Медреформа-2017 Україні: опубліковано повний текст ухваленого законопроекту
"Обозреватель" пропонує увазі читачів повний текст законопроекту про медичну реформу в Україні, який Верховна Рада ухвалила у другому читанні 19 жовтня (законопроект №6327 "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських препаратів").
Згідно із законопроектом, обсяг медичних послуг і лікарських засобів, вартість яких покривається державними гарантіями, а також ступінь покриття, закріплюється на рівні закону в державному гарантованому пакеті.
Читайте: Що готує українцям медична реформа: топ-5 нововведень
Метою законопроекту є створення ефективного механізму фінансування надання медичних послуг та лікарських засобів за рахунок бюджетних коштів для забезпечення збереження і відновлення здоров'я населення України.
Держава гарантує повну оплату за рахунок коштів держбюджету необхідних медичних послуг і лікарських засобів на екстреному, паліативному і первинному рівні, і частково на вторинному (спеціалізованому) і третинному (високоспеціалізованому) рівні, наданих постачальниками медичних послуг. При цьому компонент медичної допомоги на всіх рівнях завжди буде оплачуватися державою в повному обсязі.
Для забезпечення можливості прогнозувати обсяг витрат на охорону здоров'я Кабінет міністрів України щорічно затверджує конкретний перелік послуг і лікарських засобів, що входять у гарантований пакет.
Право на гарантії повинні, незалежно від будь-яких додаткових критеріїв, мати:
• всі громадяни України,
• іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України (крім тих, які не є платниками податків в Україні),
• особи, які в установленому порядку визнані біженцями або які потребують додаткового захисту.
Пацієнти можуть отримати медичні послуги і лікарські засоби повністю або частково за рахунок коштів державного бюджету в установах охорони здоров'я будь-якої форми власності та у фізичних осіб-підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договори про медичне обслуговування населення. При цьому компонент медичної допомоги в складі необхідного лікування завжди буде покриватися державою.
Фінансування медичних послуг і лікарських засобів здійснюється за затвердженими тарифами (тарифу покриття і тарифом співоплати), які є єдиними для всієї території України.
Також вводиться реімбурсація вартості рецептурних лікарських засобів відповідно до призначення лікаря, включених у деталізований опис.
Реалізацію державної політики у сфері організації фінансування надання медичних послуг і лікарських засобів у межах державного гарантованого пакету буде здійснювати новий центральний орган виконавчої влади (далі - "єдиний національний замовник").
Очікується, що функціонування окремого центрального органу виконавчої влади, підконтрольного Кабінету міністрів України, забезпечить прозорість і безпосередній контроль уряду за ефективним витрачанням коштів державного бюджету на забезпечення громадян необхідними медичними послугами і лікарськими засобами. При цьому за Міністерством охорони здоров'я України залишаться функції пов'язані з формуванням політики у сфері охорони здоров'я.
Новий механізм фінансування вводиться поступово, на первинному рівні вже з 2018 року, на інших рівнях - до 2020 року.
У результаті впровадження нової моделі фінансування бюджетні кошти на фінансування охорони здоров'я будуть направлятися на оплату конкретних медичних послуг і лікарських засобів, наданих клієнтам, а не на утримання інфраструктури закладів охорони здоров'я (принцип "гроші ходять за пацієнтом"). Державні кошти будуть використовуватися ефективніше, а громадяни отримають більш якісну медичну захист.
Крім того, запропоновані в законопроекті зміни спрямовані на поліпшення регулювання надання первинної медичної допомоги, зокрема, розширення переліку суб'єктів, які зможуть надавати такий вид допомоги.
Проект Закону також передбачає:
- повну оплату за рахунок коштів державного бюджету медичних послуг і лікарських засобів для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих при безпосередній участі в АТО, забезпеченні її проведення, знаходженні безпосередньо в районах АТО в період проведення, особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- повну оплату за рахунок коштів державного бюджету медичних послуг і лікарських засобів, які необхідні для лікування поранень, контузій або каліцтв, отриманих особами, перерахованими в пунктах 9-20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у бойових діях за безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО в період її проведення.
Читайте: Медична реформа ухвалена: що потрібно знати українцям
Крім того, законопроект вводить механізм визнання міжнародних клінічних настанов, із метою застосування в Україні кращих світових практик надання медичної допомоги та досягнень доказової медицини.
Як повідомляв "Обозреватель", раніше в Кабінеті міністрів України опублікували перелік медичних послуг, які будуть оплачуватися за рахунок держави внаслідок медичної реформи.