''Менше за мінімалку. Працюємо на голому окладі!'' Українські лікарі обурилися через мізерні зарплати

''Менше за мінімалку. Працюємо на голому окладі!'' Українські лікарі обурилися через мізерні зарплати

Після початку медреформи в Україні дільничні та сімейні лікарі почали отримувати не набагато більше, а частина з них взагалі залишилася на голому окладі.

Самі лікарі кажуть, що так розрекламовані МОЗ 20-30 тисяч гривень зп — всього лише міф. Їхні чесно зароблені гроші тепер успішно ділять керівники поліклінік. А лікарі досі отримують мізерні зарплати, часом навіть нижчі за мінімалку. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.

"Працюю від зорі до зорі і отримую від сили 9 тисяч"

Одна з терапевтів у Житомирській області розповіла OBOZREVATEL, як у них проходила медреформа.

Відео дня

"У нас головний лікар знайшов лазівку в законодавстві. Скликав збори робочого колективу, куди не запросили жодного лікаря, там були тільки медсестри і технічні працівники. І вони вирішили, що всі гроші, які нам перераховують за пацієнтів, головлікар ділитиме сам. В результаті, незважаючи на те, що я підписала договори з пацієнтами, працюю від зорі до зорі, отримую від сили 9 тисяч гривень. А санітарки і медсестри тепер ходять по поліклініці, груди колесом, і хором кричать: "Не дамо образити нашого головного лікаря!" На цьому у нас реформа закінчилася", — обурюється лікар.

Читайте: Отримують мільйони: розкрилася правда про зарплати українських чиновників

Лікар

Лікар районної поліклініки Шевченківського району Києва Рита Гофман розповідає, що вони працюють на голому окладі.

"Жодних надбавок за кількість пацієнтів у нас немає. Досі ні лікар, ні медсестра нічого не отримували. Я не знаю, від кого це залежить: від МОЗ чи від нашої міської влади? Але з варіантів виходити на вулицю з прапорами чи лікувати людей я обрала другий", — заявила нам лікар.

На гачку у головлікарів

Терапевт клініки "Сімейна амбулаторія" Руслан Добровольський пояснив OBOZREVATEL, що в середньому сімейні лікарі зараз отримують 5-10 тисяч гривень.

"Заявлені МОЗом 30 тисяч нереальні. Адже з цих грошей лікар сімейної амбулаторії має оплатити роботу медсестри, комунальні послуги, придбати витратні матеріали, різні чистячі засоби тощо", — каже Добровольський.

Також, на думку Добровольського, багато терапевтів сьогодні на гачку у головних лікарів.

"Розумієте, до терапевтів та сімейних лікарів сьогодні виставлені дуже високі вимоги. Я якось підраховував, щоб обслужити 2 тисячі пацієнтів, йому потрібно за день приймати по 10 осіб. Про жодну профілактику тут мови немає. Тут навіть не вистачить часу вислухати скарги і виписати лікування. Не всі встигають, тому вважають за краще погоджуватися з головними лікарями, інакше можуть втратити роботу. А головні лікарі дійсно тепер самі розподіляють гроші. Спочатку вони покривають всі свої витрати, нараховують собі зарплату, а вже потім діляться з підлеглими", зазначає терапевт.

Читайте: ''Менше, ніж у кухаря!'' Мізерні зарплати лікарів в Україні шокували мережу

Досі платять менше за мінімалку

Глава вільної медпрофспілки Олег Панасенко згоден, що зараз головні лікарі одноосібно розподіляють всі гроші.

"Сімейні лікарі ще й комп'ютери собі змушені самі купувати, платити зарплату медсестрі. Нацагентство уклало договори про фінансування не з лікарями, а з лікувальними установами, і гроші фактично у головного лікаря в руках. Люди працюють день і ніч, а отримують по 8-10 тисяч. Ні про які 30 тисяч мови немає. Лікарі бояться керівництва, оскільки занадто залежні від нього, і готові особисто все вирішувати в кабінеті у головного", — заявив OBOZREVATEL Панасенко.

Крім того, досі не почався обіцяний другий етап медреформи, який мав стосуватися лікарень.

"Досі хірурги, терапевти, невропатологи тощо отримують по 4 тис. гривень. А тарифна сітка давно відірвалася від реальності, тому лікарі першого тарифного розряду мають менше за мінімальну зарплату. Це молоді лікарі, санітарки, отримують на одному рівні", підсумував Панасенко.

''Менше за мінімалку. Працюємо на голому окладі!'' Українські лікарі обурилися через мізерні зарплати

Хто залишився вдоволений медреформою, так це медсестри.

"Я не знаю, що там у лікарів, вони мріяли, що їм платитимуть по 15-20 тисяч. А я у житті більше 2 тисяч не бачила. А зараз мені підвищили до 4,5 тисяч. Я дуже цьому рада", розповіла нам медсестра поліклініки у Шевченківському районі Києва.

Далі буде гірше?

Аналітик Громадської спілки з реформи охорони здоров'я Дмитро Подтуркін каже, що спочатку в реформі була закладена система не "гроші ходять за пацієнтом", а "гроші ходять за головним лікарем".

"Чому дивуватися? Нацагентство укладає договір із суб'єктом господарювання. А це амбулаторія або поліклініка, тому всі гроші опиняються в руках керівника на розрахунковому рахунку підприємства. У Грузії правильно вчинили, там відразу розписали механізм розподілу грошей. Коли вони надходять, то чітко зазначається який відсоток іде на зарплати і як розподіляється. У нас же пішли від тарифної сітки на первинному ринку, і тепер головлікар робить як хоче", запевняє Подтуркін.

На думку аналітика, далі ситуація лише погіршуватиметься, оскільки будуть потрібні ремонти, а гроші можна брати тільки з цього єдиного джерела. Тому про гарні заробітки лікарям можна забути.

''Менше за мінімалку. Працюємо на голому окладі!'' Українські лікарі обурилися через мізерні зарплати

"У МОЗ взяли модель Англії, там також єдиним джерелом фінансування охорони здоров'я є бюджет. Але там за величезного ВВП витрачають 19% від бюджету на охорону здоров'я. А у нас 11%. Нам потрібно вдвічі більше грошей", вважає Подтуркін.

Що стосується другого етапу реформи, то в МОЗ обіцяють, що він має розпочатися у квітні цього року, і поки лише у Полтавській області. Стосуватиметься він районних і обласних лікарень. Гроші лікувальний заклад отримуватиме за конкретного пацієнта, якого вони полікували. Щоправда, якщо знову кошти розподілятиме керівник, то медики ризикують залишитися ні з чим.

Дивіться відео за темою:

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки