Пацієнти заразилися раком від донорських органів: стало відомо про унікальний випадок

18,9 т.
Пацієнти заразилися раком від донорських органів: стало відомо про унікальний випадок

Європейські медики описали унікальний випадок: одразу в чотирьох пацієнтів, яким раніше пересадили органи одного й того ж здорового донора, виявили рак грудей.

Про безпрецедентний випадок йдеться у статті, написаній командою вчених із Німеччини та Нідерландів й опублікованій у журналі American Journal of Transplantation, повідомляє BBC.

Випадки передачі захворювань під час трансплантації органів траплялися й раніше, хоч і в дуже рідкісних випадках, проте передавання подібним чином саме раку — зафіксовано вперше. При цьому троє із чотирьох пацієнтів, які отримали "заражені" донорські органи, померли.

Відео дня

Читайте: Замінює хіміотерапію: названо популярний делікатес, який убиває рак

Пересаджені органи належали жінці, яка померла в 2007 році у віці 53 років від інсульту. До трансплантації всі органи пройшли ретельну перевірку і були визнані безпечними для пересадки. Оскільки про жодні захворювання, які перешкодили б їй стати донором, медикам відомо не було, її здорові органи вирішили пересадити пацієнтам, які цього потребували.

Усього проведено п'ять операцій: були пересаджені обидві донорські нирки (двом різним людям), легені, печінка й серце. Попередньо всі органи пройшли додаткове обстеження, і ніяких ознак раку або інших захворювань в них виявлено не було.

Спершу всі п'ять реципієнтів благополучно перенесли операцію. Однак незабаром жінка, яка отримала донорське серце, померла — як уточнюють медики, з інших, не пов'язаних із пересадкою органів причин.

Через 16 місяців пацієнтка, яка отримала легені від того ж донора, поскаржилася на нездужання і пройшла нове обстеження. У лімфовузлах її грудей виявили ракові клітини — однак аналіз їхніх ДНК показав, що вони походять від донорського органу. Зупинити зростання пухлини не вдалося. Жінка померла від раку грудей майже через рік після встановлення діагнозу.

Читайте: Їмо щодня: які продукти викликають рак

Медики негайно зв'язалися із іншими трьома пацієнтами, які отримали органи від того ж донора. Спочатку в них ніяких ознак онкології не виявили. Однак у 2011 році клітини раку грудей з'явилися у пересадженій донорській печінці. Пацієнтка відмовилася робити повторну трансплантацію, побоюючись можливих ускладнень, і вирішила боротися із раком, однак не змогла перемогти хворобу і в 2014 році померла.

У пацієнтки ж, яка отримала ліву нирку, рак грудей був діагностований у 2013 році — через шість років після трансплантації. До того моменту пухлина вже поширилася на інші органи, і жінка померла через два місяці.

Праву нирку пересадили 32-річному чоловікові. Через чотири роки в донорському органі також виявили клітини раку грудей, проте в цьому випадку медики змогли видалити уражену нирку.

Як зазначено в опублікованому дослідженні, ризик отримати рак у результаті трансплантації донорського органу вкрай низький і становить приблизно 0,01-0,05%.

Перед пересадкою органи проходять безліч перевірок, проте, як підкреслюють фахівці, неможливо досконало перевірити все, і завжди залишається мінімальний шанс на те, що якесь із захворювань донора не буде виявлено, відтак передасться реципієнту.

Читайте: Вчені знайшли ліки від найнебезпечнішого раку

У даному випадку в загиблої жінки, мабуть, був недіагностований рак грудей, і її організмом поширилися мікрометастази — невеликі скупчення ракових клітин, які було неможливо виявити звичайними методами.

З огляду на те, що після трансплантації усі пацієнти приймають імунодепресанти, їхній організм не може боротися із раком своїми силами - пухлині простіше рости.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше в Росії хвора на рак жінка померла через прострочені ліки.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки