Школа: як зберегти нерви, здоров'я і гроші

Школа: як зберегти нерви, здоров'я і гроші

Початок навчального року - це завжди певний стрес і для школярів, і для їхніх батьків. Літній період відпочинку, байдикування, тотального релаксу та розваг змінюється божевільним ритмом навчального процесу.

Крім суто ментального, психічного навантаження є й інше - вірусне: як відомо, велике скупчення дітей - ідеальне середовище для поширення інфекцій.

І, нарешті, з початком навчального року починаються і різноманітні побори з батьків.

З питанням про те, як зберегти нерви, здоров'я і гроші всім причетним до шкільного навчального процесу, "Обозреватель" звернувся до психолога, лікаря й адвоката.

Шукайте позитив, розподіляйте навчальне навантаження і давайте дитині вільний час

Відео дня

Психолог Оксана Павленко

Перш за все, важливе саме ставлення до 1 вересня. Люди заздалегідь готуються до якогось стресу, до якогось негативу. Це дуже добре видно на прикладі першокласників. Дитині говорять: "Ось підеш до школи - побачиш". Цю помилку не повинні допускати не тільки батьки, а й всі члени сім'ї.

Потрібно акцентувати увагу дитини на позитивних моментах перебування в школі.

Звичайно, іноді в школі буває складно, але насправді є багато плюсів, які ми викидаємо, які забуваємо, про які ми не згадуємо взагалі. Погодьтеся, все одно школа пов'язана з якимись задоволеннями. Перш за все, це зустріч із друзями, з однокласниками. Зрозуміло, що у кожної дитини свої інтереси, і ми як батьки повинні їх знати. Якщо ми будемо культивувати це, ми переводимо очікування школи з мінуса на плюс, і дитина йде в школу з радістю.

Зрозуміло, істотно зростає інтелектуальне навантаження. На жаль, тут ми "стрибаємо". Під час шкільних канікул ми намагаємося не навантажувати дитину - треба ж їй відпочити. Але 1 вересня ми не тільки ведемо її в школу - до неї одразу ж приходить репетитор, вона одразу ж починає відвідувати кілька гуртків.

В ідеалі було б бажано входити в це навантаження хоча б протягом місяця. Адже нічого страшного не буде, якщо заняття з репетитором почнуться з жовтня, а не з вересня. Або, якщо це можливо, на якийсь гурток можна піти в середині серпня.

І найголовніше - дитина повинна мати вільний час. Зараз багато батьків переконані, що цього бути не повинно. Мовляв, тому що це небезпечно, тому що дитина може потрапити в погану компанію, може зайнятися тим, що не треба, набратися в інтернеті поганого і т.д. Тому ми забираємо у дітей вільний час.

Але має ж бути час на формування особистості. Коли воно відбувається? У школі, на уроках? Ні. На перервах, коли діти починають взаємодіяти. Дорога зі школи додому - це єдиний вільний час половини наших дітей і єдина можливість поспілкуватися з друзями.

Батьки скаржаться на те, що діти сидять в інтернеті допізна. Але подивіться розклад своєї дитини - хіба у неї є інший час на спілкування з іншими дітьми?

Тому дуже важливо, щоб у дитини був вільний час. Більше того - було б бажано залишити якийсь відрізок вільного часу кожен день. Ми завантажуємо впродовж дня дитину. Навіть ми, дорослі, після того як приходимо з роботи, потребуємо якоїсь паузи, щоб прийти в себе. А дитину ми залишаємо без цих зазорів. Ми оптимізуємо її графік. Нам здається, що ми діємо на благо, але це не так.

Іноді дитині хочеться просто сісти, подивитися телевізор або зайти в інтернет. Нам здається: ну що там може бути цікавого? Але цей час, коли вона може про щось подумати, щось проаналізувати. У нього ж у школі є якісь взаємини, вона переживає. Як це не дивно звучить, але дитині потрібен час, щоб відчувати емоції. Особливо це важливо для підлітків, для яких емоції - найголовніше.

Якщо психіка не витримує, зробіть дитині вихідний

Лікар-педіатр Олексій Максименко

Щодо стресу від початку навчального року, то тут все дуже індивідуально. Деякі діти відмінно себе почувають у колективі, деякі - некомфортно. Як і нам, дорослим, дітям потрібна різна кількість уваги оточуючих. Деякі люблять побути наодинці, і вливання в колектив для них уже стрес. Інші, навпаки, страждають від самотності і раді побути в оточенні людей.

Треба дивитися по дитині. Якщо вона схильна до спокійних ігор, то її психіка може не витримати великого навантаження. Якщо ви бачите, що дитина втомлюється в перші 2-3 дні, якщо після відвідування школи на неї накочує сонливість, якщо з'являються головні болі, неуважність, якщо вона не здатна сконцентруватися - я вже не кажу про те, щоб робити якісь уроки, - то, напевно, варто дати такій дитині можливість відпочити день-два або тиждень. Якщо бачите, що йде перевантаження нервової системи, дайте їй час на адаптацію. Тим більше що в багатьох школах перші 2-3 дні навчального року можна бути відсутнім без медичної довідки.

Всі психічні і психологічні навантаження необхідно звести до мінімуму. У сім'ї, в будинку повинен бути спокій, затишок, жодних скандалів і криків, жодних переглядів фільмів жахів та іншого.

Щодо хвороб. Перш за все, дуже важливо, щоб у клас вводилися тільки здорові діти. В ідеалі за цим має слідкувати медпрацівник - в елітних школах так і є - перед тим, як дитина сідає за парту, її оглядає медсестра. Якщо вона бачить ознаки захворювання, вона не допускає дитину до навчального процесу. У звичайних школах це неможливо, тому що там по 40 дітей у класі. Тому бажано поговорити з учителем, щоб він помічав хворих дітей, проводив бесіду з батьками і не допускав таких дітей у клас.

Необхідно звертати увагу і на розміри класу. Якщо діти сидять скупчено, це буде викликати дискомфорт. Крім того, процес поширення інфекції буде набагато швидшим. Бажано, щоб діти сиділи якомога далі один від одного.

Якщо говорити про противірусні препарати, то я б сказав так: ми живемо за критеріями доказової медицини. Немає препаратів, які з доведеною ефективністю давали профілактику проти вірусних інфекцій. Єдина профілактика проти грипу - це вакцинація, але її треба робити ближче до зими. Якихось чарівних профілактичних таблеток поки не придумали.

Головне, щоб дитина за літо оздоровилася, щоб не йшла до школи виснаженою, наприклад, одразу після тривалих перельотів. Скажімо, ви відпочивали в Таїланді, сьогодні повернулися, а завтра дитині треба йти в перший клас - напевно, це неправильно. Дитина повинна бути повністю адаптована.

Шкільні побори: спочатку задайте директору це питання

Адвокат Ярослав Куц

Щодо шкільних поборів я можу сказати наступне. Конституція України гарантує освіту кожному громадянину. Інша справа, як до цього ставляться інші учасники цього процесу. Будь-яке державне навчання передбачає присутність у соціумі і дитини, і фактично батьків по лінії батьківських комітетів.

На жаль, склалася практика, що рішення про збір коштів, як і на рівні держави, у школі приймаються більшістю голосів. Проголосував батьківський комітет, що нам треба зібрати гроші на якесь поліпшення - і люди платять.

Хоча насправді, як показала практика минулого і позаминулого року, більшість шкіл витрачає бюджет, який виділяється державою на реконструкцію. Адміністрація шкіл міркує так: навіщо їм зв'язуватися з Державним бюджетом, проводити тендери, складати кошториси та інше, якщо є батьки, які можуть зробити для школи те ж саме, і директор не буде нести за це жодної відповідальності.

Але насправді від цього можна відмовитися.

Моя рекомендація як батька така: все-таки знаходити консенсус і пам'ятати, що дитині треба буде жити в цьому колективі, що поліпшення ми робимо для наших дітей. Але перед тим, як скидатися на будь-які поліпшення, перед тим як приймати рішення, платити чи ні, необхідно чітко розуміти, на що ці гроші будуть витрачені і чому адміністрація школи не може їх залучити від своїх відділів освіти та міністерства освіти або від органів місцевого самоврядування.

Є й інша категорія: іноді просять гроші за те, щоб дитина вступила в школу. У таких випадках гроші не потрібно платити. Навпаки, потрібно попереджати керівників про те, що ви будете звертатися в правоохоронні органи, в поліцію й управління захисту економіки - це їхня прерогатива. Як показує наша практика, фактично щодня відбувається арешт таких посадових осіб від освіти.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки