"Сальмонельоз не найстрашніше": лікар розповіла, як безпечно їсти домашні продукти з ринку

11,3 т.
'Сальмонельоз не найстрашніше': лікар розповіла, як безпечно їсти домашні продукти з ринку

Купуючи продукти на стихійних ринках, люди не можуть бути гарантовано захищені від тієї чи іншої хвороби, і сальмонельоз - ще не найстрашніше в цьому плані захворювання.

Про це в ефірі "ОбозТВ" розповіла лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська.

За її словами, є більш серйозні і небезпечні для життя і прогнозу хвороби. "Перш за все, якщо люди купують молоко, його слід піддавати хімічній обробці. Під час кип'ятіння, переважна більшість хвороботворних організмів гине. Набагато складніше з кисломолочними продуктами, сиром, наприклад. Тому, варто готувати виріб, яке піддається термічній обробці, але небезпека зараження має місце бути", - говорить вона.

Відео дня

Читайте: Отруєння суші в Києві: став відомий попередній діагноз постраждалих

Голубовська також зазначає, що випадок сальмонельозу, зафіксований цього літа в Україні, був пов'язаний із вживанням у мережі відомого ресторану суші. "Така ситуація могла скластися і в цивілізованих країнах. Цивілізована країна не визначається більше тим, як різні служби реагують на різні небезпеки. Тому що, вони можуть виникнути де завгодно, - розповідає вона.

"На зараження впливає безліч факторів, зокрема, те, як ці продукти зберігаються і як їх продають. Ніде в світі немає таких стихійних ринків. Ніяка країна не може собі дозволити, щоб продукти так продавалися. Над цим ведеться суворий контроль, тому що локалізувати будь-який спалах і лікувати людей, обходиться для держави дорожче, ніж профілактичні заходи. Вони теж не дешеві, але за своїми витратами, вони не зрівняні з самою подією. Тому на стримування багатьох захворювань весь світ виділяє колосальні гроші", - додає вона.

Доктор зазначає, що купувати продукти на ринках можна, але: "Важливо дотримуватися технологію виробництва".

Сальмонельоз - інфекційне захворювання травної системи, гострого характеру, збудниками хвороби є бактеріями роду Salmonella, проявляється у вигляді вираженої інтоксикації і дегідратації.

Симптоми сальмонельозу

Інкубаційний період від декількох годин до декількох діб. До основних клінічних проявів хвороби належать: загальна інтоксикація, різке підвищення температури тіла, біль у голові, ломота в суглобах і мишах, слабкість, біль у животі зі спазмами, нудота, блювота, діарея, калові маси має характерний водянисто-пінистий вигляд і смердючий запах, іноді зазначається їхній зеленуватий відтінок.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", у Сокирянську районну лікарню звернулося 12 хворих дітей з ознаками кишкової інфекції.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки