Легально не купиш: в Україні "накрили" чорний ринок ліків для онкохворих

24,7 т.
Легально не купиш: в Україні 'накрили' чорний ринок ліків для онкохворих

У диспансерах Києва, Дніпра, Хмельницького та Вінниці Служба безпеки України вилучила контрабандні препарати, які продавали онкохворим.

За даними правоохоронців, поширенню ліків сприяли лікарі, передає ТСН.

"Насправді в Україні немає жодної онкоклініки, яка б не працювала з контрабандними ліками. Тому що в країні не зареєстровані численні препарати, необхідні для порятунку пацієнтів. Придбати їх легально неможливо", — йдеться у сюжеті.

Навколо онкоцентрів створена система нелегальних постачальників, які можуть привезти будь-який препарат. На підходах до лікарень висять оголошення, а кур'єра можна викликати безпосередньо в стаціонар.

Відео дня

Кореспондент поспілкувався із Юлією, яка провідувала свого батька у лікарні. "Усі препарати ми купуємо самі", — говорить вона. У неї в телефоні список хіміопрепаратів. Два найдешевші їм дають у стаціонарі, інші можна дістати тільки на чорному ринку.

"Розповім, як це відбувається. Безпосередньо наш лікар дає телефон кур'єра. Всю хімію, яка дорога — 1200, 1800 — привозить сюди кур'єр, після чого цей же кур'єр заходить у кабінет до лікаря", — зазначила Юлія.

Канали контрабанди — Туреччина, Індія, Білорусь, Росія. Там препарати, куплені за бюджетні кошти, лікарі крадуть у своїх пацієнтів і перепродують. Як правило, це оригінальні ліки, але ввезені без розмитнення — так званий чемоданний імпорт.

Читайте: У МОЗ знайшли порушення на 24 млн у лікуванні онкохворих

Гематолог Євген Кущевий каже, що це найстрашніше для медиків, коли треба рятувати людину терміново, а ліків немає. "Окремий пацієнт без препаратів — це драма, а не статистика. Це особиста драма. Ця людина вмирає, тому що у нього немає одного препарату", — говорить він.

Легально не купиш: в Україні ''накрили'' чорний ринок ліків для онкохворих

Наприклад, для лімфоми Хочкіна протокол лікування передбачає чотири конкретні препарати, і два з них легально купити в аптеці неможливо. У МОЗ кажуть, що це проблема, яка створювалася роками — виробники не хочуть заходити на український ринок через корупцію і бюрократію під час реєстрації ліків.

Легально не купиш: в Україні ''накрили'' чорний ринок ліків для онкохворих

Зараз умови значно спростили. "Це закон, який дозволяє спрощену реєстрацію для ліків, зареєстрованих у країнах ЄС, США, Канаді. Вони мають також спрощену процедуру реєстрації, яка триває до 20 днів", — пояснюють у міністерстві.

За останній час це дозволило зареєструвати декілька препаратів для дитячої онкології, але процес відбувається повільно.

Як повідомляв OBOZREVATEL, у державному бюджеті України на покупку препаратів для онкохворих пацієнтів закладено тільки 6% від потрібної суми.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки