МоваЯзык

/ Новини медицини

Вчені навчилися видаляти гени-вбивці

Дослідники США успішно видалили ген, що викликає хворобу серця і відповідає за "вбивство" молодих спортсменів. 

Як повідомляє Associated Press, дослідницька група на чолі з Oregon Health і Science University США розповіла, що людські ембріони можна "редагувати", якщо приступити до процесу на ранній стадії. 

Видання втім зазначає, що це лише лабораторні дослідження і про такі операції під час вагітності мова поки не йде. Але водночас, це говорить про те, що вчені можуть змінити ДНК так, щоб захистити не тільки одну дитину від хвороби, яка є в геномі його сім'ї, а і її потомство. 

На сьогоднішній день, пари, які прагнуть уникнути передачі поганого гена, іноді мають ембріони, створені в клініках фертильності. Тому вони можуть відмовитися від тих, які успадковують хворобу, і намагатися вагітніти тільки здоровими, якщо такі є.

Редагування генів у теорії може "вилікувати" хворі ембріони. Але, так звані, "зародкові" зміни - зміна сперми, яєць або ембріонів - суперечливі, тому що вони будуть постійними і будуть передаватися майбутнім поколінням. Критики турбуються про те, що з'являться "дизайнерські немовлята" замість того, щоб просто мати можливість запобігати захворюванню. 

У серії лабораторних експериментів, опублікованих у журналі Nature, дослідники зі штату Орегон спробували інший підхід.

Вони націлилися на мутацію гена, що викликає хворобу, яка послаблює серце - гіпертрофічну кардіоміопатію, яка вражає приблизно 1 з 500 чоловік. Спадкування тільки однієї копії поганого гена може викликати її.

Команда запрограмувала інструмент для редагування генів під назвою CRISPR-Cas9, який діє як пара молекулярних ножиць, щоб знайти цю мутацію - відсутню частину генетичного матеріалу. 

Під час самого тесту, дослідники вводили сперму пацієнта з серцевим захворюванням разом із цими молекулярними ножицями в здорові яйцеклітини. Ножиці "розрізали" дефектну ДНК в спермі. 

Вчені ввели в яйцеклітину матеріал для "ремонту" ДНК за допомогою штучно створеного здорового гена, однак ембріони використовували замість нього здоровий ген із материнської ДНК. "Ми виявили, що ембріони самі лагодять себе, якщо є здорова копія гена", - заявив один із учених, Шухрат Міталіпов.

За словами вченого, ми всі успадковуємо дві копії кожного гена, один від тата і один від мами. Ці ембріони просто скопіювали здоровий ген із яйцеклітини. На думку вчених, ембріони будуть "самовиправлятися" в разі наявності здорового гена. 

Генетики й експерти з етики говорять, що це критичний перший крок. У кінцевому підсумку необхідне тестування процесу під час вагітності, що наразі заборонено політикою США. Вчені також відзначають, що може знадобитися більше досліджень, щоб переконатися в безпеці методу. 

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини