Опубліковані спецправила для бійців, що повернулися з АТО, та їх сімей
У Нацгвардії спільно з волонтерами та психологами розробили і видали книгу з рекомендаціями щодо подолання постфронтового синдрому у солдатів, що повернулися зі Сходу. Тамже дані та практичні поради для сімей бійців: як боротися з безсонням, безпричинної тривогою, нервозністю і іншими проявами цього синдрому.
Як розповів Сегодня один із спікерів Нацгвардії Євген Роженюк, зібрати воєдино рекомендації психологів було вирішено після декількох особливо складних випадків з бійцями, воюючими на Сході України. "Брошура вже видрукувана. Крім того, вже розроблена пам'ятка для бійців - її роздадуть солдатам в батальйонах", - уточнив Роженюк.
Читайте: Бійці АТО, повернувшись із фронту, розмальовують іграшки у психлікарнях
У Нацгвардії кажуть, що випадків, після яких було вирішено видати брошуру і пам'ятку, - декілька. "Боєць-танкіст в стані шоку після бою, без зупинки проїхав 40 км. Куди він поїхав і навіщо - ніхто не розумів. Його товариші по службі зрозуміли, що його треба рятувати, погналися на автомобілі за танком, наздогнали і витягли хлопця, - розповів Євген Роженюк . - Другий випадок: у той час коли бойовики обстрілювали з "Градів" українські позиції, один з бійців виліз з укриття, сів на бруствер, закурив і сказав: "Все, я втомився боятися". За мить його накрило снарядами, чоловік загинув. Третій же випадок такий: йдучи по вулиці з дочкою, боєць почув хлопок. Він схопив доньку і разом з нею стрибнув у найближчу клумбу з трояндами. Пізніше виявилося, що це просто був вихлоп проїжджає машини ". Психолог-консультант Олена Масик, що бере участь у підготовці рекомендацій, розповіла, що їй вдалося допомогти одному з бійців, що побували в полоні у бойовиків, тільки після 3-4 занять. "Багато звертаються за допомогою, коли мучить безсоння. Один боєць влітку потрапив у полон через поранення. Його били, погрожували відрізати вухо і виколоти очі. Повернувшись з полону, він не міг нормально заснути. Ми йому допомогли за три візиту до психолога - боєць пройшов курс по техніці дихання ", - розповіла нам Олена Масик.
У свою чергу, в книзі сім'ям бійців дають такі рекомендації: "Зазвичай після повернення починається фаза" медового місяця ", яка триває короткий період. Ви можете відчувати злість через те, що вам довелося самій справлятися з проблемами під час його відсутності. Ви можете відчувати гордість за те, що змогли впоратися за час його відсутності. Ваше особисте життя також могла змінюватися, у вас могли з'явитися нові знайомі або друзі. Може виникнути питання невірності. Тому, можливо, вам потрібно обговорити зобов'язання один перед одним у відносинах. Для того, щоб впоратися зі стресом, чоловіки, як правило, ізолюють себе, можуть шукати моральну підтримку у старих друзів. Підготуйте дітей до повернення батька. Їм, можливо, знадобиться деякий час, щоб знову відчути душевну близькість з батьком ".
Серед конкретних прикладів з надання допомоги психологи виділили такі: підтримуйте повернувся бійця у відносинах з іншими, але дозволяйте перебувати на самоті. Проведення часу з бойовими друзями може бути корисним, але потрібен баланс, тобто час, проведений з родиною. Експериментуйте з різними стилями спілкування. Ваш військовий звик до військового стилю і "обмеженому інформуванню". Не бійтеся розпитувати про війну і про те, як він себе почуває зараз. Знайте, що спочатку він може відмовлятися говорити. Тоді, можливо, більше підійде непрямий підхід - спільні прогулянки, спільна робота, спортивні та інтелектуальні ігри ".
Нагадаємо, раніше нардеп Ольга Богомолець розповіла, в яких умовах бійців АТО, які повернулися з фронту, тримають у психлікарнях.