Визначено лауреатів Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини

Визначено лауреатів Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини

Сьогодні на церемонії нагородження в Стокгольмі, Швеція, Нобелівський комітет визначив двох лауреатів з фізіології та медицини – Девіда Джуліуса та Ардема Патапутяна. За словами представників комітету, вчені відкрили одну з таємниць природи – визначили те, як тіло перетворює фізичні відчуття в електричні сигнали в нервовій системі.

Вони стали першими, хто ідентифікував рецептори, що реагують на дотик і температуру, в дослідженнях, що тривали понад два десятиліття. Комітет заявив, що їхнє відкриття проклало шлях до розробки нових методів знеболення.

Попри те, що дослідження професорів щодо дотику сходять до 1997 року, комісія вважає, що зараз відповідний час для визнання цього відкриття. Абдель Ель Маніра, член Нобелівського комітету з фізіології та медицини, додав, що робота вчених глибоко змінила уявлення про те, як люди сприймають світ. Торік всім не вистачало дотику, наприклад, під час обіймів. Це рецептори, які дають відчуття тепла і близькості.

Нобелівська премія 2021

Престижна нагорода включає золоту медаль і 10 мільйонів шведських крон. Призові гроші надходять від творця премії, шведського винахідника Альфреда Нобеля, який помер у 1895 році.

Премія з фізіології та медицини є першою в цьому році. Інші призи присуджуються за видатні роботи в галузі фізики, хімії, літератури, світу та економіки.

Пандемія продовжує переслідувати церемонії вручення Нобелівської премії, які зазвичай проходять в атмосфері старовинної пишності. Другий рік поспіль банкет у Стокгольмі відкладається через побоювання, що зберігаються з приводу коронавірусу і складності міжнародних поїздок.

Минулого року приз дістався американцям Харві Альтеру і Чарльзу Райсу і британцеві Майклу Хоутону за роботу з виявлення вірусу гепатиту C, що викликає цироз і рак печінки.

Що відомо про лауреатів Нобелівської премії з фізіології та медицини 2021

Для Девіда Джуліуса та Ардема Патапутяна це не перше спільне визнання. Торік вони розділили престижну премію Кавлі в області нейробіології за свої відкриття та отримали 1 мільйон доларів.

Девід Джуліус

Професор Джуліус – американський фізіолог, народився в 1955 році в Нью-Йорку. У 1984 році він отримав докторський ступінь у Каліфорнійському університеті в Берклі та був науковим співробітником Колумбійського університету в Нью-Йорку. Він був прийнятий на роботу в Каліфорнійський університет у Сан-Франциско в 1989 році, де він зараз професор. Його робота зосереджена на молекулярному механізмі больових відчуттів.

Джуліус отримав нагороду за свою роботу про те, чому люди відчувають печіння, коли їдять гострий перець чилі. Він вперше виявив специфічний рецептор, який реагує на хімічну речовину – капсаїцин.

Рецептор відповідає за біль, яку люди відчувають у відповідь на фізичне тепло, наприклад, якщо обпектися чашкою кави. Цей прорив привів до відкриття ряду інших датчиків температури, в тому числі датчика, який реагує на холод.

Ардем Патапутян

Професор Патапутян народився в 1967 році в Лівані в сім'ї вірмен, в юності переїхав в Лос-Анджелес, в 1996 році отримав докторський ступінь у Каліфорнійському технологічному інституті в Пасадені.

Він був докторантом Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. З 2000 року є вченим в Scripps Research, Ла-Хойя, Каліфорнія, де він зараз професор. З 2014 року є слідчим Медичного інституту Говарда Хьюза.

У своїй роботі в Дослідницькому інституті Скріппса в Сан-Дієго професор Патапутіан виявив окремі рецептори в клітинах, які включаються під час дотику. Його робота була зосереджена на вивченні датчиків, які переводять механічні стимули в хімічні сигнали. Ці датчики є основою того, як відчувається дотик, біль, звук і кровотік.