В Україні — спалах гепатиту: чим небезпечне і як уберегтися

25,4 т.
В Україні — спалах гепатиту: чим небезпечне і як уберегтися

В Одеській області школярі захворіли на гепатит А. Цієї осені вже зафіксовано два спалахи: у кінці вересня було госпіталізовано 9 учнів із села Соше-Острівське, а днями в лікарню потрапили 4 учнів Ширяївського освітнього комплексу №1.

Санітарна перевірка заявила, що можливі причини поширення інфекції — порушення санітарних норм і недотримання правил особистої гігієни.

З огляду на те, що на відновлення здоров'я від гострого вірусного гепатиту А можуть піти тижні чи навіть місяці, OBOZREVATEL розібрався, що це за хвороба і як від неї уберегтися.

Читайте: Онкологія та гепатит: екологи б'ють на сполох через катастрофу з Дніпром

Гепатит А

Відео дня

У народі, називається хворобою Боткіна. Вражає печінку і рідко закінчується смертю. Викликається дуже життєздатним вірусом гепатиту А — він стійкий до впливу зовнішнього середовища, може до року жити на продуктах харчування, у солоній і прісній воді, а також витримує нагрівання до 60°С. Навіть шлунковий сік не здатний його вбити.

Може передаватися через споживання брудних овочів і фруктів, води або від інфікованої людини до здорової. Інфекція безпосередньо пов'язана із дотриманням санітарних норм і особистої гігієни, оскільки поширюється фекально-оральним способом. Загалом, гепатит А — хвороба брудних рук.

Найчастіше вірус передається від людини до людини, оскільки симптоми хвороби можуть проявитися лише через декілька тижнів або навіть місяців. За цей час вірус встигає розмножитися і поширитися.

Читайте: Чому виникає жовтяниця?

Важливо розуміти, що гепатит А не переходить у хронічну стадію і не викликає цироз печінки. У дітей до 6 років, хвороба взагалі може протікати безсимптомно. У літніх людей навпаки — частіше хвороба Боткіна має важку форму і може закінчиться смертю.

Симптоми

Переджовтяничний період:

  • лихоманка;

  • нездужання:

  • нудота і блювота;

  • відсутність апетиту;

  • діарея.

В Україні — спалах гепатиту: чим небезпечне і як уберегтися

Жовтяничний період:

  • знебарвлений кал;

  • свербіж;

  • сеча темного кольору;

  • жовтяниця у 70% випадків (виникає за рахунок підвищення білірубіну в крові. Шкіра, видимі слизові оболонки і навіть білки очей стають жовтуватого відтінку).

Про лікування і профілактику гепатиту А розповів OBOZREVATEL лікар-експерт Віктор Литвиненко:

Читайте: Хвороба Боткіна у дітей — чим вона небезпечна

"На період інтоксикації хворим приписують постільний режим і обмежують харчування. У першу чергу з денного раціону виключають: смажену і гостру їжу, мариновані продукти, тугоплавкі жири, консервовані овочі, рибу і м'ясо, а також сорти м'яса, які важно засвоюються. Замість них, хворий харчується молочною і рослинною їжею. Також пацієнтам категорично заборонено вживати алкогольні напої".

За словами експерта, одужання настає без спеціалізованого лікування, спрямованого на гепатит А, адже його не існує. Лікарі проводять симптоматичну терапію.

"Пацієнтам вводять дезінтоксикаційні розчини, вітаміни, глюкозу і гепатопротектори (Гепабене, Гепазін, Карсил, Карсил Форте, Дарсил). У важких ситуаціях принципи лікування не змінюються, однак обсяг симптоматичної терапії збільшується", — пояснює лікар.

Читайте: 6 незвичайних ознак хвороби печінки

Оскільки гепатит А може бути дуже заразний, потрібна правильна профілактика. В історії існують епізоди, коли ця хвороба вражала тисячами, наприклад у Японії в 1988 році було заражено 300 тисяч осіб.

"Щоб убезпечити себе від хвороби Боткіна, потрібно пити кип'ячену воду. Також ефективною є вакцинація. Щеплення включають в себе вбиті віруси гепатиту А і характерні високою імуногенністю. Вакцинація ділиться на два етапи: перше щеплення відбувається після першого року життя малюка, друге — через 16-18 місяців. Щоправда, довічного імунітету вакцинація не дає, але вона здатна захищати організм від 6 до 10 років", розповідає лікар-експерт Віктор Литвиненко.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки