Хронічний стрес: як надійно його подолати

28,1 т.
Хронічний стрес: як надійно його подолати

Втрата ваги, проблеми зі сном, зниження імунітету - часто ми пов’язуємо ці проблеми з дратівливістю із емоційним напруженням. То що ж робити: лікуватися чи просто вести здоровий спосіб життя?

На ці питання спробує дати відповідь Сергій Бурчинський, експерт в галузі нейро- та психофармакології.

Поговоримо про дратівливість та емоційне напруження, і чи дійсно є ліки, які можуть допомогти с такими станами, чи просто треба вести здоровий спосіб життя і такими спортивними діями себе рятувати.

Читайте: Як впоратися зі стресом: топ-5 порад від Уляни Супрун

Не для всіх однаково

Не секрет, що зараз дійсно проблеми порушення психоемоційної рівноваги, проблеми надмірної дратівливості роздратованості і пов’язані з цим проблеми в соціальній сфері є дійсно наслідком впливу хронічного стресу в якому, нажаль, ми всі перебуваємо.

Відео дня

Але все ж таки, якщо поглянути на психотип, є різні люди, у яких ці негативні емоції є нормою, а є і такі, яким треба звертати увагу, чому вони настільки дратівливі, і вносити корективи в свою поведінку.

Безумовно, кожна людина має різний потенціал своєї самоадаптації, кожна людина може вгамовувати свої негативні настрої різними шляхами. Для когось це, можливо, автотренінг, для когось - це якісь фізичні навантаження (похід до басейну або тренажерного залу), і цим вони власне рятуються від надмірного стресу.

Але є люди які в силу різних причин не вміють це робити, тому таким людям необхідно при певних ситуаціях на протязі певного часу приймати ці або інші лікарські засоби, які їм допоможуть само врівноважуватися, тобто зняти цю надмірну напругу, яка багатьом людям дуже заважає жити.

Тут треба провести певну самооцінку та аналіз: чи вдається мені впоратися зі стресом, чи я не можу подолати проблему я залишаюсь дратівливим, і тоді вже спорт, плавання, коректура вони не допомагають, і потрібно шукати ліки, які могли б врятувати.

Читайте: Як боротися зі стресом: топ -10 перевірених способів

Спершу - до лікаря

Зазвичай людина, яка довгий час живе в умовах хронічного стресу, вже знає що йому допомагає, а що не допомагає, і тому багато з тих, хто вже перебувають в стані хронічного стресу, як і більшість із нас, вже знають чи допомагає їм звичне переключення на здоровий спосіб життя, можливості звичної культури, можливості якихось прогулянок у лісі, можливості почитати цікаву книжку або це все є недостатньою для знаття надмірної напруги, і їм дійсно треба приймати конкретні лікарські засоби

А ви знаєте, доволі часто ми кажемо от у мене проблема на роботі, проблема в родині, тому я роздратований, але на це не треба звертати увагу. Виявляється навпаки - потрібно звертати увагу.

І ось чому. Саме ці прояви надмірної дратівливості, роздратованості, неспокою, психоемоціонального дисбалансу дуже часто спостерігаються разом із порушенням внутрішніх органів. Тобто це є процеси поєднані, тому що всі вони мають в основі порушення центральної регуляції, тобто порушення глобальної функції мозку, який власне є універсальним регулятором всіх функцій організму і емоцій, і внутрішніх органів.

В цій ситуації перш за все, незважаючи на те, що людина все про себе знає і має, можливо, якийсь попередній досвід застосування тих або інших препаратів, все ж таки звернутися до лікаря, перш за все - до сімейного лікаря, і почати процес лікування і вже користуючись його порадами, вибирати той або інший лікарський засіб або групу засобів, які можуть ефективно вплинути.

Валер’янка не для активних

Для корекції проявів хронічного стресу люди зазвичай використовують багато різних груп препаратів, які, до речі, іноді зовсім не підходять. Наприклад, пробують використовувати "важку артилерію", таку як антидепресанти, які призначаються лише тоді, коли депресія становить психічне захворювання і призначається психіатрами або неврологами.

Дуже часто люди застосовують в переважній більшості седативні препарати, наприклад, на основі валер’янки, меліси і костерника.

Ці препарати, якщо їх застосовувати певний час, можуть викликати стан розслабленості уповільнення думок, скажімо так людина стає занадто спокійною.

Вона втрачає можливість приймати рішення, працювати в напружених умовах, тобто дуже часто такі препарати хоч і заспокоюють, але певною мірою заважають виконувати соціальні функції.

Ця зайва дія вона не підходить для людей, які працюють, які займають активну життєву позицію. Їм потрібно щось інше.

Є препарати, які відносять до психостимуляторів. Наприклад, основі таких відомих рослин, як женшень, радіола аралія та багато інших, або які містять одну діючу речовину, але ці препарати мають протилежну негативну дію, оскільки вони дуже потужні і навпаки можуть посилити цей психоемоційний неспокій, тривожність, призвести до вираженої тривоги.

Тобто ці препарати на рослинах більше показані для людей загальмованих, в’ялих, слабких.

Читайте: Лайфхак від психолога, як впоратися зі стресом

Рятунок в ноотропах

А ось для активних, які вирішують значні соціальні завдання, було б дуже цікаво подивитися на таку групу препаратів, як ноотропні засоби. Зазвичай з ноотропами пов’язують вплив на пам'ять, мислення, активність, концентрація уваги. Але ця группа є набагато ширша, ніж просто препарати, які впливають на когнітивну систему. Наприклад, з цієї групи препаратів добре відомі пірацетам, який приймають студенти перед екзаменами, щоби активізуватися.

Пірацетам це діюча речовина, одна із перших серед ноотропів, фенібут яка певною мірою є також заспокійливою і ефективно впливає на когнітивні процеси, дозволяє активізувати розумові процеси. Є і така діюча речовина як мебікар, яка поєднує в собі властивості центрального адаптогену і препарату, який коригує саме цей дисбаланс, тобто зменшує прояви психоемоційної напруги, дратівливості, роздратованості, і при цьому має дуже рідкісну властивість для цих препаратів - вона може нормалізувати функції внутрішніх органів.

Всі ці діючі речовини можна і навіть важливо поєднувати зі здоровим способом життя, тому що якщо людина буде приймати ідеальні препарати і при цьому вести нездоровий образ життя, тобто розслаблятися за допомогою алкоголю, сигарет і т.д., то звичайно будь-який препарат своєї мети не досягне.

Всі препарати безрецептурної групи пройшли уже багато етапів досліджень, і саме тому їх можна при відповідному режимі дозування ефективно і безпечно приймати досить тривалий час.

В’ячеслав Буткалюк, проект The Guest

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки