Вчені дізналися, як рак може допомогти вбити іншу смертельну хворобу

13,1 т.
Вчені дізналися, як рак може допомогти вбити іншу смертельну хворобу

Ліки, яким лікарі лікували ВІЛ-інфікованого хворого від раку легенів, стало причиною різкого зменшення кількості заражених вірусом клітин.

Принаймні, так стверджують французькі медики в повідомленні, опублікованому в журналі Annals of Oncology, яке цитує РІА Новини.

Лікарі онковідділення госпіталю Піті-Сальпетрієр у Парижі (Франція) спостерігають 51-річного хворого, якого визнали ВІЛ-позитивним у 1995 році. Рак легенів у нього діагностували в травні 2015 року. Пацієнту зробили операцію, провели хіміотерапію, але менш ніж через півроку у нього почався рецидив. Його стали лікувати препаратом нового покоління - ніволумабом (nivolumab). З грудня 2016 року хворому щодня вводили ліки. Всього він отримав 31 ін'єкцію.

На початку лікування у зразках крові ВІЛ не виявили. Потім протягом 45 днів кількість клітин з ВІЛ росло. Водночас збільшувалася активність Т-клітин - клітин імунної системи, особливо помітно активізувалися Т-клітини CD8, що свідчило про відповідь організму на ВІЛ. Як пишуть автори статті, на 120-й день лікування джерело ВІЛ-інфікованих клітин показало "різке і постійне скорочення".

Носій ВІЛ-інфекції не завжди захворює відразу. Задавлений імунною системою вірус у сплячому стані ховається у клітинах головного і кісткового мозку, в статевих шляхах. Прибрати його звідти не може ні противірусна терапія, ні ослаблена імунна система хворого. Ось чому якщо припинити прийом ліків проти ВІЛ, він почне розмножуватися і інфікувати інші клітини. Вчені давно шукають способи очищати ці резервуари від заражених ВІЛ клітин. Але поки без особливого успіху.

ВІЛ спочатку вражає клітини імунної системи - Т-лімфоцити CD4. Під напором інфекції вони масово гинуть, не дозволяючи імунітету боротися з хворобою. Власне, тому її і називають синдромом імунодефіциту, або СНІД. У резервуарі інфіковані Т-клітини CD4 сплять і ВІЛ не виробляють.

Розбудити їх заважають особливі молекули, так звані імунні контрольні точки - "вбивці" Т-клітин. Одні з них - PD-1 програмують клітини на дострокову смерть. Вчені давно шукали препарати, які могли б активувати ці сплячі заражені клітини і таким чином підставити їх атакам імунної системи. У разі успіху ВІЛ-інфікованих можна було б повністю вилікувати.

"В онкології добре відомо, що препарати, які блокують імунні контрольні точки, такі як PD-1, ефективно відновлюють імунний захист, щоб чинити опір раку. Вважали також, але ще експериментально не показали, що ці ж блокатори можуть пробудити і ВІЛ-інфіковані клітини, а значить, підняти проти них імунітет", - розповів керівник дослідження, глава онковідділення, професор Жан-Філіп Спано (Jean-Philippe Spano).

Тепер вчені вперше показали, що цей гіпотетичний механізм працює на людину. "Лікування можна буде застосовувати для ВІЛ-хворих незалежно від того, чи є у них рак, оскільки препарат працює як на ВІЛ-резервуарах, так і на пухлинних клітинах", - говорить Спано.

Незважаючи на відсутність побічних ефектів, автори роботи попереджають про те, що це поки єдиний позитивний випадок лікування. Попередній аналогічний досвід виявився невдалим. Ученим ще належить оцінити результати проведених ними клінічних досліджень, а також випробувань на 50 пацієнтах-французів.

Потрібно зрозуміти, наскільки токсичний препарат для людей. Крім того, якщо визначити маркери, які показують, чи відгукнеться імунна система хворого на препарат, то лікування можна буде персоналізувати.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", часник є натуральним антибіотиком, який до того ж може боротися з бактеріями і вірусами, а також допомагає запобігти деяким видам раку.