МоваЯзык

/ Онкологія

Пацієнти заразилися раком від донорських органів: стало відомо про унікальний випадок

Європейські медики описали унікальний випадок: одразу в чотирьох пацієнтів, яким раніше пересадили органи одного й того ж здорового донора, виявили рак грудей.

Про безпрецедентний випадок йдеться у статті, написаній командою вчених із Німеччини та Нідерландів й опублікованій у журналі American Journal of Transplantation, повідомляє BBC.

Випадки передачі захворювань під час трансплантації органів траплялися й раніше, хоч і в дуже рідкісних випадках, проте передавання подібним чином саме раку — зафіксовано вперше. При цьому троє із чотирьох пацієнтів, які отримали "заражені" донорські органи, померли.

Пересаджені органи належали жінці, яка померла в 2007 році у віці 53 років від інсульту. До трансплантації всі органи пройшли ретельну перевірку і були визнані безпечними для пересадки. Оскільки про жодні захворювання, які перешкодили б їй стати донором, медикам відомо не було, її здорові органи вирішили пересадити пацієнтам, які цього потребували.

Усього проведено п'ять операцій: були пересаджені обидві донорські нирки (двом різним людям), легені, печінка й серце. Попередньо всі органи пройшли додаткове обстеження, і ніяких ознак раку або інших захворювань в них виявлено не було.

Спершу всі п'ять реципієнтів благополучно перенесли операцію. Однак незабаром жінка, яка отримала донорське серце, померла — як уточнюють медики, з інших, не пов'язаних із пересадкою органів причин.

Через 16 місяців пацієнтка, яка отримала легені від того ж донора, поскаржилася на нездужання і пройшла нове обстеження. У лімфовузлах її грудей виявили ракові клітини — однак аналіз їхніх ДНК показав, що вони походять від донорського органу. Зупинити зростання пухлини не вдалося. Жінка померла від раку грудей майже через рік після встановлення діагнозу.

Медики негайно зв'язалися із іншими трьома пацієнтами, які отримали органи від того ж донора. Спочатку в них ніяких ознак онкології не виявили. Однак у 2011 році клітини раку грудей з'явилися у пересадженій донорській печінці. Пацієнтка відмовилася робити повторну трансплантацію, побоюючись можливих ускладнень, і вирішила боротися із раком, однак не змогла перемогти хворобу і в 2014 році померла.

У пацієнтки ж, яка отримала ліву нирку, рак грудей був діагностований у 2013 році — через шість років після трансплантації. До того моменту пухлина вже поширилася на інші органи, і жінка померла через два місяці.

Праву нирку пересадили 32-річному чоловікові. Через чотири роки в донорському органі також виявили клітини раку грудей, проте в цьому випадку медики змогли видалити уражену нирку.

Як зазначено в опублікованому дослідженні, ризик отримати рак у результаті трансплантації донорського органу вкрай низький і становить приблизно 0,01-0,05%.

Перед пересадкою органи проходять безліч перевірок, проте, як підкреслюють фахівці, неможливо досконало перевірити все, і завжди залишається мінімальний шанс на те, що якесь із захворювань донора не буде виявлено, відтак передасться реципієнту.

У даному випадку в загиблої жінки, мабуть, був недіагностований рак грудей, і її організмом поширилися мікрометастази — невеликі скупчення ракових клітин, які було неможливо виявити звичайними методами.

З огляду на те, що після трансплантації усі пацієнти приймають імунодепресанти, їхній організм не може боротися із раком своїми силами - пухлині простіше рости.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше в Росії хвора на рак жінка померла через прострочені ліки.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

0
Коментарі
7
0
Смішно
7
Цікаво
17
Сумно
1
Треш

Блоги медицини