МоваЯзык

/ mamaclub

Майбутнє починається з мрії

Діти – це наше гіперболізоване відображення. Спостерігаючи за ними, прислуховуючись до їхніх міркувань і знаючи їхні думки, можна наче під лупою роздивитися власні достоїнства й недоліки, навіть ті, які так важко помітити. Тому надзвичайно корисно запитувати в дітей, про що вони думають, а головне – про що мріють. Мрії – це поле свободи, що не контролюється ніким і непідвладне впливу.

Якщо малюк мріє попасти в мультик і розмовляти зі звірями або літати, наче добра фея, це означає, що він має чудово розвинену уяву, він вірить у диво й добро. Якщо дитина трішки старшого віку хоче стати видатним вченим, винайти телепорт або ж полетіти на Марс, підкорити гірську вершину – вона розуміє, наскільки важливим для світу є прогрес і чим потрібно займатися в майбутньому. Варто замислитись, якщо заповітне бажання малечі – просто модний гаджет або "щоб мама з татом не сварилися через гроші". Дитячі мрії – це своєрідний лакмус здоров’я суспільства.

За результатами нещодавнього масштабного дослідження, яке провела команда проекту "Здійсни мрію", більш ніж 90 % українських дітей мріють про матеріальні цінності чи буденні речі: нову іграшку, планшет, смартфон, домашнього улюбленця, прогулянку в парку розваг…

Сучасний світ прагматичний, меркантильний і наповнений умовностями. Дорослим у ньому не до мрій, у них на першому місці цілі, плани, розрахунки. Проте дітям важливо фантазувати, до того ж без меж, щиро вірячи в диво! Саме такі мрії, що йдуть від самого серця, допомагають дитині пізнати реальний світ, відчути себе в ньому, зрозуміти, що ж їм подобається й обрати сферу для подальшого розвитку. На жаль, сучасні діти найчастіше мріють подібно до дорослих – матеріальними категоріями.

"Так хочеться, щоб наші діти та молодь мріяли широко й без меж. У покоління, що не мріє, не може бути своїх Ілонів Масків і Стівів Джобсів. Так хочеться бачити наших дітей з очима, що палають, та з мріями зробити цей світ кращим своїми відкриттями, новими технологіями і добрими справами. Мріяти – це також певна навичка, якою в першу чергу маємо володіти ми, щоб разом з дітьми вчитися не обмежувати себе стереотипами та прагненнями заволодіти матеріальним. Це дослідження показує, що діти дивляться на світ нашими (тобто дорослими) очима. Давайте всі разом повернемо наших дітей у дитинство", – коментує Оксана Рудюк, директор зі стратегічних комунікацій Альфа-Банку Україна.

Якщо дитина мріє виключно про матеріальні цінності, це означає, що вона покладається лише на логіку, адже в неї слабко розвинена уява. Мріючи без меж, діти не просто розвивають її, а й знаходять свій життєвий компас, навчаються ставити цілі та діяти. Лише в тієї дитини, яка мріє, є шанс стати щасливою дорослою людиною в майбутньому і досягти в житті того, що дійсно важливо мати саме йому.

А ще дитячі фантазії часто відображають те, чого бракує дитині в реальності. Саме тому так важливо ставитися до дитячих мрій серйозно, вміти слухати дітей, розмовляти з ними про те, що їх надихає.

Дослідження виявило, що на мрію дитини безпосередньо впливають батьки. Якщо вони не вірять у диво – а справжні мрії завжди залежать від дива – то й дитина не віритиме в нього.

"Малюки просто ідеально зчитують емоційний стан батьків: чим менший вік дитини, тим більша емоційна складова її спілкування зі світом і батьками, –пояснює психолог проекту "Здійсни мрію" Володимир Миколенко.

Майже 40 % батьків, які взяли участь у дослідженні, навіть не мають уявлення, про що мріють їхні діти. При тому що майже 75 % дітей розповідають, що діляться потаємним саме з мамою чи татом. Тобто дорослі не вважають достатньо важливим прислуховуватися до мрій дитини. Трапляється, що через благі наміри ще й підрізають крила маленькому мрійнику. Намагаючись вберегти своє чадо від життєвих розчарувань, радять: "Мрій про щось земне, про достойне життя". Хороша робота, висока зарплатня, елітне житло й автомобіль – ці дорослі бажання так часто транслюються в сучасному суспільстві як найвищі цінності, що не мріяти про них просто неможливо.

Між тим успішність та гроші не є ключовими цінностями, які роблять людину щасливою, вважає президент Української асоціації лікарів-психологів Богдан Божук. За його словами, на рівень щастя людини найбільше впливає те, наскільки виконані його бажання та плани. Також важливим показником є здоров’я. Адже його відсутність не може бути компенсована ніякими сумами.

В опитуванні, яке провів проект "Здійсни мрію", взяли участь 300 дітей віком від 5 до 12 років з п’яти міст України. З них 150 людей – діти, які лікуються від важких захворювань, 150 – здорові діти, які ведуть здоровий спосіб життя. Відповіді дітей з двох різних груп багато в чому схожі, але й було декілька принципових відмінностей. Наприклад, 14 % хворих дітей озвучили однакову мрію – вилікуватися. При цьому вони показали значно більшу готовність допомагати іншим людям.

"Дійсно, діти з хворобою вдвічі більше прагнуть допомагати іншим, адже біль, який вони переживають, робить їх більш чуйними до болю оточуючих, – коментує отримані дані куратор проекту "Здійсни мрію" Лідія Таран. – Коли ми створювали наш проект, то розуміли, що не зможемо подарувати диво одужання всім цим діткам, але ми знайдемо спосіб здійснити їхні заповітні мрії та наповнимо їхнє важке життя яскравими фарбами й емоціями, які додадуть їм сил у боротьбі з хворобою. Зараз ми точно знаємо, що мрії цілющі. А ще вони дуже потрібні в розвитку та розкритті талантів кожної дитини – і хворої, і здорової. Наша мета – мотивувати дітей не обмежувати себе в бажаннях і мріях, не боятися говорити про них і вірити, що вони обов язково здійсняться".

Протягом кількох років роботи проект "Здійсни мрію" виконав сотні бажань дітей, які лікуються від важких захворювань. У 2018 році проект розширив свою діяльність, до команди долучилися десятки чарівників. По всіх містах України в 2018 році стартувала масштабна хвиля уроків мрій, методологію якого підготували кращі вчителі під патронатом МОН і "Освіторії". Програма занять відразу довела свою ефективність і, головне, необхідність для українських дітей. Тому в 2019 арт-марафон триває, команда проекту відвідає нові міста і проведе уроки мрій в школах, лікарнях, соціальних центрах і сімейних фестивалях, з метою зібрати дитячі малюнки-візуалізації бажань.

Не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

0
Коментарі
0
0
Смішно
4
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини