"Ми сидимо на пороховій бочці": Україну може накрити небезпечна епідемія
Наступного року Україну може накрити епідемія дифтерії. Такий прогноз дають фахівці.
Постраждати від цієї страшної хвороби можуть десятки тисяч осіб. А ось лікувати хворих нічим – в українських лікарнях немає протидифтерійної сироватки.
Лікарі радять, поки не пізно, робити щеплення, в тому числі й дорослим. Детальніше – в матеріалі OBOZREVATEL.
Ситуація може змінитися вже в наступному році
МОЗ оголосило інформаційну кампанію з вакцинації від дифтерії і правця. Виконуюча обов'язки міністра Уляна Супрун навіть показала, як їй зробили щеплення.
"Дифтерія – дуже небезпечна хвороба. Вона навіть страшніша за кір, тому що смертність вища. Згідно зі статистикою, з тисячі хворих помирає від 50 до 100 осіб. Захищені ті, хто вакциновані", – повідомила глава МОЗ.
Дитячий інфекціоніст, професор Сергій Крамарєв зазначає, що поки в Україні ситуація з цим захворюванням спокійна.
"У рік ми реєструємо 1-3 випадки. Якщо виходити з цих даних, то можна сказати, що дифтерія у нас є, вона нікуди не поділася, але рівень захворюваності низький", – говорить в розмові з OBOZREVATEL лікар.
Однак ситуація може кардинально змінитися вже в наступному році.
"Поки у нас бушує кір, то епідемії дифтерії не буде. Між мікробами і вірусами існує якесь протистояння, вони одне одного ніби не пускають. Але як тільки кір стихне, а за прогнозами це станеться вже цьогоріч, то на зміну йому може прийти дифтерія. Тому це може трапитися вже в наступному році", – попереджає Крамарєв.
На початку 90-х в Україні вже була епідемія дифтерії, яка тривала протягом декількох років.
Дивіться відео на тему:
Дає ускладнення на серце
Найнебезпечніше ускладнення після дифтерії – це міокардит. Коли серцевий м'яз переростає у сполучну тканину і серце не може скорочуватися, люди гинуть. Також інфекція дає ускладнення на нервову систему і нирки.
За словами Крамарєва, заразитися на дифтерію дуже легко, оскільки інфекція передається повітряно-крапельним шляхом.
"З хворими простіше, їх ізолюють, вони не ходять вулицями. А ось інша справа – носії цієї бактерії. Є люди, які зовні здорові, але є носіями інфекції. Вони можуть заразити інших і в тролейбусі, і в метро, і на вечірці – де завгодно. Тому єдиний захист – це щеплення", – стверджує лікар.
Вакцинуватися від дифтерії повинні й дорослі, оскільки щеплення зберігає свою дію приблизно 10 років. Після цього потрібно робити нове.
Лікувати дифтерію нічим
Але є й інша біда. Якщо в Україні почнеться епідемія дифтерії, а такий ризик є, то лікувати людей просто нічим.
"У нас в лікарнях раніше робився запас протидифтерійних сироваток. Зараз їх немає ні в одному лікувальному закладі. Поки ж, якщо до нас надходить пацієнт, ми можемо взяти сироватку з гуманітарної допомоги. На декілька випадків у рік цього вистачає. Але як тільки почнеться спалах, цього запасу буде недостатньо. Тому лікувати пацієнтів нам просто нічим. А це єдиний спосіб врятувати людину від смерті", – каже Крамарєв.
Адже чим раніше пацієнту введуть цю сироватку, тим швидше він одужає, і особливо це важливо у випадках важких форм хвороби.
Як уточнив гендиректор центру громадського здоров'я МОЗ України Володимир Курпіта, торік у країні вже зареєстрували 10 випадків захворювання. Ця тенденція дуже насторожує.
До того ж, слідом за дифтерією нас може чекати епідемія поліомієліту.
"У нас охоплення щепленнями щодо поліомієліту становить 70%, а треба 95%. Тому загроза спалаху цієї хвороби також є. І лікування від поліомієліту не існує, єдиний спосіб уберегтися – вакцинація", – пояснив Крамарєв.
Це захворювання також викликає серйозні ускладнення, оскільки уражається спинний мозок, і людина стає інвалідом на все життя. Цей параліч ніяк не виліковується.