Ехолокація – здатність, яку можна розвинути за 10 тижнів

Ехолокація – здатність, яку можна розвинути за 10 тижнів

У людей є шосте відчуття, яке більшість з них не використовує, але його можна розвинути. Деякі сліпі люди вже зрозуміли це і практикують ехолокацію в повсякденному житті. Це приблизно так само, як дельфіни переміщаються під водою, а кажани знаходять свій шлях у темряві. Вчені говорять, що використовувати ехолокацію можуть все, і розуміння цього – тільки питання часу.

Відомо про п'ять чуттів, які допомагають людині розуміти та сприймати навколишній світ, це зір, слух, нюх, смак та дотик. Але відповідно до двох недавніх досліджень, люди можуть залучити так зване шосте відчуття і навчитися орієнтуватися в темряві, коли зір не може допомогти в цьому.

Дельфіни та деякі інші тварини використовують біологічний сонар, званий ехолокацією, щоб пересуватися, навіть коли тьмяна каламутна вода заважає їм бачити. Кажани вловлюють звуки, які відбиваються від перешкод, коли вони безперешкодно літають через темні простору.

Відео дня

Доктор філософії, доцент кафедри психології Даремського університету, Великобританія, Лор Талер вважає, що люди весь час пасивно використовують ехолокацію. За його словами, коли людина входить до кімнати та інтуїтивно розуміє, великий або маленький простір і чи є в ньому меблі, він, ймовірно, засновує свою інтуїцію на відлунні та реверберації.

Сліпі люди іноді стукають тростиною або злегка тупають ногою, щоб відчути простір навколо них. Вчені повідомляють, що люди також можуть задіювати ехолокацію, клацаючи пальцями або видаючи звуки ротом, що клацають, тому що виникають звукові хвилі відбиваються від навколишніх об'єктів. Люди з невеликою підготовкою або без неї можуть навчитися використовувати відлуння для визначення форми, розміру або текстури об'єкта.

Деніел Кіш, засновник і президент некомерційної організації World Access for the Blind, що допомагає навчати сліпих, каже, що активне зондування – це те, що багато людей вже освоїли для навігації по навколишнього світу.

У новому дослідженні Талер з колегами перевірили, чи можуть люди навчитися ехолокації. Учасники відвідали 20 навчальних занять – по два в тиждень протягом 10 тижнів, після чого спробували використовувати ехолокацію для визначення розміру об'єкта і його орієнтації в лабораторії. Крім того, вони виконали завдання комп'ютерної навігації, в якій вони слухали звуки та переміщалися по об'єктах.

У дослідженні брали участь люди різного віку – від 21 до 79 років, в нього були включені як зрячі, так і сліпі. У людей, які не могли бачити, розвиток активної сенсорної здатності підвищив здатність самостійно пересуватися і поліпшив їх відчуття благополуччя.

У другому дослідженні брало участь 15 осіб, не навчених ехолокації. Вони навчалися визначати рух об'єкта за допомогою звукових хвиль з комп'ютерних планшетів, які були схожі на шум кажанів, що летять у темряві.

Кіш зазначає, що людський мозок схильний до використання зору, і люди, які бачать, багато в чому покладаються на нього для орієнтації в навколишньому світі. Але сліпі люди повинні покладатися на доступні їм інші почуття.

Він передбачає, що ранні люди були дуже "слуховими" і, ймовірно, дійсно використовували ехолокацію. Велика частина людського існування проходила без штучного освітлення. Люди проводили багато часу в темряві, в т. ч. у печерах, і повинні були знати, що їх оточує, щоб уникнути загроз і хижаків.

Доктор філософії з Університету Раскін, Великобританія, Ендрю Коларік говорить про існування свідоцтва того, що ще в 1700-х роках сліпі люди використовували ехолокацію для маневру в суспільстві.

Дослідження вже показали, що при відсутності зору мозок підсилює інші почуття, щоб компенсувати втрату. Коларік пояснює, що в разі сліпоти мозок як би перебудовується. Він посилює слухову систему для поліпшення здатності людини чути та використовувати інші почуття новими та потужними способами.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки