Діагностика та лікування інсульту в Україні
Діагностика та лікування інсульту в Україні є повністю безоплатними, адже є пріоритетною послугою у Програмі медичних гарантій. Від початку 2023 року медичну допомогу отримали 87 114 пацієнтів з інсультом. Зараз в Україні є 229 лікарень, що надають допомогу при інсульті за договором із Національною службою здоров’я Україною.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Серед основних ознак: порушення мовлення, асиметрія обличчя, слабкість або оніміння в кінцівках, неможливість підняти руки вгору, інтенсивний головний біль та сплутаність свідомості. При перших ознаках інсульту необхідно викликати "швидку" (103) або самостійно доставити пацієнта до лікарні. Це значно підвищить шанси людини на успішне лікування та реабілітацію.
"Діагностику та лікування інсульту лікарням оплачує Національна служба здоров’я. Тому для українців та українок ці послуги є безоплатними. За лікування одного пацієнта з інсультом медзаклад отримує від НСЗУ: 131 472 гривні – за надання допомоги з застосуванням ендоваскулярних втручань; 62 565 гривень – за допомогу з застосуванням тромболітичної терапії; 14 952 гривні – за допомогу без ендоваскулярних втручань або тромболітичної терапії. Ці тарифи повністю покривають витрати лікарень на лікування гострих інсультів. З початку року заклади, які мають договір за пакетом "Медична допомога при гострому мозковому інсульті", отримали за надані послуги понад 1,7 млрд грн", – зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак.
Найбільше пацієнтів проліковано з інсультом в таких регіонах:
- Дніпропетровська обл. – 8 176
- м. Київ – 7 889
- Харківська обл. – 6 443
- Київська обл. – 5 993
- Львівська обл. – 5 184
Чому важливо доставити пацієнта саме в заклади, які мають договір із НСЗУ?
Від швидкої й точної діагностики залежить успіх подальшого лікування і реабілітації людини. Пацієнта критично важливо доставити в лікарню, яка має фахівців та обладнання для діагностики типу інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.
При діагностиці та лікуванні інсульту держава гарантує пацієнту, серед інших, такі безоплатні послуги:
- інструментальна діагностика (зокрема, КТ чи МРТ);
- лабораторні дослідження;
- системна тромболітична терапія;
- скринінг щодо порушень ковтання (тест на дисфагію);
- своєчасна седація, анестезія та знеболення;
- медична допомога в палаті або відділенні інтенсивної терапії;
- при необхідності проведення або транспортування пацієнта до лікарні, в якій можуть проводити ендоваскулярні нейроінтервенційні втручання або нейрохірургічні втручання;
- реабілітація в гострому періоді інсульту;
- харчування в умовах стаціонару.
Крім цього, під час госпіталізації заклад має забезпечити пацієнта:
- ліками, що закуповуються МОЗ (перелік можна переглянути тут: https://medzakupivli.com/uk/patsiientam/perelik-tovariv-do-zakupivli/2023-rik) та коштом інших бюджетних програм;
- ліками з Національного переліку основних лікарських засобів (подивитися список можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2009-%D0%BF#n15);
- необхідними медичними виробами й витратними матеріалами.
Вимога лікарні до пацієнта придбати щось із цього переліку за власні кошти є неправомірною, і пацієнт має право подати скаргу.
Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення чи декларація з лікарем, щоб отримати медичну допомогу безоплатно. Адже це невідкладний стан, і людину в медзаклад часто привозить "швидка".
Як переконатися, що "швидка" відвезла пацієнта саме в лікарню, де лікують інсульт?
- За допомогою інформаційного дашборда "Укладені договори" на сайті НСЗУ за посиланням.
- Оберіть вкладку "Карта місць надання послуг за договорами".
- Ліворуч у фільтрах оберіть область і групу послуг – "Медична допомога при гострому мозковому інсульті".
- Карта покаже найближчі заклади, які діагностують і лікують інсульт.
За телефоном контакт-центру НСЗУ 16-77.
Якщо лікарня не приймає пацієнта з інсультом або вимагає за лікування гроші – варто залишити скаргу за номером кол-центру 16-77 або онлайн за посиланням.