Відомий лікар назвав "хворобу", яка вбиває українську медицину
Недофінансування безкоштовної медицини в Україні породило величезний тіньовий ринок охорони здоров'я, який обчислюється десятками мільярдів гривень щороку.
Про це розповів у інтерв'ю програмі Business Lunch на ObozTV генеральний директор пологового будинку "Лелека" Валерій Зукін.
"Тіньовий ринок, який процвітає в державних установах, існує на наші гроші. Бо ми платимо податки, а за наші гроші створюється поле підприємницької діяльності, де не їх платять", - зазначив Зукін.
Читайте: Медреформа: українцям пояснили, хто потрапить до "червоних" списків
Як наголосив лікар, такі гроші йдуть "на збільшення гаманця лікаря, а не на розвиток лікарні або, тим більше, медицини".
"З тих грошей, які пацієнт дає лікарю в кишеню, він не купуватиме МРТ, апарати УЗД, не платяться жодні податки, а потім ці гроші розподіляються нерівномірно між усіма учасниками процесів", - заявив він.
"Це хвороба, яка триває всі 27 років незалежності України. 49 стаття Конституції (про право на безкоштовну охорону здоров'я), з приводу якої дуже багато дискусій, поставила хрест на розвитку медицини", - вважає експерт.
За словами Зукіна, світу невідоме таке поняття, як безкоштовна медицина - "виділяється фінансування, але з різних джерел, відрізняється тільки сума на кожну людину".
"В Америці на душу населення на рік виділяється приблизно 10 тис. доларів... У Західній Європі - 5-7 тис. доларів. У Ізраїлі, завдяки дуже високим показникам ефективності та якості медицини, - 2,5-3 тис. доларів", - розповів експерт.
При цьому він зазначив, що в Україні цей показник на сьогодні становить "мізерні копійки" - всього 200 доларів на рік.
"З чого складаються ці 200 доларів? Приблизно 8 доларів витрачає держава, 30-40 доларів витрачають громадяни в легальних приватних медичних установах, а 80 доларів - тіньовий ринок охорони здоров'я. Ці кошти здаються мізерними, але насправді у масштабах держави - це 60 млрд грн щорічно", - акцентував лікар.
Читайте: Медреформа в Україні: що можна вимагати безкоштовно, а за що доведеться платити
Як повідомляв OBOZREVATEL, у рамках медреформи лікарні почнуть фінансувати за принципом "гроші йдуть за пацієнтом". На пересічного українця будуть виділяти на рік 370 грн, на підлітка - 814 грн, на похилу людину - 740 грн, а на дитину до 5 років - 1480 грн.
Якщо пацієнти не підписали декларації (зокрема через те, що лікарні досі не пройшли реєстрації), на них виділятимуть замість належних від 370 до 1480 грн лише 240 грн.