Ковбаса і сосиски викликають рак: учені назвали небезпечну дозу

30,1 т.
Ковбаса і сосиски викликають рак: учені назвали небезпечну дозу

Велике британське дослідження показало, що вживання обробленого м'яса, серед яких шинка, бекон, ковбаси і сосиски, було пов'язано з великим ризиком захворіти на рак молочної залози.

Як повідомляє The Times, експеримент довів, що існує зв'язок між цими продуктами харчування і найбільш поширеним видом раку.

Так, жінки в період постменопаузи, які з'їдали більше 9 грам обробленого м'яса в день (дві сосиски або три смужки бекону) у п'ять разів мали більше шансів захворіти на рак на відміну від тих, хто повністю уникав переробленого м'яса. У молодих жінок такого зв'язку з раком молочної залози не було.

Відео дня

На сьогодні, солоне і ферментоване м'ясо стоїть в одному ряду з сигаретами й алкоголем, серед провідних причин, що викликають рак. Воно, як правило, має високий рівень насичених жирів і хімічних речовин, таких як аміни, нітрати і нітрити, які додають для збереження або фарбування. Саме вони можуть утворювати канцерогенні сполуки в організмі.

Висновки, опубліковані в Європейському журналі раку, показують, що навіть ті, хто їв невеликі та рідкісні порції обробленого м'яса, на 15 відсотків частіше хворіли раком молочної залози, ніж ті, хто утримувався від поїдання ковбасок.

Порівнявши десять попередніх досліджень, у яких брало участь 1,7 мільйона жінок і було зафіксовано 40 тис. випадків раку молочної залози, учені вказують на перероблене м'ясо, що збільшує шанси захворювання у кожної десятої жінки в постклімактеричному періоді. В огляді також не було виявлено ніякого зв'язку між раком молочної залози і червоним м'ясом.

Навед Саттар, професор метаболічної медицини в Глазго і один з авторів дослідження, сказав: "На додаток до раніше відомого впливу обробленого м'яса на інші види раку, експеримент додає ще один доказ того, що воно може чинити шкідливий вплив на молочну залозу, особливо у жінок в постклімактеричному періоді. Якщо люди будуть їсти менше обробленого м'яса, вони зможуть значно знизити ризик раку молочної залози".

До сих пір картина була суперечливою, тому вчені з Глазго звернулися до бази даних під назвою "Британський Біобанк". За сім років 4 тисячі 819 із 262 тисяч 195 жінок, які перебували у віці від 40 до 69 років, захворіли на рак молочної залози.

Детальна інформація про свої звички дозволила дослідникам виявити інші фактори ризику, в тому числі вага, куріння, вживання алкоголю, фізична бездіяльність та інші аспекти харчування. Вони визначили взаємозв'язок "доза-відповідь" між обробленим м'ясом і раком молочної залози. Що, зі свого боку, вказує на те, що в міру того, як зростає кількість з'їденого м'яса, зростає й показник захворюваності.

Одне з пояснень може полягати в тому, що способи приготування, особливо смаження або барбекю, виробляють потенційно канцерогенні хімічні речовини. Професор Саттар сказав, що він усе ж вважає цей зв'язок правдоподібним. "Мої рекомендації у сфері охорони здоров'я для жінок полягають у наступному: якщо ви особливо боїтеся захворіти на рак молочної залози, то це може бути ще одним стимулом для поліпшення якості вашого раціону. Споживайте менше обробленого м'яса", - сказав він.

За словами доктора Жасмин Джаст, серед кращих способів зниження ризику раку молочної залози: здорова вага, зменшення кількості алкоголю і фізична активність.

Як раніше повідомляв "МедОбоз", складності в ковтанні можуть бути ознакою раку стравоходу.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки