Хантавірус: що це за хвороба та як не заразитися
У Китаї на тлі спаду захворюваності на коронавірус COVID-19 новою небезпекою може стати інша інфекційна недуга – хантавірус, від якої вже померла одна людина.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), хантавіруси – це сімейство вірусів, які поширюються гризунами та здатні спричинювати різні синдроми захворювань у людей в усьому світі. Як пише "Справочник MSD", найчастіше інфікування відбувається під час контакту з тваринами або продуктами їхньої життєдіяльності.
Зазначається, що заражений хантавірусом може відчувати втому, лихоманку і м'язові болі. Водночас вважається, що на відміну від коронавірусу він нібито не передається від людини до людини, однак це не доведено.
За словами американської лікарки Тані Елліот, нині хантавірус вивчений слабо. Хоча вона зазначає, що хвороба існує досить давно – "можливо, навіть століття", і найпоширеніша в Китаї, де фіксується від 16 до 100 тисяч випадків зараження на рік.
Крім цього, захворювання в Північній та Південній Америці відоме як хантавіруси "Нового Світу", що здатні спричинити хантавірусний легеневий синдром (HPS). Серед симптомів: втома, лихоманка та м'язові болі на ранніх стадіях, а потім кашель і задишка. Інші хантавіруси – "Старого Світу" – частіше зустрічаються в Європі та Азії, можуть призводити до геморагічної лихоманки з нирковим синдромом (HFRS). Їхні симптоми: сильні головні болі, болі в спині та животі, лихоманка, озноб, нудота й помутніння зору. Обидва захворювання вважаються рідкісними, але можуть бути смертельними.
Як лікують хантавірус і чи існує вакцина від нього?
Зараз не існує будь-якого спеціального лікування, ліків або вакцини від цього вірусу. Але лікарі стверджують, що чим раніше розпізнається інфікована особа й потрапляє в реанімацію, тим краще. Оскільки в інтенсивній терапії пацієнти інтубовані й отримують кисневу терапію. Їх також можуть підключити до внутрішньовенних крапельниць і в крайніх випадках ставлять діаліз. Отже, в органах охорони здоров'я рекомендують: якщо людина перебувала поруч із гризунами і згодом відчула симптоми лихоманки, сильні м'язові болі та задишку, їй негайно потрібно звернутися до лікаря.
Наскільки небезпечний хантавірус?
Хантавірусний легеневий синдром має рівень смертності 38%. А у разі захворювання на геморагічну лихоманку з нирковим синдромом помирає від 1 до 15% пацієнтів. Щоправда, у деяких період одужання становить декілька тижнів або місяців, а більшість повністю одужує без будь-яких ускладнень.
У 2018 році, провівши моніторинг спалаху приблизно 100 випадків у Панамі, Всесвітня організація охорони здоров'я дійшла висновку, що значного ризику міжнародного поширення хантавірусу не існує.
Хто найбільш схильний до ризику зараження хантавірусом?
Дослідники стверджують, що заразитися цією недугою може будь-яка людина, незалежно від стану здоров'я, після контакту з гризунами, які переносять хантавірус. Наприклад, в Америці люди, які живуть у сільській місцевості, частіше стикалися з хворобою.
Як не підхопити або мінімізувати ризик зараження хантавірусом?
По-перше, потрібно максимально уникати контактів із гризунами вдома або за містом. Санітарія в будинку та господарських будівлях теж є ключовим моментом у профілактиці хантавірусу.
Також важливо уважно поставитися до прибирання приміщення, яке може виявитися місцем зараження гризунами. Сюди відноситься не тільки провітрювання, а й дезінфекція, зокрема предметів, які могли бути забруднені гризунами або їхньою сечею та калом.
Довідка. Відомо, що перший спалах захворювання на хантавірус трапився під час Корейської війни 1950-1953 років та отримав назву "Корейська геморагічна лихоманка". Тоді понад 3000 солдатів ООН відчули на собі вплив невідомого вірусу, який спричинював внутрішню кровотечу й порушення функцій нирок. Пізніше, в 1976 році, вчені досліджували польову мишу, встановивши зв'язок між спалахами схожого захворювання в Радянському Союзі. Ще одних спалах трапився у 1993 році в штаті Колорадо (США) – там за невеликий період було зафіксовано п'ять смертей від невідомого вірусу зі схожими симптомами. З 1993-го до січня 2017 року в США було зареєстровано 728 випадків хантавірусу. Водночас щороку кількість виявлених хантавірусів зростає.
Як повідомляв OBOZREVATEL, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вірус SARS-CoV-2, який спричинює захворювання на новий тип коронавірусної інфекції COVID-19, подолав видовий бар'єр для людини від іншої проміжної тварини-господаря, якою могла бути як домашня, так і дика тварина.