Знесиленість, безсоння, нерви: коли варто відвідати терапевта?

Знесиленість, безсоння, нерви: коли варто відвідати терапевта?

"Як ти?" – стало головним питанням, яке українці вже майже два роки ставлять один одному. Але якщо на початку війни ми все частіше чули відповідь "тримаюся", то наразі вона частіше змінюється на "розсипаюся". Саме ця скарга є найпоширенішою під час візитів до лікарів. Тіло ніби не моє, сил зовсім немає, самопочуття не відповідає віку. Нумо розбиратися, на що зараз скаржаться українці своїм сімейним лікарям та які з цих скарг дійсно потребують уваги.

Коливання ваги

Вас має насторожити схуднення або погладшання більше ніж на три кілограми протягом місяця за умови, що ваш раціон не змінився! Звичайно, якщо ви свідомо сидите на дієті або почали інтенсивні фізичні навантаження – бігти до терапевта не потрібно. В іншому випадку мова може йти про збій в обміні речовин, причину якого встановить лікар. Частіше за все ми маємо справу з ендокринною патологію і долучаємо лікаря-ендокринолога.

Відео дня

Безсоння

Мабуть, це "королева" скарг на сьогодні! Дійсно, похвалитися гарним та глибоким сном зараз може не кожен. Хтось до півночі рахує баранців, когось щогодини викидає зі сну, а комусь вже о 4 ранку не заплющити очей. Багато пацієнтів жаліються на кошмари та тривожність в момент раптового прокидання вночі. Хтось відзначає, що здригається від будь-якого звуку. Також спостерігається підвищений пульс (тахікардія) чи спітнілість (при нормальній температурі в кімнаті). Це свідчить про збій в роботі вегетативної нервової системи! Ця проблема глибока та багатогранна, ігнорування якої завжди призводить до загострення проблем з серцево-судинною системою та нервово-психічних захворювань. Я категорично не раджу самостійно виписувати собі снодійні: вам потрібно звернутися до лікаря, який підбере правильний саме для вас препарат та дозування. Деякі препарати, що зараз самопризначають собі люди, викликають залежність, тому не накопичуйте проблеми, а вчасно вирішуйте їх разом з лікарем!

Відсутність сил

Астенія чи швидка втомлюваність - це червоний прапорець, який теж не варто ігнорувати. Якщо ви працюєте в тому ж режимі, що зазвичай. Нормально спите та харчуєтеся. Але при цьому вже в понеділок відчуваєте себе немов в п’ятницю – зазирніть на прийом до свого терапевта! Можливо, тривалий стрес вичерпав усі ваші ресурси і поки не сталося змін у серцево-судинній та нервовій системах, варто відпочити. Але ж знову-таки: мова йде про систематичну втому, яку ви відчуваєте вже кілька тижнів. Виходом з цієї ситуації може стати насичення організму певними вітамінами та мінералами (ми часто бачимо цю картину на фоні недостатності вітаміну Д або низького гемоглобіну). Але точно такі симптоми можуть, на жаль, бути першою ознакою цукрового діабету або порушень в роботі щитоподібної залози. Ваш лікар у відповідь на таку скаргу має провести низку досліджень, в тому числі лабораторних та УЗД, виявити справжню причину, призначити лікування і дати вам корисні поради щодо зміни способу життя.

Запаморочення

Теж досить поширений симптом на сьогодні: коли у повному спокої в людини раптово закрутилася голова або потемніло в очах. На додаток до цього можлива легка нудота та слабкість. Зважаючи на умови, у яких ми живемо, це може бути симптомом тривожності та панічних атак. Але щоб уберегти себе та не пропустити якусь складну патологію, потрібно здати аналізи, перевірити шлунково-кишковий тракт та стан судин голови та шиї. Такі симптоми можуть бути першими ластівками гіпертонічної хвороби або депресії.

Втрата апетиту

Ця скарга не завжди йде коріннями в проблеми з шлунково-кишковим трактом. Так дуже часто реагує центральна нервова система. Одні люди заїдають стрес, іншим – кусок до рота не лізе. Винуватцем цього є блукаючий нерв, який не дає нормально працювати ШКТ. Проявами негараздів в роботі блукаючого нерву можуть бути й перемежовування послаблення стільця з закрепами або регулярні здуття живота. Недарма кажуть, що кишківник - наш другий мозок! Тому стрес впливає й на нього.

Постійні ОРВІ

Стрес буквально "з’їдає" імунітет! Тому будь-який вірус сьогодні й чіпляється легше, й лікується довше. А ще залишає по собі тривалу слабкість або головний біль. Люди, які знов повернулися до маскового режиму в громадському транспорті по-своєму праві. Порадьтеся з лікарем щодо вакцинації від грипу та коронавірусної інфекції. Це призведе до синтезу захисних антитіл, які швидше будуть реагувати на інфекцію та захищати організм. Включіть в раціон натуральні імуностимулятори у вигляді вітамініву А, Е, С, D; цинку, селену та міді, а також омеги-3.

Важливо! Не лікуйтеся у Гугла. Не пийте неконтрольовано БАДи, які радять друзі, та не витрачайте гроші на "комп’ютерні дослідження". Будь-який симптом, що вас насторожує – заслуговує на увагу! Так, наразі люди схильні до гіпердіагностики та трохи себе накручують, але й події в країні дійсно мають дуже руйнівний вплив на організм. Тому якщо симптом повторюється - йдіть до лікаря! Краще вийти з кабінету з упевненістю, що все під контролем, ніж згодом отримати ускладнення.

Не варто самостійно призначати собі аналізи, щоб уже з ними прийти до лікаря – саме на прийомі буде зрозуміло, що саме вам потрібно і сенсу колоти вену двічі немає. Також хочу зазначити, щоб ви не боялися потурбувати лікаря з якоюсь "дрібницею". Бо терапевт – це менеджер вашого здоров’я і йому видніше, наскільки значущий той чи інший симптом.

І останнє, але чи не найважливіше: перегляньте свій спосіб життя! Вашому організму й так дістається по повній. Не виснажуйте його надмірним споживанням алкоголю, кави чи курінням! Замініть каву на безкофеїновий варіант і вже це, можливо, сприятиме кращому сну. Замініть звичайну сигарету на тютюновий виріб для електричного нарівання, де відсутнє горіння – і це знизить навантаження принаймні на ваші судини. "Крапля нікотину вбиває коня" – цей вираз ще нікому не допоміг кинути курити, але міцно закріпився в головах не тільки курців, а й багатьох лікарів!

Прийнято вважати, що вся шкода від куріння пов’язана з нікотином. Насправді ж ця молекула відповідає за механізм звикання та задоволення і не є основною причиною шкоди від звичайних сигарет. А от продукти горіння, що виділяються при курінні цигарок, дійсно максимально шкодять організму: як мінімум змінюють в'язкість крові, порушують цілісність судинної стінки, підвищують ризик тромбоутворення та, як наслідок, серцево-судинних хвороб (інсультів та інфарктів). Саме смоли "вбивають" ваші судини, тому ніколи не пізно перейти на продукт, де відсутнє горіння! Порадьтеся з лікарем щодо зниження й інших ризиків, наприклад, при споживанні солі чи фаст-фуду. Робіть щодня маленькі кроки до кращого самопочуття і тіло невдовзі відповість нам взаємністю!

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки