Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс

119,8 т.
Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс

Комісія МОЗ України під керівництвом Ігоря Кузіна підбила підсумки конкурсу з розвитку нового напряму – біокластера. Рішення про його створення було озвучено у березні 2021 року Віктором Ляшком, на той момент головним державним санітарним лікарем України.

Метою створення біокластеру є зменшення залежності від імпорту та формування власної бази, що об'єднує державні та приватні ресурси для реалізації наявного в країні освітнього, наукового та технічного потенціалу. Йдеться про розробку вакцин із календаря щеплень, тест-систем та реагентів для діагностики та ін.

Ідея справді хороша, і під неї вже цього року було виділено 100 млн грн.

14.09.2021 з'явився Наказ МОЗ № 1932 "Про затвердження тематики наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок імунобіологічних препаратів та/або виробів для діагностики in vitro, які необхідно розпочати в Україні в рамках напряму "Діагностика інфекційних захворювань" на 2021-2023 роки".

Відео дня

Можна було подавати заявки на участь у конкурсі з 18 тем. Конкурс завершився 19 листопада, коли було визначено переможців – тих, хто отримає фінансування під кожну з тем.

Як випливає із додатка до Протоколу засідання Конкурсної комісії №4, деякі з претендентів перемогли у кількох номінаціях. Про одного з переможців на своїй сторінці у ФБ написав Віктор Досенко, професор, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України.

Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс

Компанія "Астравір Текноложі", створена у 2020 році зі статутним капіталом у 1000 грн, була обрана переможцем в трьох темах та сумарно отримає на розробку від МОЗ майже 30 млн грн.

Як можна побачити з відкритих джерел, Ярославський Олександр Владиленович (український бізнесмен, колишній співвласник УкрСиббанку та президент харківського ФК "Металіст" з 2005 по 2012 рр.) є бенефіціаром компанії, а Ярославський Олексій Владиленович (його брат) – засновником.

Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс

Досенко пише, що тематику конкурсу було чітко прописано під виконавців, на що він звертав увагу членів комісії. Він також наголосив і на некоректності формулювання однієї з тем, а саме – "Розробка мультиплексної тест-системи для визначення продукованого Clostridium botulinum ботулотоксину у зразках клінічного матеріалу та пробах з об'єктів середовища життєдіяльності людини на основі методу ПЛР". Судячи з коментарів лікарів, що мали на увазі укладачі тематик у МОЗі, зрозуміли лише члени комісії та, звичайно, переможець у цій номінації.

Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс
Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс
Інновації в період пандемії: МОЗ провів конкурс

Дещо менша сума дістається компанії Діапроф-мед, яка, за словами Досенка, також добре відома – трохи понад 13 млн грн за розробку чотирьох тематик (тест-систем та набору реагентів).

Як видно, розвиток власного наукового потенціалу – справа складна, яка потребує не лише наявності в бюджеті вільних 100 млн грн, а й тих, хто має цей потенціал. Можна припустити, що в "Астравір Текноложі" дійсно працюють професіонали, які зробили трохи більше ніж за рік із нещодавно освіченої компанії лідера молекулярно-генетичної діагностики. Але це так само складно, як і повірити, що Земля плоска.

Тому залишається тільки здогадуватися, чим саме керуються члени Комісії, які приймають рішення про розвиток біокластера, і сподіватися, що в майбутньому можна буде довіряти вітчизняним розробкам, навіть мультиплексним тест-системам для визначення ботулотоксину, що продукується Clostridium botulinum, на основі методу ПЛР.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки