Болить спина і "стріляє" в попереку: причини та лікування

Болить спина і 'стріляє' в попереку: причини та лікування

Мало хто після 40 років не відчуває регулярних болів у спині. Іноді банальна спроба підняти що-небудь з підлоги призводить до різкого сліпучого спалаху болю, що пронизує тіло наскрізь. І, що найсумніше, розпочавшись, болючі відчуття можуть не залишити нас довгий час.

Болі в області спини, особливо попереку та між лопаток, є однією з найпопулярніших причин звернення за медичною допомогою. Про це – у сьогоднішній редакційній статті MedOboz

На жаль, останнім часом ця проблема значно "помолодшала".

Причин болю в спині безліч, і всі вони переважно пов'язані з надмірними навантаженнями на хребет. Гіподинамія, що стала справжнєю бідою сучасної цивілізації в період карантину, занадто тривале знаходження спини в тому самому положенні, чи то сидіння за комп'ютером, чи важка однотипна фізична праця в полі, біля верстата, вікові зміни в кістках і хрящах – всі ці фактори можуть стати пусковим механізмом у розвиток серйозних захворювань хребта.

Відео дня

Оскільки хребці захищають від пошкоджень спинний мозок, то як легко здогадатися – травми спинного хребта можуть призвести до порушення роботи багатьох органів та систем людини. Ось чому біль у спині не можна ігнорувати.

Якщо у XX-му столітті за допомогою при "прострілах" у спині зверталися до костоправа і сподівалися на майстерність його рук, то сьогоднішня медицина має значний арсенал як діагностики, так і лікування проблем хребта.

Болями у спині найчастіше займаються вертебрологи, неврологи, нейрохірурги.

Якщо ж причина болю у травмі – слід звернутися до травматолога. Травми можуть стати причиною різкого болю в спині навіть у дітей, адже їм доводиться носити такі важкі рюкзаки з підручниками, які навіть дорослі носять дуже рідко. (Стандартна вага рюкзака школяра середніх класів – 4-5 кг. І це, крім змінного взуття та спортивної форми).

Перше, що потрібно знати, якщо ви зіткнулися з такою проблемою, як біль у спині – це знайти причину. Адже подібний біль може бути викликаний абсолютно різними причинами, і лише усунувши його, можна буде повернутися до повноцінного та активного життя.

Безпосередніми причинами болю у спині можуть бути

- остеохондроз (дегенеративні зміни у міжхребцевих хрящах та структурі кісткової тканини хребців);

- протрузія (випинання міжхребцевого диска, при цьому диск та фіброзне кільце, що оточує його, залишаються не пошкодженими);

- грижа (випинання міжхребцевого диска, що супроводжується руйнуванням фіброзного кільця, інколи ж і випадання диска хребетний канал);

- ішіас (запалений стан сідничного нерва, викликаний зазвичай травмами хребта в крижово-поперековому відділі);

- радикуліт (защемлення нервових корінців спинного мозку).

Ці та інші безпосередні причини болю у спині часто супроводжуються передавлюванням нервових волокон, які відгалужуються від спинного мозку у напрямку різних органів. Чим сильніша травма, тим більше корінців може бути передавлено. Часто біль у попереку може викликати біль у руках, ногах, грудях. У тяжких випадках травма хребта може призвести до імпотенції, нетримання сечі та калу.

Навіть невелике усунення дисків у грудному відділі хребта може викликати невралгію - больові відчуття в області серця такої сили, що її легко сплутати з інфарктом.

У цьому випадку лише за допомогою діагностичного обладнання (рентгена, електрокардіограми) можна буде встановити справжню причину болю та усунути її.

Головні причини болю

- травми (часто від спроби підняти занадто важкий предмет);

- зниження еластичності хрящів, зв'язок та збільшення крихкості кісток через вік.

Найчастіший наслідок травми спини – грижа. Грижі, залежно від напрямку та інтенсивності випинання, бувають дорзальними, медіанними, парамедіанними, форамінальними та секвестрованими.

Залежно від первинного огляду пацієнта лікар призначає відповідну діагностику. Зокрема, діагноз допоможуть встановити:

- мієлографія;

- комп'ютерна томографія;

- магнітно-резонансна томографія.

Тільки за підсумками діагностики лікар може з точністю сказати – чи можна обійтися консервативним лікуванням чи потрібна операція.

При лікуванні без операцій можна застосовувати різні методи.

Медикаментозне втручання:

- протизапальні засоби (НПЗЗ) допоможуть усунути запальний процес;

- міорелаксанти сприяють розслабленню тонусу напружених через запалення та біль м'язів;

- хондропротектори, (їх ефективність перебуває під питанням);

- знеболювальні, швидко знімуть різкий біль, що спричиняє м'язові спазми.

Також для консервативного лікування високу ефективність показали

- рефлексотерапія (магнітна, за допомогою електричного струму);

- остеопатія;

- кінезітерапія.

Нові методи операцій з видалення гриж хребта

Сучасні методи медичної науки дозволяють нейрохірургам зробити операції з видалення гриж максимально тендітно.

Застосування новітніх технологій та інноваційного обладнання сприяють мінімальному впливу на тканини пацієнта під час операції. Як наслідок, одужання відбувається значно швидше, також їх вирізняє високий рівень безпеки.

Для хірургічного втручання при лікуванні хребта, залежно від розміру та типу грижі, застосовують методи:

- нуклеопластики;

- ендоскопії;

- мікродискектомії.

Якщо є необхідність видалити частину диска, цей шматочок можуть замінити на імплантат.

Заміну всього диска роблять, встановлюючи ендопротез (копію диска). Вони виготовляються із сучасних матеріалів. І тут найбільше значення має рівень досвіду нейрохірурга. Досвідченому лікарю не важко зробити подібні операції безпечно і точно.

Нещодавно у нейрохірургів з'явилися такі нові методи оперативного втручання, як:

- лазерна нуклеопластика;

- холодноплазмова нуклеопластика;

- гідропластика;

- пункційна хірургія.

Ці методи хороші тим, що при їх проведенні не залишається слідів і шрамів, після операції немає больових відчуттів, а ефект настільки високий, що пацієнт може покинути клініку в той же день.

У важких випадках, коли міжхребцевий диск роздроблений і його неможливо відновити, лікарям доводиться застосовувати метод мікродискектомії. При проведенні цієї операції робиться невеликий розріз, практично прокол, не більше 3 см, залишки диска повністю видаляються.

При цьому сучасна медична наука дозволяє проводити цю операцію під місцевим наркозом, що може бути необхідним у деяких випадках. Запалення навколишніх тканин зводиться до мінімуму, пацієнт може бути відправлений додому на реабілітацію вже через 2-3 дні після оперативного втручання.

Післяопераційна реабілітація після лікування міжхребцевої грижі

Для того щоб хребет повністю відновив свої функції, пацієнту необхідно якийсь час проходити лікувальну фізіотерапію.

Також може бути прописане носіння спеціального ортопедичного корсету.

Лікувальний масаж – найважливіша частина реабілітації при проблемах із хребтом.

Профілактика – найкраще лікування болю у спині

Гнучкість нашого хребта є важливим показником стану здоров'я пацієнта загалом. Продовжити активність нашого організму, а отже, і життя, найлегше не за допомогою лікування, а за допомогою профілактики розвитку дистрофічних змін у хребті.

До найефективніших методів профілактики слід зарахувати:

- регулярну зміну активності та відпочинку, особливо при сидячій роботі;

- заняття пілатесом (вправами на розтяжку зв'язок);

- заняття йогою (вправи на гнучкість скелета);

- підтримку тонусу м'язів, особливо показано плавання.

Якщо про важливість вправ на гнучкість ми чуємо часто, то м'язовий корсет як найважливішу складову здоров'я хребта ми нечасто звертаємо увагу. Адже добре треновані м'язи є чудовим захистом нашого скелета, дозволяючи знизити навантаження на кістки та суглоби.

Як бачимо, здоров'я хребта надзвичайно важливе для активного життя людини загалом. Ось чому так важливо займатися спортом, при цьому звертаючи увагу на регулярність та поступовість навантажень.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки