Псоріатичний артрит та остеоартрит: у чому різниця

Псоріатичний артрит та остеоартрит: у чому різниця

Артрит – це універсальний термін, який використовується для опису понад 100 різних станів, що викликають біль, набряк та пошкодження суглобів. У людей з псоріазом у разі суглобових болів виникає підозра на псоріатичний артрит. Проте, за словами лікаря-ревматолога Рошель Розіан, біль у суглобах не завжди пов'язаний з основним захворюванням і може з'являтися внаслідок остеоартриту.

Що таке остеоартрит?

Остеоартрит (остеоартроз), або дегенеративне захворювання суглобів – найпоширеніший тип артриту. Він виникає через зношування хряща, що сполучає кістки.

Оскільки остеоартрит викликається зносом суглобів, він зазвичай розвивається у людей похилого віку. На відміну від псоріатичного артриту, остеоартрит не пов'язаний із запаленням або надактивною імунною системою.

Симптоми поступово розвиваються протягом місяців або років. Загальні ознаки остеоартриту включають:

Відео дня
  • Біль та припухлість у суглобах.

  • Біль, що посилюється після навантаження на суглоб (наприклад, під час ходьби або підняття важких предметів).

  • Хрумкий звук або відчуття скреготу в уражених суглобах.

  • Зміни форми суглобів, зокрема кісткові шпори (кісткові розростання біля суглобів).

Локалізація болю залежить від типу остеоартриту:

  • Первинний: найчастіше вражає пальці рук, великі пальці рук, хребет, стегна, коліна та великі пальці ніг.

  • Вторинний: розвивається у суглобах, які були травмовані чи пошкоджені, наприклад, внаслідок спортивних травм чи нещасних випадків.

Вторинний остеоартрит також може розвинутись у суглобах, пошкоджених через запальні захворювання, включаючи псоріатичний артрит. Іншими словами, псоріатичний артрит може збільшити шанси на розвиток остеоартриту.

Що таке псоріатичний артрит?

Псоріатичний артрит – різновид запального артриту. Він виникає, коли запалення зачіпає суглоби та місця прикріплення сухожилля та зв'язок до кісток. Більшість людей з псоріатичним артритом також страждають на псоріаз – захворювання, яке викликає появу червоних лускатих плям на шкірі. Хвороба може виникнути у будь-якому віці, зазвичай симптоми розвиваються у людей 30-50 років.

Псоріатичний артрит викликає симптоми в суглобах та за їх межами:

  • Суглобові симптоми: біль та припухлість у суглобах, скутість у суглобах вранці або після довгого сидіння.

  • Інші симптоми: набряк усього пальця, шкірні почервоніння в області суглобів, виразки, гребені або відшарування нігтів рук і ніг, червоні або сріблясті плями на шкірі, втома, запалення очей, анемія.

Діагностика

При остеоартриті рентген може показати ознаки зносу хряща. При псоріатичному артриті ушкодження суглобів зазвичай виявляється лише з пізніших стадіях захворювання, тому рентген не особливо інформативний при постановці діагнозу на ранніх стадіях.

Рентген може виявити відмінності у кісткових шпорах:

  • Остеоартрит: частіше зустрічаються у місцях перетину хрящів і кісток.

  • Псоріатичний артрит: частіше утворюються в тих областях, де сухожилля та зв'язки прикріплюються до кістки.

Для встановлення діагнозу також враховуються результати фізичного огляду, аналізу крові, дані сімейного анамнезу.

Лікування

Постановка точного діагнозу важлива, оскільки псоріатичний артрит та остеоартрит потребують різних методів лікування.

При остеоартриті використовуються місцеві знеболювальні засоби, внутрішньосуглобові ін'єкції (ін'єкції стероїдів та "гелю" гіалуронової кислоти), нестероїдні протизапальні препарати. При псоріатичному артриті застосовуються нестероїдні протизапальні засоби, протиревматичні препарати (disease-modifying antirheumatic drugs, DMARD) та біопрепарати.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки