Спалах смертельного вірусу Ніпах в Індії: у чому небезпека

Спалах смертельного вірусу Ніпах в Індії: у чому небезпека

Світові агентства повідомляють про спалах вірусу Ніпах (Nipah), що стався в південному штаті Керала, Індія. На відміну від коронавірусу SARS-CoV-2, який викликав пандемію COVID-19, Ніпах є більш смертоносним. Згідно з наявними даними, першою жертвою став 12-річний хлопчик, який помер у Кералі в минулі вихідні. Це спонукало активізувати зусилля по відстеженню його контактів. Вже є підтвердження нових випадків зараження.

Хлопчик потрапив до лікарні з високою лихоманкою. Оскільки його стан погіршився, у лікарів з'явилося побоювання запалення мозку (енцефаліту). Зразки крові досліджувалися в Національному інституті вірусології, де тести підтвердили інфекцію Ніпах. Він помер рано вранці в неділю.

Урядові органи Індії активізували зусилля по відстеженню контактів, виявленню, карантину і тестуванню людей, які могли контактувати з молодою жертвою. За словами міністра охорони здоров'я штату Провини Джордж, до понеділка було виявлено 188 осіб, які контактували з хлопчиком. З них 20 вважалися первинними контактами високого ризику – члени його родини, всі з яких перебували в строгому карантинному обмеженні або госпіталізовані.

Відео дня

До понеділка у двох медичних працівників, які контактували з жертвою, вже виявлялися симптоми інфекції Ніпах. Їх помістили в лікарню, а зразки крові відправили на аналізи.

Зараз закрита територія в радіусі двох миль від будинку хлопчика, люди перевіряються на наявність симптомів у всіх прилеглих районах штату Керала. Сусідній штат Таміл Наду також знаходиться в режимі підвищеної готовності до будь-яких підозрілих випадків лихоманки.

Що собою являє вірус Ніпах?

Як і coronavirus, Nipah – це зоонозний вірус, який передається від тварин до людини при прямому контакті або в разі вживання зараженої їжі. Природні переносники – летючі лисиці (кажани сімейства Pteropodidae).

Nipah вважається менш заразним, ніж коронавірус, але у нього набагато вищий рівень смертності, більш тривалий інкубаційний період – до 45 днів, і він може заражати набагато більш широке коло тварин, включаючи овець, кіз, свиней, кішок, собак, коней. Все це робить Ніпах серйозною проблемою для епідеміологів, які намагаються передбачити та запобігти наступну пандемію.

Симптоми

У інфікованої людини перші симптоми зазвичай тривають від трьох днів до двох тижнів, вони включають жар і головний біль. Після цього починається кашель, біль у горлі та респіраторні проблеми. Пізніше захворювання швидко прогресує до набрякання клітин головного мозку, що призводить до сонливості, сплутаності свідомості, а потім – до можливої ​​комі та смерті.

Лікування

Від Ніпах поки немає ліків або вакцини, і пацієнтам надається тільки підтримуюча медична допомога.

Прогноз хвороби

За даними ВООЗ, до 75% інфекцій Ніпах закінчуються смертельним результатом. Для порівняння, рівень смертності від коронавірусу становить близько 2%. Приблизно 20% тих, що вижили, відчувають неврологічні симптоми, які можуть зберігатися, включаючи судоми та зміну особистості.

Історія вірусу

Вперше вірус був виявлений у Малайзії в 1999 році. З того часу відбулося кілька спалахів хвороби – всі в Південній і Південно-Східній Азії. Всього, як відомо, загинуло понад 260 осіб.

Спалах у Бангладеш у 2004 році був пов'язаний з вживанням людьми соку фінікової пальми, зараженого інфікованими кажанами. В результаті попереднього спалаху в Індії, що вразила Кералу у 2018 році, померло 17 з 18 тих, що заразилися. Всі ці випадки були пов'язані з летючими мишами, знайденими мертвими в воді сімейного колодязя.

В чому полягає небезпека Ніпах

Основна небезпека полягає в тому, що люди та кажани перебувають в безпосередній близькості від ринків та інших багатолюдних місць по всій Азії. Така взаємодія може дозволити вірусу мутувати, що призведе до нової пандемії. При деяких обставинах вірус може навіть знайти носія, який перенесе його з Азії.

Вчені попереджають, що в міру потепління клімату і знищення людьми природного місця існування таких видів, як кажани в Азії, можливості для появи нових зоонозних варіантів збільшуються.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки