В Японії виявлено новий кліщовий вірус, який змінює склад крові

В Японії виявлено новий кліщовий вірус, який змінює склад крові

Зростаюче число випадків виявлення кліщових ортонаіровірусних інфекцій стає глобальною проблемою для громадської охорони здоров'я. Нещодавно вченими в Японії був ідентифікований невідомий раніше вірус, який отримав назву Йезо (Yezo), який може інфікувати людей. Він передається через укуси кліщів і призводить до розвитку захворювання, що характеризується лихоманкою і зниженням кількості тромбоцитів і лейкоцитів у крові.

Відкриття було зроблено дослідниками з Університету Хоккайдо і його колегами, а результати були опубліковані в журналі Nature Communications. Це перше повідомлення про ендемічну інфекцію, пов'язану з ортонаіровірусом, потенційно переданим кліщами в Японії.

За словами Кейта Мацун, вірусолога з Міжнародного інституту по боротьбі з зоонозами Університету Хоккайдо, з 2014 року в Японії цим новим вірусом заразилися як мінімум сім осіб, випадки смерті досі не підтверджені.

Відео дня
Що відомо про вірус Йезо

Вірус Йезо був виявлений після того, як у 2019 році в лікарню було госпіталізовано 41-річного чоловіка з лихоманкою і болем у ногах після укусу членистоногих, яке, як вважають, було кліщем, під час прогулянки в місцевому лісі. Його вилікували та виписали через два тижні, але тести показали, що він не був інфікований будь-якими відомими вірусами, які переносяться кліщами в цьому регіоні. Другий пацієнт звернувся з аналогічними симптомами після укусу кліща в наступному році.

Генетичний аналіз вірусів, виділених зі зразків крові двох пацієнтів, виявив новий тип ортонаіровірусу, клас наіровірусів, який включає такі патогени, як вірус кримсько-конголезької геморагічної лихоманки. Вчені назвали його вірусом Йезо на честь історичної японської назви Хоккайдо, великого острова на півночі країни, де був виявлений вірус. Там поширені три основних види кліщів – Haemaphysalis megaspinosa, Ixodes ovatus і Ixodes persulcatus.

Новий вірус був найбільш близький до вірусу Суліна і вірусу Тамді, виявлених у Румунії та Узбекистані відповідно, останній з яких, як повідомляється, нещодавно викликав гостру лихоманку у людей в Китаї.

Потім вчені перевірили зразки крові, взяті у пацієнтів лікарень, у яких з 2014 року спостерігалися схожі симптоми після укусів кліщів. Вони виявили додаткові позитивні зразки у п'яти пацієнтів. У цих пацієнтів, включаючи перших двох, була лихоманка, знижена кількість тромбоцитів і лейкоцитів у крові, а також спостерігалися ознаки порушення функції печінки.

Щоб визначити ймовірне джерело вірусу, дослідницька група провела скринінг зразків, зібраних у диких тварин в цьому районі в період з 2010 по 2020 рік. Вони виявили антитіла до вірусу в оленів і єнотів. Вони також виявили вірусну РНК у трьох основних видів кліщів на Хоккайдо. Мацун каже, що вірус Йезо, ймовірно, встановив своє поширення на Хоккайдо, і дуже ймовірно, що вірус викликає хворобу, коли передається людям від тварин через кліщів.

У чому небезпека нового вірусу

Як наочно демонструє пандемія COVID-19, тварини переносять безліч невідомих вірусів, і деякі з них можуть інфікувати людей. За словами вчених, всі відомі досі випадки зараження вірусом Йезо не привели до смертельного результату, але цілком можливо, що хвороба може бути виявлена ​​за межами Хоккайдо, тому необхідне проведення термінового розслідування її поширення.

В цей час дослідницька група планує відстежувати можливе загальнонаціональне поширення нового вірусу серед диких тварин і пацієнтів. Також, на думку вчених, лікарні повинні перевіряти на Йезо пацієнтів, які скаржаться на симптоми.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки