онкологічними захворюваннями, медичні установи, які надають послуги з репродукції, офтальмологічні та хірургічні центри, а також пологові будинки.
У скільки обходяться "безкоштовні" пологи в комунальних пологових будинках?
Жінки, які пройшли всі кола пекла системи "безкоштовної медицини", яка залишилася з радянських ще часів, добре знають, в яких умовах доводилося і часто, на жаль, все ще доводиться з'являтися на світ простим смертним.
Палати, без особливих зручностей, у таких пологових будинках розраховані на кілька людей. Причому приїхати треба з сумкою, упакованою речами і медикаментами, що закуповуються по довгому списку, виданому напередодні.
При цьому, купівля за ним може зайняти кілька днів. Тобто майбутній матусі доводиться здійснювати такий собі квест по аптеках, всього за тиждень до пологів і на 9-му місяці вагітності. Задоволення, скажімо прямо, не з найприємніших.
Хоча, що може зрівнятися з багатогодинним перебуванням у пологових палатах, часто без елементарних зручностей, не кажучи вже про душ або нормальну їжу, а також з "подарунками" всьому, без винятку медперсоналу. Безкоштовно тут не подадуть навіть елементарну "качку".
Звичайно, якщо "підношення" лікарю сталося заздалегідь (мінімум 1000 доларів), то майбутня матуся може розраховувати і на лояльність персоналу і на більш-менш пристойні умови. А в наш час є навіть можливість запастися знеболюючим. Але, знову ж таки - купувати його треба самим і заздалегідь.
При цьому варто враховувати, що за заплачені гроші працівникам комунальних пологових будинків ви нічого не можете вимагати (всі платежі - неофіційні), а тільки сподіватися на порядність персоналу. Те ж стосується і зборів сумки породіллі - обов'язковий список буде таким же довгим, як і для тих, хто платить по мінімуму.
Зрозуміло, це далеко не повний перелік того, що може отруїти спогади породіллі про день, який повинен запам'ятатися як один із найпрекрасніших в її житті.
Сам процес пологів може доставити ще більше неприємних моментів (зрозуміло, крім перейм і самих пологів).
Тут вам і відсутність в потрібний момент лікаря-акушера, з яким ви домовлялися нібито заздалегідь, і брак банального обладнання та інструментів. А трапляються і ще більш сумні історії, коли породіллі вводять спеціальні препарати для віддалення процесу пологів (щоб лікар, з яким домовилися, встиг під'їхати). Буває і ще "веселіше": лікарі проводять кесарів розтин без особливого на те бажання або показань. Справжньою ж причиною може, наприклад, виявитися бажання лікаря піти у відпустку. І, щоб не упустити дохід, він піддає жінку кесаревому розтину. На жаль, такі випадки не поодинокі.
Ну і не варто забувати про обов'язковий "благодійний" внесок у фонд медустанови.
Не дивно тому, що сім'я, яка досягла фінансового благополуччя, заздалегідь налаштовується на необхідність народжувати в приватній клініці. Причому турбує це не тільки майбутніх матусь. Чоловікам, які також нудяться в очікуванні, коли його кохана нарешті звільниться від тягаря, теж легше один раз заплатити, ніж бігати туди і сюди по місту, закуповуючи і докуповуючи все для пологів, сподіваючись, що "все обійдеться".
Що входить у вартість оплати пологів у приватній клініці?
Читайте: "Припиніть лякати немолодих матерів": професор розвінчала "страшилку" про пізні пологи
Насамперед - жодних "сумок породіллі" або пачок готівки дрібними купюрами для "задобрювання" персоналу. З собою потрібен тільки паспорт і обмінна карта породіллі, видана в жіночій консультації.
Все інше - одноразовий одяг, включаючи тапочки, необхідні медикаменти, предмети гігієни, навіть шампуні і гелі для душу, повноцінне 5-разове харчування, чекатиме майбутню матусю в клініці.
У вартість входять також:
- 2-5-денне перебування в клініці (в залежності від того, чи були пологи природними або проводився кесарів розтин);
- диван для чоловіка, який хоче побути з матір'ю дитини до, після і навіть під час пологів (за бажанням);
- транспортні послуги (доставка породіллі в клініку і з клініки);
- необхідні медикаменти, зокрема анестезія (за бажанням);
- додаткові послуги (про них - далі) - за додаткову плату.
Одним словом, майбутня матуся отримає все, що тільки може їй знадобитися, починаючи з моменту, коли вона переступила поріг клініки і до моменту виписки. Були б гроші.
Скільки коштують пологи в приватній клініці?
Ціни на ці послуги поки що досить високі. Якщо за поліпшені умови в звичайному пологовому будинку доведеться доплатити в районі від 1 тис. доларів, то пологи в приватній столичній клініці обійдуться в 2-2,5 тисячі "зелених".
У вартість клініки включають повний пакет медичних послуг, а також всього необхідного, що може знадобитися породіллі з моменту надходження в пологовий будинок і до самої виписки.
Керівництво приватних клінік впевнене: ціни у них цілком виправдані, і якщо скласти всі витрати, включаючи "премію" лікаря і закупівлю всього необхідного, то вийде приблизно така ж сума, тільки без будь-яких гарантій і вимог до якості наданої послуги. Різниця в кілька тисяч - це кошти, які ви платите за спокій, гарантоване уважне ставлення персоналу, комфорт, стерильну чистоту і зручності.
Додаткові послуги - за додаткову плату
Насправді і в приватних клініках не все так "блакитно" і прозоро. Варто уважно прочитати договір, який складається заздалегідь: за все, що в нього не входить, доведеться вносити кошти в касу клініки. І це може стосуватися не тільки дрібниць, а й важливих, часом необхідних речей.
Уміння персоналу приватних клінік "розвести" щасливих батьків на ті чи інші непередбачені витрати - особливий талант.
В одній із відомих київських клінік, наприклад, додаткове обстеження перед пологами і консиліум лікарів напередодні пологів коштуватиме додаткових 25 тисяч гривень. Таке найчастіше відбувається, якщо жінка не спостерігалася в клініці під час вагітності.
Як заощадити на пологах у приватній клініці?
Читайте: Ризик розвитку ретинопатії недоношених - ціна за врятоване життя
Однак є і можливість отримати знижку. Наприклад, якщо жінка спостерігалася в клініці під час вагітності, хоча б із 38-го тижня - ціна буде нижчою, ніж якщо ви хочете там тільки народжувати.
Однак на цьому "фішки" зі знижками закінчуються.
Кесарів розтин обійдеться ще в 17 тисяч (незалежно від того - чи був він заздалегідь спланований, чи робиться позапланово). Ще 10 тисяч доведеться доплатити за кожну дитину (тобто за трійню додайте 30 тисяч). Якщо вам потрібен додатковий час перебувати в стаціонарі - це обійдеться від 3,5 до 8 тисяч гривень за кожну "зайву" добу.
У клініках все це пояснюють виключно турботою про те, як буде краще для здоров'я породіллі і новонародженого. Насправді ж, правда полягає в тому, що кожен проблемний випадок псує репутацію установи, і якщо їх буде занадто багато, то клієнти підуть до конкурентів. Так що додаткові ризики клініці не потрібні.
Чи варто ганятися за обраним заздалегідь лікарем?
Довгі місяці, а іноді роки очікування появи на світ дитини призводять до того, що майбутні батьки бажають максимально убезпечитися від будь-яких несподіванок. Тому вважають за краще народжувати у заздалегідь обраного лікаря.
У платних клініках вибір лікаря - це ще одна стаття витрат, від 6 до 10 тисяч гривень. За неонатолога - плюс 3 тисячі, а за анестезіолога - ще стільки ж. Причому право вибору надають не в кожній клініці, пояснюючи це тим, що всі лікарі-акушери у них високої кваліфікації, і приймати пологи повинен не обраний заздалегідь, а просто свіжіший і той, який відпочив лікар, а не той, який вже відпрацював кілька змін - у нього вищий ризик помилитися.
Варто визнати, що логіка в цьому є.
Яка ж підсумкова плата за пологи в приватній клініці?
Неважко підрахувати, що якщо майбутні батьки захочуть скористатися всіма додатковими послугами, які тільки можуть бути в клініці, то вартість пологів може перевалити за 100 тисяч гривень.
Деякі завбачливі приватні пологові будинки запаслися наявністю VIP-програм приблизно за такою ж ціною - від 110 тисяч. Але вже в цю програму внесли все, що тільки можливо: від передбаченого непередбаченого кесаревого розтину (і ви його оплатите, навіть якщо він не знадобиться), до двокімнатної палати з дизайнерським інтер'єром класу "люкс".
Для завершення картини уявіть, що в ціну включили навіть романтичну сімейну вечерю прямо в палаті, а також послуги стилістів і перукарів для професійної фото- і відеозйомки.
Платити чи не платити
Звичайно, кожній родині, яка чекає на появу на світ дитини, нехай навіть не первістка, хочеться в такі дні максимального комфорту, спокою і головне - гарантій, що буде зроблено все можливе для здоров'я і матері, і малюка.
Тому ми готові витрачатися напередодні радісної і хвилюючої події по максимуму. Однак, вибір на користь платної або безкоштовної клініки не дає гарантій, що все пройде ідеально. Заплачені кошти, якими б великими вони не були, дадуть тільки одне - впевненість, що ви зробили все, що могли.
Так що народжуйте! А буде це коштуватиме 1 тисячу гривень або 100 тисяч гривень - вибір за вами.