В Японії виявлено новий кліщовий вірус, який змінює склад крові
Зростаюче число випадків виявлення кліщових ортонаіровірусних інфекцій стає глобальною проблемою для громадської охорони здоров'я. Нещодавно вченими в Японії був ідентифікований невідомий раніше вірус, який отримав назву Йезо (Yezo), який може інфікувати людей. Він передається через укуси кліщів і призводить до розвитку захворювання, що характеризується лихоманкою і зниженням кількості тромбоцитів і лейкоцитів у крові.
Відкриття було зроблено дослідниками з Університету Хоккайдо і його колегами, а результати були опубліковані в журналі Nature Communications. Це перше повідомлення про ендемічну інфекцію, пов'язану з ортонаіровірусом, потенційно переданим кліщами в Японії.
За словами Кейта Мацун, вірусолога з Міжнародного інституту по боротьбі з зоонозами Університету Хоккайдо, з 2014 року в Японії цим новим вірусом заразилися як мінімум сім осіб, випадки смерті досі не підтверджені.
Що відомо про вірус Йезо
Вірус Йезо був виявлений після того, як у 2019 році в лікарню було госпіталізовано 41-річного чоловіка з лихоманкою і болем у ногах після укусу членистоногих, яке, як вважають, було кліщем, під час прогулянки в місцевому лісі. Його вилікували та виписали через два тижні, але тести показали, що він не був інфікований будь-якими відомими вірусами, які переносяться кліщами в цьому регіоні. Другий пацієнт звернувся з аналогічними симптомами після укусу кліща в наступному році.
Генетичний аналіз вірусів, виділених зі зразків крові двох пацієнтів, виявив новий тип ортонаіровірусу, клас наіровірусів, який включає такі патогени, як вірус кримсько-конголезької геморагічної лихоманки. Вчені назвали його вірусом Йезо на честь історичної японської назви Хоккайдо, великого острова на півночі країни, де був виявлений вірус. Там поширені три основних види кліщів – Haemaphysalis megaspinosa, Ixodes ovatus і Ixodes persulcatus.
Новий вірус був найбільш близький до вірусу Суліна і вірусу Тамді, виявлених у Румунії та Узбекистані відповідно, останній з яких, як повідомляється, нещодавно викликав гостру лихоманку у людей в Китаї.
Потім вчені перевірили зразки крові, взяті у пацієнтів лікарень, у яких з 2014 року спостерігалися схожі симптоми після укусів кліщів. Вони виявили додаткові позитивні зразки у п'яти пацієнтів. У цих пацієнтів, включаючи перших двох, була лихоманка, знижена кількість тромбоцитів і лейкоцитів у крові, а також спостерігалися ознаки порушення функції печінки.
Щоб визначити ймовірне джерело вірусу, дослідницька група провела скринінг зразків, зібраних у диких тварин в цьому районі в період з 2010 по 2020 рік. Вони виявили антитіла до вірусу в оленів і єнотів. Вони також виявили вірусну РНК у трьох основних видів кліщів на Хоккайдо. Мацун каже, що вірус Йезо, ймовірно, встановив своє поширення на Хоккайдо, і дуже ймовірно, що вірус викликає хворобу, коли передається людям від тварин через кліщів.
У чому небезпека нового вірусу
Як наочно демонструє пандемія COVID-19, тварини переносять безліч невідомих вірусів, і деякі з них можуть інфікувати людей. За словами вчених, всі відомі досі випадки зараження вірусом Йезо не привели до смертельного результату, але цілком можливо, що хвороба може бути виявлена за межами Хоккайдо, тому необхідне проведення термінового розслідування її поширення.
В цей час дослідницька група планує відстежувати можливе загальнонаціональне поширення нового вірусу серед диких тварин і пацієнтів. Також, на думку вчених, лікарні повинні перевіряти на Йезо пацієнтів, які скаржаться на симптоми.