Як допомогти медреформі: українцям дали поради
В Україні з 2-го квітня розпочався перший етап реформи всієї системи охорони здоров'я. Якщо про механізми, терміни та послідовності кроків написано вже чимало, то в питаннях інструментарію ясності поки немає. Комп'ютеризація охорони здоров'я, автоматизація медицини - про що це?
На рівні окремого терапевта - про обов'язкове уміння працювати з комп'ютером. Сама по собі ця норма дає дорогу молодим фахівцям, здатним швидко почати роботу з новим для них галузевим ПО. На більш високому рівні кожному лікувальному закладу слід обрати та впровадити медичну інформаційну систему (МІС) - програмний комплекс для автоматизації роботи медичних працівників та управління лікувальним закладом.
МІС переведуть в цифрову сферу взаємовідносини лікаря і пацієнтів, з урахуванням того, що за пацієнтами стоять гроші, які держава виділяє, а лікар ці гроші отримає, лише надавши якісні послуги.
Читайте: Старт медреформи: які труднощі чекають українців у лікарнях
Одна з кращих українських систем - ЕМСіМЕД, багато років займає лідируючі позиції на ринку. Це - багатокомпонентний конструктор, який кожен медичний заклад збирає під свої потреби. На прикладі ЕМСіМЕД спробуємо пояснити, з якою метою нової реформи потрібні МІС.
Список завдань, що вирішуються медичною інформаційною системою, наступний:
Електронна медична карта: програмний модуль, який збирає всі дані про пацієнта, зберігає аналізи і діагностичні дані, а також дозволяє оцінювати динаміку показників стану здоров'я пацієнта і збирає всі дані в історію хвороби.
Реєстратура та управління ресурсами лікувально-профілактичного закладу: дозволяє управляти потоком пацієнтів, надає інструмент планування роботи як окремого лікаря, так і групи лікарів в межах ЦПМСД.
Електронне сховище медичної інформації про пацієнта в звичних облікових формах звітності - унікальне рішення, що дозволяє створювати аналітичні звіти на основі введеної інформації. Так, виписку для пацієнта можна сформувати в один клік.
У ЕМСіМЕД реалізований унікальний механізм електронного листа призначення: призначаючи медикаменти, лікар онлайн бачить їх наявність на складі медзакладу. Крім того, цей модуль дозволяє відстежити рух ліків всередині клініки, від надходження на склад до видачі пацієнту на руки.
Читайте: МОЗ запускає "гарячу лінію" з питань медреформи: названий номер
ЕМСіМЕД містить лабораторний модуль EMCiЛАБ, що повністю вирішує всі завдання сучасної медичної лабораторії.
Інструмент аналітики для проведення наукових досліджень. Перехід в цифрове поле дозволить дослідникам спостерігати внутрішні тенденції, які були за межею їхнього зору, поки вся інформація зберігалася в паперовій формі. Як і в попередніх пунктах, цей функціонал може стати самостійним ринком, на якому з'являться свої наукові корпорації, інститути та стартапи.
Платформа для управління, оптимізації та планування роботи структур сфери охорони здоров'я. Дані з безлічі систем, зібрані воєдино, дозволяють передбачати адміністративні та економічні проблеми, моделювати їх рішення.
Такі основні функції медичних інформаційних систем. Звичайно, на ринку існують і інші МІС, крім ЕМСіМЕД, проте більшість з них не мають вищеописаного функціоналу. Якщо пропонований програмний продукт цього функціоналу не відповідає, необхідно ретельно зважити всі "за" і "проти", оскільки здоров'я пацієнтів - не поле для експериментів.