Хантавірус: що це за хвороба та як не заразитися

Хантавірус: що це за хвороба та як не заразитися

У Китаї на тлі спаду захворюваності на коронавірус COVID-19 новою небезпекою може стати інша інфекційна недуга – хантавірус, від якої вже померла одна людина.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), хантавіруси – це сімейство вірусів, які поширюються гризунами та здатні спричинювати різні синдроми захворювань у людей в усьому світі. Як пише "Справочник MSD", найчастіше інфікування відбувається під час контакту з тваринами або продуктами їхньої життєдіяльності.

Зазначається, що заражений хантавірусом може відчувати втому, лихоманку і м'язові болі. Водночас вважається, що на відміну від коронавірусу він нібито не передається від людини до людини, однак це не доведено.

Відео дня
У Китаї зафіксовано першу смерть від хантавірусу

За словами американської лікарки Тані Елліот, нині хантавірус вивчений слабо. Хоча вона зазначає, що хвороба існує досить давно – "можливо, навіть століття", і найпоширеніша в Китаї, де фіксується від 16 до 100 тисяч випадків зараження на рік.

Крім цього, захворювання в Північній та Південній Америці відоме як хантавіруси "Нового Світу", що здатні спричинити хантавірусний легеневий синдром (HPS). Серед симптомів: втома, лихоманка та м'язові болі на ранніх стадіях, а потім кашель і задишка. Інші хантавіруси – "Старого Світу" – частіше зустрічаються в Європі та Азії, можуть призводити до геморагічної лихоманки з нирковим синдромом (HFRS). Їхні симптоми: сильні головні болі, болі в спині та животі, лихоманка, озноб, нудота й помутніння зору. Обидва захворювання вважаються рідкісними, але можуть бути смертельними.

Як лікують хантавірус і чи існує вакцина від нього?

Зараз не існує будь-якого спеціального лікування, ліків або вакцини від цього вірусу. Але лікарі стверджують, що чим раніше розпізнається інфікована особа й потрапляє в реанімацію, тим краще. Оскільки в інтенсивній терапії пацієнти інтубовані й отримують кисневу терапію. Їх також можуть підключити до внутрішньовенних крапельниць і в крайніх випадках ставлять діаліз. Отже, в органах охорони здоров'я рекомендують: якщо людина перебувала поруч із гризунами і згодом відчула симптоми лихоманки, сильні м'язові болі та задишку, їй негайно потрібно звернутися до лікаря.

Хантавірус атакував Китай: що це за хвороба та як не заразитися
Наскільки небезпечний хантавірус?

Хантавірусний легеневий синдром має рівень смертності 38%. А у разі захворювання на геморагічну лихоманку з нирковим синдромом помирає від 1 до 15% пацієнтів. Щоправда, у деяких період одужання становить декілька тижнів або місяців, а більшість повністю одужує без будь-яких ускладнень.

У 2018 році, провівши моніторинг спалаху приблизно 100 випадків у Панамі, Всесвітня організація охорони здоров'я дійшла висновку, що значного ризику міжнародного поширення хантавірусу не існує.

Хто найбільш схильний до ризику зараження хантавірусом?

Дослідники стверджують, що заразитися цією недугою може будь-яка людина, незалежно від стану здоров'я, після контакту з гризунами, які переносять хантавірус. Наприклад, в Америці люди, які живуть у сільській місцевості, частіше стикалися з хворобою.

Хантавірус атакував Китай: що це за хвороба та як не заразитися
Як не підхопити або мінімізувати ризик зараження хантавірусом?

По-перше, потрібно максимально уникати контактів із гризунами вдома або за містом. Санітарія в будинку та господарських будівлях теж є ключовим моментом у профілактиці хантавірусу.

Також важливо уважно поставитися до прибирання приміщення, яке може виявитися місцем зараження гризунами. Сюди відноситься не тільки провітрювання, а й дезінфекція, зокрема предметів, які могли бути забруднені гризунами або їхньою сечею та калом.

Довідка. Відомо, що перший спалах захворювання на хантавірус трапився під час Корейської війни 1950-1953 років та отримав назву "Корейська геморагічна лихоманка". Тоді понад 3000 солдатів ООН відчули на собі вплив невідомого вірусу, який спричинював внутрішню кровотечу й порушення функцій нирок. Пізніше, в 1976 році, вчені досліджували польову мишу, встановивши зв'язок між спалахами схожого захворювання в Радянському Союзі. Ще одних спалах трапився у 1993 році в штаті Колорадо (США) – там за невеликий період було зафіксовано п'ять смертей від невідомого вірусу зі схожими симптомами. З 1993-го до січня 2017 року в США було зареєстровано 728 випадків хантавірусу. Водночас щороку кількість виявлених хантавірусів зростає.

Як повідомляв OBOZREVATEL, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вірус SARS-CoV-2, який спричинює захворювання на новий тип коронавірусної інфекції COVID-19, подолав видовий бар'єр для людини від іншої проміжної тварини-господаря, якою могла бути як домашня, так і дика тварина.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки