"Трястися від страху та відрази!" Супрун розповіла, як побороти кошмарні стреси
В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла українцям про ПТСР – посттравматичний стресовий розлад.
Глава МОЗ в Facebook назвала основні симптоми та як боротися з цією хворобою.
"Прокидатися серед ночі і намагатися вихопити з-під подушки автомат. Ховатися під ліжко, коли чуєш новорічні феєрверки. Трястися від страху та відрази, коли відчуваєш ті ж духи, які були у насильника. Напиватися, аби не повертатися подумки до підвалу з тортурами або навіть в ненависну школу. Це – посттравматичний стресовий розлад", – пояснила вона.
Читайте: Небезпечніше, ніж куріння: Супрун розвінчала міфи про правильне харчування
Супрун розповіла, що ПТСР – це хронічне порушення психічного стану, який може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків і 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР.
Глава МОЗ перерахувала людей, у яких може проявлятися даний розлад:
Ветерани війни.
Цивільні, які перебували в зоні бойових дій.
Жертви сексуального або фізичного насильства.
Полонені та жертви тортур.
Жертви торгівлі людьми, сексуального рабства.
Жертви або свідки постійного домашнього насильства.
Жертви буллінгу, в тому числі в школі.
Діти, які відчувають неглект (ними не займаються, навіть не годують, замордовані батьками діти), фізичного та сексуального насильства.
Свідки терактів.
Люди, які перебували в зоні стихійного лиха.
Жінки, які пережили травматичні пологи і жорстоке поводження медичного персоналу.
Супрун також навела кілька прикладів, як може проявлятися ПТСР. Наприклад, це постійні думки про травматичному подію або ж життя в повній бойовій готовності.
"Така людина миттєво займається, дратується, турбується і переживає думками про власну безпеку. Тривожність може проявлятися в порушенні сну, уваги або мати фізичне відображення: запори, нетравлення, гіпертонус м'язів або тахікардія", – відмічено в повідомленні.
Також серед симптомів можуть виділятися панічні атаки, хронічний біль, головний біль, діарея, відчуття стиснення і печіння за грудиною, судоми, біль у попереку. Людина під ПТСР часто цурається людей, віддаляється від близьких, зловживає алкоголем, сигаретами.
Супрун зазначила, що є кілька способів лікувати ПТСР, але жоден з них не є вичерпним і універсальним.
"Людину, у якого діагностували ПТСР, слід запевнити, що вона не божевільна, і це пройде. Спеціаліст – психотерапевт, психіатр, соціальний працівник, кваліфікований працювати з травмованими людьми, – повинен надати інформацію про ПТСР і його подолання, краще в письмовій формі" , – підкреслила вона.
Читайте: Супрун пообіцяла покарати винних у "саботажі" іспиту IFOM
Глава МОЗ порадила знайти групу підтримки і створити безпечне середовище, щоб позбутися від тригерів травматичних спогадів. При цьому лікування ПТСР включає і медикаменти, які виписують лікарі при необхідності.
Як повідомляв OBOZREVATEL, Уляна Супрун розвінчала міфи про правильне харчування.