Вчені оживили людину, яка була в комі 15 років

33,1 т.
Вчені оживили людину, яка була в комі 15 років

Електрична стимуляція блукаючого нерва допомогла вченим "розбудити" людину, яка пролежала 15 років у комі після важкої черепно-мозкової травми.

"Стимулюючи блукаючий нерв, нам вдалося показати, що ми можемо поліпшити стан пацієнта і повернути його в "наш світ" вже тоді, коли здається, що все втрачено. Мозок зберігає здатність формувати нові зв'язки і лагодити себе навіть у такій критичній ситуації", - заявила Анжела Серігу з Інституту когнітивних наук у Ліоні (Франція), яку цитує "РІА Новини".

Інсульти та різні травми голови часто вводять людину в стан, який медики називають "смертю мозку". У таких випадках тіло хворого ще живе, якщо підтримувати його за допомогою апаратів штучного дихання і виведення відходів життєдіяльності, проте мозок вже не функціонує.

Відео дня

Фактично людину в такому стані можна визнати мертвою, оскільки самостійно жити вона уже не може.

Сьогодні вчені вважають, що люди, які пролежали в подібному стані або в комі більше місяця, назавжди втрачають шанси прийти до тями, проте багато пацієнтів живуть у такому вигляді десятки років, перш ніж вони вмирають або їхні родичі приймають рішення відключити їх від систем підтримки життя.

Серігу і її колеги працювали з пацієнтом однієї з клінік Ліона, який потрапив в автокатастрофу в віці 20 років і провів у комі більше 15 років. Як і багато інших людей у подібному стані, він не може вийти з коми через пошкодження особливих ділянок у мозку, що зв'язують його нижні відділи, що керують життєдіяльністю, з корою та іншими частинами нервової системи, що відповідають за роботу розуму.

Всі ці частини мозку, як розповідають дослідники, пов'язують між собою так званий блукаючий нерв - один з найдовших та найскладніших зв'язок нейронів в тілі людини, що з'єднує десятки окремих органів з мозком. Цей зв'язок, як припустили вчені, можна використовувати для стимуляції "ізольованих" частин нервової системи в мозку коматозних пацієнтів і формування нових зв'язків між ними.

Керуючись цією ідеєю, вчені встановили в черевній порожнині пацієнта особливий електростимулятор, який був підключений до одного з закінчень блукаючого нерва і постійно посилав у нього особливі набори імпульсів, частота і потужність яких змінювалася з часом.

Як зазначає Серігй, результати цього експерименту в рази перевершили песимістичні очікування вчених - чоловік вийшов з коми і почав реагувати на слова і дії оточуючих і виконувати прості команди доглядальниць і родичів.

Наприклад, він заново набув здатності стежити за предметами очима, навчився рухати шиєю і перестав засипати, коли доглядальниця або його мати читали йому книгу. Крім того, чоловік почав реагувати на різкі рухи і проявляти інші реакції, які не характерні для людей у комі.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", стиліст Залехка Прайс-Девіс вирушила на прогулянку і спіткнувшись, впала з невеликої сходинки. 29-річна жінка прокинулася через чотири дні в лікарні, не в змозі ходити, говорити, читати і писати.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки