МоваЯзык

/ Новини медицини

"Епідемія" раку та безпліддя: як труять українців і де найнебезпечніше

Найбрудніші міста в Україні — ті, де розташовані металургійне і хімічне виробництва. Маріуполь, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Харків... Судячи з офіційних даних, у цих регіонах люди частіше страждають онкологією. Однак не відстає від "рекордсменів" і Київ, тут людям важко дихати через викиди транспорту. Детальніше — у в матеріалі OBOZREVATEL.

Де найбрудніше

Найбруднішими містами України екологи в один голос називають Маріуполь, Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпро і Харків. Щоправда, вони зазначають, що насправді ніхто нормально не відстежує рівень забруднення.

"Наші фахівці беруть дані, які їм дають підприємства-забруднювачі. Тобто, як вони вважають за потрібне написати свої звіти, так і пишуть. Немає незалежних або державних випробувань", пояснила OBOZREVATEL еколог, голова Запорізької обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги Ірина Пирогова.

Цього літа чеські фахівці провели аналіз забруднення у п'яти українських містах. Вони брали пісок як із дитячих майданчиків, так і з дна водойм, для дослідження навіть взяли яйця курей. І прийшли до тривожних висновків. У річкових опадах знайшли важкі метали, такі як цинк і кадмій, а також миш'як. На дитячих майданчиках свинець і цинк. А в яйцях домашніх курей діоксини. Ці речовини, проникаючи в організм людини, здатні викликати рак, пошкодити нервову та ендокринну системи, привести до безпліддя.

Ірина Пирогова вважає, що найбрудніше місто це Запоріжжя. "Хоча все відносно, і перевіряти потрібно, порівнюючи рівень забруднення і рівень захворювань людей у цих регіонах онкологія, алергії, серцево-судинні патології", каже еколог.

Вона наводить приклад. У Кривому Розі у рік на людину припадає 500 кг викидів, а в Запоріжжі 100 кг. "Але знову ж таки Кривий ріг йде довгою смугою, десь викидів більше, а десь менше. А Запоріжжя це коло, де в центрі сконцентровані житлові квартали. І невідомо, в якому з цих міст люди отримують більше шкідливих речовин", каже Пирогова.

Де найбільше хворіють на рак

Але навіть якщо вірити Держстату, то в середньому на кожного українця припадає приблизно 72 кг шкідливих викидів у рік. У трійці лідерів: Дніпропетровська область 257 кг, Донецька 230 кг, Івано-Франківська 142 кг.

А що стосується загазованості міст, то за даними Центральної геофізичної лабораторії, за перші 6 місяців цього року найважче дихати було в Маріуполі, Кам'янському, Дніпрі, Одесі, Слов'янську, Лисичанську, Луцьку, Києві, Миколаєві та Запоріжжі. Тут фіксують підвищений вміст таких речовин, як формальдегід, фенол, фтористий водень, аміак.

А найчистіше повітря у Тернополі, Горішніх Плавнях, Ізмаїлі, Чернівцях та Світловодську.

За словами еколога Володимира Борейка, джерелом забруднення міст можуть бути не тільки підприємства, але й транспорт. "Я вам точно можу сказати, що в Києві повітря забруднює транспорт. Тут зараз немає великого виробництва", заявив OBOZREVATEL Борейко. Та ж ситуація і в Одесі, Луцьку.

Дивіться відео за темою:

А ось МОЗ у 2017 році повідомив, що найбільше хворіють на рак у Дніпропетровській області тут зареєстровано 9,2% від усіх випадків. На другому місці Київ 8%, потім йдуть Харківська область 7,4%, Львівська 6,4%, Одеська 5,2%.

Найменше до цієї хвороби схильні жителі Чернівецької, Закарпатської, Рівненської, Волинської областей.

А в Західній Україні чисто?

Але не варто думати: якщо ви живете на західній Україні, де немає металургійного виробництва, то там хороша екологія. Насправді сільське господарство завдає також серйозної шкоди. "Звичайно, це не можна порівняти з промисловістю. Тут йдеться не про забруднення повітря, про шкоду навколишньому середовищу, тим же водоймам", каже Борейко.

А Ірина Пирогова пригадує, як вона опинилася у західному курорті Східниця. "Там буквально з кожного двору йде труба до річки, і звідти взагалі неочищені нечистоти зливаються прямісінько в гірську річку. Видно, як летять туди навіть макарони. Це називається несанкціоноване скидання", — зазначає Пирогова.

За словами еколога Ірини Пирогової, ще одна небезпека добрива і засоби для захисту рослин, які активно використовують у сільському господарстві. "Найбільш забруднена пестицидами область Сумська. Уся ця хімія потрапляє у підземні води, а потім змивається у наші водойми", каже Пирогова.

Ще один ризик робота водоканалів. Немає достовірних відомостей, наскільки очищену воду скидають у Дніпро ці служби. "Наприклад, я знаю, що в Запоріжжі брали великі кредити, щоб встановити очисні споруди, і тут зі скидами нормальна ситуація. А ось що стосується скидів вище по Дніпру, то даних поки немає", пояснила еколог.

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

Читайте всі новини по темі "Ексклюзив" на сайті "OBOZREVATEL".

5
Коментарі
27
4
Смішно
19
Цікаво
128
Сумно
8
Треш

Блоги медицини