Сучасний патронаж новонароджених: що це таке і що він в себе включає

31,4 т.
Сучасний патронаж новонароджених: що це таке і що він в себе включає

Як правильно піклуватися про малюка після пологів? Що обов'язково потрібно знати майбутній мамі? Адже відразу з'являються питання, побоювання і ... страхи. Саме для цього й існує патронаж, про особливості якого розповів Олексій Риков, головний лікар дитячих клінік Медичної мережі "Добробут".

Сучасний патронаж новонароджених: що це таке і що він в себе включає

Лікар Google... скасовується

Кого найчастіше слухає жінка, коли народжується малюк? Свою маму, подруг або... одразу ж реєструється на якомусь форумі. І поради, приклади з життя, побоювання звалюються на недосвідчену маму, посилюючи тривогу і занепокоєння.

Відео дня

Однак вона забуває, що медицина не стоїть на місці, що звертатися за допомогою потрібно до людини, яка не перший рік спостерігає новонароджених дітей. І це точно... не лікар Google. Для цього існує патронаж - спостереження лікарем за немовлям. Тобто, протягом першого року життя лікар допомагає батькам організувати адекватний догляд і розповідає про правильне поводження з малюком. А також своєчасно виявляє проблеми зі здоров'ям і в подальшому проводить профілактику можливих захворювань.

Які перші дії?

Після народження дитини жінка нерідко хвилюється: "Раптом я не впораюсь? А якщо щось піде не так?" Тому патронаж - це не тільки турбота про малюка, але і увага лікаря до побоювань мами. Лікар відповідає на всі її питання і детально розповідає про те, що обов'язково потрібно знати.

Майбутні мами, звичайно, ще під час вагітності придивляються й обирають лікаря. Потім укладають договір з клінікою. І відразу після виписки з пологового будинку викликають лікаря додому, щоб він провів огляд дитини і розповів що робити далі. Потім лікар відвідує малюка через 2 тижні, потім - коли дитині виповниться місяць і т.д.

А як це виглядає на практиці?

Чому лікаря викликають додому? Іноді мамі незручно їздити з дитиною в клініку, тому набагато комфортніше, коли лікар приїжджає сам. Під час першого візиту він обов'язково:

• розпитує як проходила вагітність, протікали пологи, чи немає якихось спадкових захворювань;

• розповідає як правильно годувати грудьми, щоб не було застоїв молока і проблем з харчуванням;

• пояснює як доглядати за пупковою ранкою, очима і т. д.;

• дає поради з профілактики небезпечних станів, тобто що можна і не можна робити дітям;

• які існують щеплення і коли їх роблять;

• розповідає як правильно організувати режим сну;

• оцінює, наскільки правильно підібране ліжечко, коляска та інші речі;

• зважує і міряє малюка, оцінюючи його стан як новонародженого;

• звертає увагу на все, що стосується здоров'я дитини.

Питань зазвичай не одне і не два, тому первинний патронаж займає багато часу. Тобто на огляд дитини йде 10-15 хвилин і приблизно 1-1,5 години - на спілкування з батьками.

Як проходить огляд дитини?

Перш за все лікар оцінює загальний стан малюка:

• колір шкіри (адже буває жовтяниця новонароджених та інші не зрозумілі мамі прояви організму);

• яке дихання у дитини, чи немає шумів в серці;

• його рухова активність: чи немає травм і деформацій кістково-м'язової системи, кривошиї і т.д.;

• чи немає якихось вад розвитку, ознак інфекції.

Під час огляду лікар пояснює мамі те, з чим вона може стикатися вперше. Наприклад, що жовтяниця пройде, а якщо є якісь червоні плями, то вони теж з часом зникнуть і т.д. І жінка, завдяки такому лікарю, не залишається сам на сам зі своїми питаннями.

Читайте: Центр кардіохірургії "Добробут": мініінвазивна операція на серці вже реальність

А раптом щось не так?

Кожній мамі важливо, щоб її малюк був здоровий, тому будь-які незрозумілі ситуації викликають тривогу. Уявних недуг, які супроводжують дітей в перший рік життя, багато, але в більшості випадків серйозними хворобами вони не є, і лікувати їх самостійно не можна. Тому тільки педіатр може направити пацієнта до вузького спеціаліста, запідозривши виникнення будь-якої хвороби. Наприклад, якщо лікар зауважив деформацію кістково-м'язової системи, то дитині роблять УЗД, потім, якщо є ймовірність аномального розвитку, його направляють до фахівця. Але, в будь-якому випадку, першим, хто проводить огляд, буде педіатр.

Що обрати: патронаж у державній або в приватній клініці?

У приватній клініці у лікаря більше часу для огляду дитини. Мамі не потрібно стояти в черзі, вона приходить в зазначений час або викликає лікаря додому. Причому педіатру дуже важливо поспілкуватися з батьками, уточнити всі моменти з приводу догляду та розвитку малюка.

І якщо говорити про патронажну систему ММ "Добробут", то в мережі існують наступні переваги:

• застосовується сучасний європейський підхід;

• комфортне обслуговування без черг;

• не витрачається час на заповнення паперів і "походи по кабінетах";

• виїзд на будинок;

• постійний контакт мами з лікарем, у якого великий досвід і знання для того, щоб правильно спостерігати за розвитком дитини;

Сучасний патронаж новонароджених: що це таке і що він в себе включає

Що важливо: в ММ "Добробут" діти проходять спостереження у дитинологів. На відміну від педіатра, такий лікар робить акцент на попередженні виникнення захворювань. У більшості випадків дитина спочатку здорова, і багато з того, що трапляється з нею в перший рік життя, - це фізіологічно нормальні процеси, які супроводжують розвиток певних функцій організму. Тому дитинологу важливо пояснити це батькам. Лікар призначає лікування тільки в тому випадку, якщо воно дійсно необхідно.

Тому патронаж - це не тільки спостереження за здоров'ям і розвитком малюка, але і спілкування з батьками, можливість підказати і дати необхідну інформацію, щоб у батьків зникли побоювання, а малюк ріс здоровим і міцним.

Бути в ролі мами, навіть протягом одного дня, нелегко. Але якщо подумати про те, що ми як раз ті, хто може дати своїй дитині все найкраще, труднощі відразу йдуть на другий план. І хвилювання зникає, якщо розумієш, що в будь-який момент можна звернутися за допомогою до лікаря, який прекрасно знає і тебе, і твою дитину. Цей лікар не тільки стежить за здоров'ям малюка, але й допомагає стати найкращою мамою.

Будьте здорові!

Мережа медичних клінік "Добробут"

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки