Деменція у сімейних пар: вчені визначили фактори ризику

Деменція у сімейних пар: вчені визначили фактори ризику

Когнітивні розлади у людей похилого віку майже вдвічі збільшують ризик деменції або легких когнітивних порушень у їх подружжя. Такого висновку дійшли вчені, які завершили проспективне когортне дослідження.

Як повідомив доктор медичних наук, лікарня Бунданг Сеульського національного університету в Кореї, Кі Уонг Кім, люди похилого віку з когнітивним розладом, що визначається як деменція або легке когнітивне порушення, з більшою ймовірністю мали дружину/чоловіка з когнітивним розладом. За словами дослідників, за загальні когнітивні розлади та когнітивні здібності в парах може частково відповідати загальне середовище.

Відео дня

Це перше дослідження, що показує, як взаємозв'язок між когнітивними розладами, когнітивними функціями та загальними факторами ризику структурований у парах.

Деталі роботи

У Корейському поздовжньому дослідженні когнітивного старіння та деменції взяли участь 784 літніх людей (середній вік – 74-75 років) – 307 жінок та 477 чоловіків, та їх подружжя протилежної статі з 2010 по 2020 рік, які оцінювалися кожні два роки. Когнітивні оцінки включали особисті діагностичні інтерв'ю, проведені геріатричними психіатрами.

З 784 учасників у 121 людини були когнітивні розлади. Подружжя людей з когнітивними розладами були старшими, менш освіченими, менш фізично активними та з більшою ймовірністю мали травми голови в анамнезі у порівнянні з подружжям людей, у яких не було когнітивних розладів. Когнітивні розлади були поширені серед людей, у подружжя яких були когнітивні розлади (38,8%), ніж серед інших (22,6%).

Історія травми голови та вік опосередкували зв'язок між когнітивним розладом в учасників та ризиком когнітивного розладу у їх подружжя. Відсутність фізичної активності опосередковувала асоціацію через велике депресивний розлад. Великий депресивний розлад був незалежно пов'язаний з підвищеним ризиком когнітивного розладу.

Кім та його колеги відзначили, що всі ступені травм голови пов'язані з підвищеним ризиком розвитку деменції. Вчені доповнюють, що у людей похилого віку падіння є основною причиною черепно-мозкової травми, і безліч факторів, таких як домашня обстановка в приміщенні, фізична слабкість, погіршення стану здоров'я та депресивні симптоми, пов'язані з ризиком падінь. Ці фактори можуть бути загальними у парах та можуть збільшувати загальний ризик травми голови у парах.

Коментарі

За словами вчених, дослідження продемонструвало, що когнітивні розлади учасників були пов'язані зі зниженням когнітивних функцій подружжя та ризиками когнітивних розладів, і що цей зв'язок був опосередкований такими факторами, як відсутність фізичної активності та травми голови в анамнезі, які були загальними для пар.

Цей аналіз показує, що майже 50% більш високих показників когнітивних розладів у подружжя людей з когнітивними розладами можна пояснити їх віком, великим депресивним розладом в анамнезі, обмеженою фізичною активністю та травмами голови, сказав у коментарі до дослідження магістр наук, доктор філософії Сіетле Пітер Віталіано.

Він припустив, що ці результати підтверджують попередні дослідження та рекомендують подальше вивчення трьох областей, що мають відношення до неврології та психіатрії: асортативне спарювання, діадний спосіб життя та догляд за подружжям.

Асортитивне спарювання – стани та риси, що впливають на вибір людиною супутника життя – можуть бути пов'язані з освітою, дієтою або фізичною активністю. Так само загальні звички щодо здоров'я в діаді можуть бути пов'язані з когнітивними результатами: наприклад, подружжя може мати схожі хімічні впливи або стреси.

Догляд за чоловіком з когнітивними порушеннями може спричинити хронічний стрес, який може призвести до фізіологічного порушення регуляції, додав Віталіано. Він зазначив, що поперечні дослідження показали, що хронічний стрес може впливати на когнітивні здібності подружжя, що доглядають їх.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки