Коронавірус може спричинювати діабет у здорових людей, – дослідження
Вчені заявили, що COVID-19 не просто несе ризик для людей, хворих на діабет, – він може фактично спричинити це захворювання.
Як написав ScienceAlert, кілька шанованих вчених з усього світу надрукували про це статтю у Медичному журналі Нової Англії (NEJM). Вони назвали своє припущення гіпотезою, поки не зібрали достатньо даних.
У матеріалі навели дані з Китаю про молодика з хорошим здоров'ям, який вперше заразився важким діабетом, названим кетоацидозом, після того, як захворів на COVID-19.
Крім того, до пандемії у Східній Азії трапився спалах атипової пневмонії, яка також була зумовлена коронавірусом. Тоді зареєстрували випадки гострого діабету у людей із пневмонією, спричиненою ГРВІ, який не спостерігався у пацієнтів із пневмонією через інші причини. Здебільшого діабет минав через три роки, але в 10% хворих він залишився.
Водночас дослідники не виключили, що COVID-19 може спричинювати цілковито новий тип діабету.
Вони припустили, що після потрапляння в організм коронавірус порушує нормальну функцію клітин, деформуючи шляхи, які забезпечують кров глюкозою за допомогою секреції інсуліну.
"Протягом багатьох років ми знали, що вірусні інфекції можуть бути пов'язані з появою у пацієнта симптомів діабету. Цукровий діабет 1 типу проявляється сезонно, що часто спостерігається під час вірусних інфекцій. І вірусні інфекції можуть також провокувати руйнування "фабрик" острівцевих клітин, які продукують інсулін у підшлунковій залозі, спричинюючи хронічну аутоімунну відповідь", – зазначили в дослідженні.
Вчені розробили спеціальний реєстр для всіх випадків діабету, пов'язаних із COVID-19. За їхніми словами, він необхідний для збирання достатньої кількості даних, щоб "почати розгадувати таємницю будь-якого прямого зв'язку між коронавірусом і діабетом".
Як раніше повідомляв OBOZREVATEL, у пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, може згодом розвинутися інсулінозалежний цукровий діабет.