''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

21,3 т.
''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

У Київському Інституті серця успішно закінчилася дуже складна операція з пересадки механічного серця.

Це лише третя імплантація такого пристрою в Україні. Перші дві директор інституту Борис Тодуров провів ще в 2016 році. Така тривала перерва, зовсім не означає, що пацієнти не потребували механічного серця. Навпаки, за словами Тодурова, хворих, яким потрібна імплантація, тисячі. Але ціна пристрою (120 тис. євро) і відсутність державної підтримки у вигляді належної законодавчої бази, стоять на шляху регулярного проведення таких операцій. Детальніше - у матеріалі OBOZREVATEL.

Відео дня
''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

"У рік ми втрачаємо 5000 пацієнтів, які не дочекалися трансплантації органів: серця, печінки, нирок... Кожен день помирає 9 осіб. Щоб виправити ситуацію потрібен новий закон про трансплантацію, адже той, який прийняли в цьому році не дає нам нових можливостей в плані донорства. Найближчим часом ми будемо просити внести поправки, щоб він був аналогом білоруського або австрійського закону про трансплантацію з презумпцією згоди. У такому випадку ми можемо розраховувати на те, що тисячі наших пацієнтів можна буде врятувати" - заявляє хірург.

Гроші на німецький пристрій для 46-ти річного Василя Павлюка взяли з бюджету Інституту серця. Механічне серце збирали колеги з Німеччини, а встановлювати Борису Тодурову допомагав болгарський професор. У бригаду лікарів увійшли відомі доктора: головний анестезіолог Інституту серця Микола Гончаренко, завідувач кафедри екстракорпоральних методів лікування Олександр Дружина і інші.

''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

"Це непроста операція, я б сказав, що це космічні технології. Імплантувати механічний пристрій і домогтися, щоб він працювало, як друге серце і створював додатковий кров'яний потік досить складно. Тут повинна бути злагоджена робота хірургів, кардіологів, реаніматологів, інженерів, техніків і перфузіологів - це командна робота, де кожен її член повинен не бути слабкою ланкою і робити свою роботу максимально добре. Оскільки великого досвіду з імплантації механічного серця Україна немає, ми запросили професора Димитра Петкова з кардіохірургічної клініки Софії", - ділиться Борис Михайлович.

Трансплантація механічного серця не передбачає заміну органу, а лише підключає до нього додатковий насос, який перекачує кров і насичує її киснем. По суті, у пацієнта працює 2 серця: механічне і те, з яким він народився.

''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

Механічний орган - справжній порятунок для людей, які перебувають у важкому стані і чекають донорське серце, адже він дозволяє виграти такий дорогоцінний час. Попередня пацієнтка Бориса Тодурова, яка пережила таку ж імплантацію, Людмила Філяренко прожила з механічним серцем 9 місяців, поки їй не пересадили донорське. У світі є люди, які живуть з цим пристроєм по 10 років.

Механічне серце: збірка

Василь Павлюк, завдяки цій операції, тепер теж має можливість дочекатися донорського серця. Більш того він зможе бути активним і навіть займатися спортом. А ще вчора, він практично не міг говорити.

"В останні дні його стан погіршився і ми були змушені перевести його в реанімацію. Крім того, хворому давали великі дози медикаментів, щоб підтримати роботу серця хоч в якомусь режимі. Коли пацієнта везли в операційну, його тиск впав до 50. Тому, якби ми йому сьогодні не імплантували механічне серце, ми могли пацієнта втратити "- розповідає директор Інституту серця.

Не можна сказати, що життя Василя буде таким же, як і до хвороби. Деякі обмеження все ж існують. Наприклад вдома і в лікарні людина буде підключена до мережі і до монітора.

''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

"Люди з механічними серцями носять на поясі невеликий девайс з акумуляторами, які живлять пристрій. Раз в 2 або 4 години - ці акумулятори необхідно міняти або заряджати від розетки. В цілому ці люди можуть кататися на велосипеді, займатися спортом, ходити в ліс і взагалі бути соціально активними. Правда, є і обмеження - людині не можна купатися в озері або в морі, тому що з тіла виходить кабель. Механічні серця можуть працювати від 12 до 14 років", - пояснює хірург.

''Космічні технології'': як в Україні провели унікальну операцію на серці

За словами директора Інституту серця, після операції Василь ще приблизно місяць проведе в лікарні. За цей час його організм адаптується, а сам він навчиться самостійно налаштовувати друге серце, адже воно не працює в одному режимі, в залежності від того скільки людина випила води і яке фізичне навантаження отримує - регулюється пристрій.

Наразі імплантувати механічне серце в Україні може тільки Борис Тодуров, який кілька років тому пройшов навчання і сертифікацію в Німеччині. Також директор Інституту серця може навчати цій процедурі українських кардіохірургів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки