Як побудувати систему медичного забезпечення, в центрі якої – пацієнт

Як побудувати систему медичного забезпечення, в центрі якої – пацієнт

Повномасштабна війна довела, що вміння реагувати на обставини, які швидко змінюються, є критично важливим. Особливо коли мова йде про забезпечення всієї держави життєвонеобхідними ліками.

Ця відповідальна місія покладена на національну агенцію Медичні закупівлі України. Ми купуємо ліки та важливе обладнання на мільярди гривень щороку. Ці препарати або це обладнання ми розвозимо в лікарні, де вони використовуються для безоплатного лікування українців. Мова про ліки від онкології, гемофілії, серцево-судинних хвороб, рідкісних орфанних захворювань тощо.

Олег Кльоц, заступник генерального директора МЗУ з управління поставками

Відео дня
Як побудувати систему медичного забезпечення, в центрі якої – пацієнт

Відсутність гнучкості обмежує доступ до ліків

Проте хто вирішує, скільки ліків отримає саме ваша лікарня? Раніше МЗУ везли в заклад охорони здоров'я стільки медичних товарів, скільки він замовив на початку року. Тобто, якщо в січні лікарня лікувала 100 пацієнтів, яким кожного місяця треба приймати препарат Х, такого препарату замовляли 1200 флаконів (100*12). Коли це замовлення затверджене, його неможливо потім відкоригувати, якщо кількість пацієнтів змінилась.

Що найгірше, якщо в лікарні на момент подачі потреби не було пацієнтів, вона могла взагалі не замовляти певні ліки і коли пацієнти з’являлися (переїжджали, поверталися з-за кордону, вперше діагностували хворобу тощо) їм могло не вистачити, чим лікуватися. А поставити в лікарню більше, ніж вона подала в потребі, МЗУ не могли, бо так було прописано законодавство.

Зміни, час яких настав

Аби мінімізувати подібні ризики в майбутньому, МЗУ спільно з Міністерством охорони здоров’я напрацювали алгоритм, за яким ми тепер можемо розподіляти ліки не тільки згідно з потребою, що подають лікарні. Тепер ми більше орієнтуємось на залишки ліків, про які заклади двічі на місяць звітують в нашій системі.

Тобто всі лікарні, куди ми поставили якісь препарати, кожні два тижні вказують, скільки у них цих препаратів лишилось. Якщо ми бачимо, що десь ліки закінчуються, ми підвеземо нову партію. На словах це звучить просто, проте на практиці все дещо складніше. І зараз я поясню чому.

Новий підхід до забезпечення ліками

Простий приклад. Уявімо, що лікарня в Сумах та лікарня в Полтаві замовили по 12 тисяч флаконів препарату Х на рік (тобто по 1000 на кожен місяць). Пам’ятаємо, що вони звітують про залишки. Бачимо, що у Сумської лікарні ще є 6 тисяч флаконів, тобто їм вистачить ще на півроку. Проте в лікарні Полтави є лише 2 тисячі і цього достатньо тільки на два місяці. У такому випадку ми повеземо препарат в Полтаву. А Суми отримають своє замовлення під час наступної поставки.

При такому підході вкрай важливо, аби лікарні вчасно та добросовісно звітували про свої залишки. Раніше були випадки, коли заклад півроку показував, що має препарат, а потім за один день "списував" партію на півроку. Зараз, коли діє принцип "отримав ліки, якщо вчасно прозвітував", недобросовісне звітування може лишити пацієнтів без необхідних препаратів. Тому ми в МЗУ активно працюємо з закладами та привчаємо їх вчасно надавати інформацію. Мова, про понад 1400 лікарень.

Щоб оперативно довозити ліки, коли вони закінчуються в закладах, їх треба десь зберігати. Ти не можеш кожного разу закуповувати, чекати виготовлення препарату, завозити його в Україну, перевіряти тощо. Цей процес триває не один місяць і це точно не про гнучкість і швидкість.

Саме тому МЗУ створили філію "Медпостачання", приєднавши ДП "Укрмедпостач" (читай: отримали власний склад та автопарк). Це дозволить нам зберігати запас найнеобхідніших ліків. Спочатку така практика буде застосовуватися до онкологічних препаратів. Далі – ми будемо формувати такий буфер по лікам від інших хвороб.

Результати та трішки цифр

Раніше, коли ліки для українців централізовано купували міжнародні агенції, вони могли поставити їх через рік або навіть пізніше. Ми зараз намагаємось вирівняти цю історію, аби товари, що були придбані в 2023 році, лікарні по максимуму отримували в 2023 році.

Такий підхід вже дав свої результати. Станом на кінець листопада ми розвезли в лікарні в 10 (ДЕСЯТЬ!) разів більше товарів, що були придбані цього року, ніж минулоріч. Таким чином МЗУ вже відвезли в лікарні близько 40% товару, придбаного цьогоріч. Заклади вже отримали ліків на понад 2,3 млрд грн.

Також у нас на складі вже сформовано запас по 34 найзатребуванішим препаратам для лікування онкології і це тільки початок.

Пацієнт – перший пріоритет

Вміння реагувати на нові виклики, робити висновки з помилок та швидко адаптуватися, аби якомога краще виконувати запити суспільства – це необхідність для державної установи. Особливо в період війни. Саме тому для нас в МЗУ настільки важлива гнучкість. Від цього безпосередньо залежить здоров’я, а іноді життя українців.

Зараз ми відходимо від бюрократичних процедур і будуємо людиноцентричну систему медичного забезпечення. У її центрі – пацієнт, його потреби та його право на ефективне, безперервне та безоплатне лікування. Адже це – підхід цивілізованої та демократичної держави, якою, безперечно, є Україна.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки