Схеми на крові: нечисті на руку чиновники вбивають тисячі українців
Відкати на закупівлі препаратів для діалізу в Україні — цифри з шістьма нулями. Поки люди з нирковою недостатністю помирають в очікуванні рятівних процедур, чиновники на місцях і працівники Служби безпеки України набивають кишені на "золотих" тендерах. Йдеться про щонайменше 20% від загальної суми закупівлі.
Не кажучи вже про те, що діаліз як такий — не панацея. У США і Європі це допоміжний інструмент, спосіб дочекатися операції з пересадки нирки. В Україні, де трансплантація поки розвинена слабко, очищення крові — часто єдиний шанс для пацієнтів вижити. Однак навіть його нечисті на руку чиновники і силовики відбирають в українців. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.
"Масове вбивство"
Вищі чини СБУ, ймовірно, стали винуватцями смерті близько 200 українців. Екс-керівник економічної контррозвідки Служби безпеки Сергій Семочко, якого підозрюють у причетності до припинення закупівлі життєво важливих ліків для діалізу, вимагав від компанії "DIAVITA" хабар у розмірі 250 тисяч доларів за право брати участь у тендері. Принаймні, про це розповів один з директорів "DIAVITA" Сергій Христинченко.
"Три роки тому під час проведення тендера МОЗ щодо життєво важливих ліків для діалізу на суму 140 млн грн до нашого офісу прийшли двоє представників контррозвідки СБУ Микола Беззубенко і Роман Неговелов. Посилаючись на свого начальника, тобто на той час пана Семочка, вимагали від нас 250 тисяч доларів "відкату" за участь у тому тендері. Але ми не погодилися на ці схеми", — розповів Христинченко.
За його словами, представники СБУ залишили свої візитки і дали час на роздуми. Після чергової відмови вони заявили, що "наш начальник, пан Семочко, дуже жадібний і без грошей працювати не дасть".
Читайте: Искусственная почка избавит от диализа
Христинченко стверджує, що через тиждень після цього, 6 листопада 2015 року, з ініціативи Семочка проти компанії "DIAVITA" було відкрите кримінальне провадження, яке через відсутність складу злочину закрили згодом.
За його словами, після цього Семочко розіслав всім замовникам "листи щастя", якими зупинив закупівлю важливих ліків по всій Україні. Христинченко стверджує, що через це постраждало безліч пацієнтів, з яких близько 200 загинули.
За іншими даними, раніше СБУ прикривала фармкомпанії за таксу у 100 тисяч доларів з фірми. І пресувати почала після того, як їм відмовилися платити.
Журналісти також виявили у членів родини Семочків три будинки у Конча-Заспі вартістю кілька мільйонів доларів та інше дороге майно, яке екс-працівник СБУ явно не міг придбати на зарплату.
Крім того, згідно з матеріалами розслідування, фактична дружина Семочка та її діти є власниками російських паспортів і неодноразово відвідували анексований Крим.
Не Семочком єдиним
На жаль, впровадження системи ProZorro не змогло викорінити схеми на закупівлі препаратів для діалізу. Трюк гранично простий: закладаються дискримінаційні вимоги, виконати які може лише "свій" претендент.
Одна процедура діалізу коштує приблизно 250 гривень. Такі процедури хворий робить чотири рази на добу. Препарати для однієї людини коштують близько 365 тисяч гривень на рік. З огляду на їхню вартість держава оплачує це лікування, витрачаючи на нього близько 250-270 мільйонів гривень на рік.
Читайте: "Продам нирку за мільйон": хто і за скільки купує органи українців
Формально лікарні мають проводити ці закупівлі на відкритих торгах, які передбачають повну відкритість. Але за пильнішого вивчення щодо багатьох тендерів постануть питання.
Наприклад, на початку 2018 року на Львівську область із державних субвенцій на діалізну програму виділяють 100 мільйонів гривень. І відразу ж обласна лікарня оголошує тендер на витратні матеріали для гемодіалізу. Одна компанія пропонує 80 мільйонів, інша — 55. Різниця колосальна — 25 мільйонів гривень. Однак другу компанію навіть не допускають до торгів — нібито вони не надали вичерпний список документів. Випадком, до речі, зацікавилося ГПУ.
Українцям потрібна трансплантація
Зараз Україна посідає останнє місце у Європі за рівнем забезпечення лікування пацієнтів, які потребують пересадки нирки.
Щороку в країні ставлять 5000 діагнозів — хронічна хвороба нирок. Частина хворих на останній стадії. Їм потрібна термінова пересадка органів, яка досі недоступна в нашій країні. Ухвалений навесні революційний закон про трансплантологію чітко встановив початок роботи системи — 1 січня 2019 року. Однак фахівці вважають, що видимі результати він дасть приблизно за 2-3 роки.
Дивіться відео на тему
Це могло б врятувати тисячі життів. Для порівняння, в США щороку пересаджують майже 17 тисяч нирок. В Україні є потреба в пересадці до двох тисяч нирок щороку. Однак рахунок операцій іде на десятки.
Тим часом на діалізі не можна жити "вічно". Щодо термінів лікарі зазвичай використовують абстрактне формулювання: "Все залежить від перебігу патології та особливостей організму". І вони не лукавлять: дійсно, результат багато в чому залежить від своєчасного потрапляння на гемодіаліз нирок. Тільки за жорсткого дотримання графіка процедур можна продовжити собі життя надовго. Але не можна забувати, що вони зі свого боку можуть викликати важкі ускладнення.
При цьому навіть діаліз в Україні доступний не всім. Тільки один з 4-х пацієнтів потрапляє на цю процедуру.