Ліки для суглобів не працюють?
До захворювань суглобів, в основі яких лежить руйнування хрящів, відносяться остеоартрози і остеоартрити. Відомо використання хондропротекторів для лікування даних патологічних станів. Активними речовинами цих препаратів є хондроїтин сульфат і глюкозамін. З проблемою хворих суглобів стикається більше 20% населення віком старше 60 років. Спостерігається ураження не тільки великих суглобів, таких як колінні, гомілковостопні, тазостегнові, ліктьові. На жаль, дрібні суглоби хребетного стовпа теж страждають в незалежності від відділу.
Будова людського хряща унікальна, він розрахований на 120 років життя при правильному його використанні. В основі передчасного зношування і руйнування хрящів лежить їх неправильна експлуатація. Крім цього, погіршити стан можуть травми або інфекційні запалення суглоба. Але ключовою причиною руйнування суглобного хряща є надлишкова маса тіла.
Людський хрящ складається з хондроцитів і позаклітинного матриксу. Останній включає в себе воду, колаген, протеоглікани і мінеральні солі. Колаген – це основна структурна частина хряща білкової природи, що складається з послідовності амінокислот (замінні – гліцин, пролін, аргінін і аланін, незамінні – лізин).
Хрящова тканина не має кровоносних судин, тому практично не відновлюється. Це означає, що відновити вже зруйнований хрящ не можна. Однак запобігання його подальшому руйнуванню можливо.
Читайте: Не використовують в Європі і США: які ліки краще викинути
Лікування остеоартрозу має кілька напрямків.
1. Прийом протизапальних препаратів:
нестероїдних – анальгін, диклофенак, німесулід та ін.;
гормональних – преднізолон, дексаметазон, гідрокортизон і ін.
Їх можна приймати у вигляді таблеток, ін'єкцій, а також за допомогою внутрішньосуглобового введення. Використання цих засобів допомагає зняти запалення, яке сприяє руйнуванню хряща.
2. Прийом харчових добавок – хондропротекторов.
3. Хірургічне лікування:
артроскопічні операції;
операції із заміни суглоба.
Всі хондропротектори представлені білками, що входять до складу колагену суглобового хряща. Їх завдання потрапити в хрящову тканину.
Читайте: Bionorica "ефективно" лікує нежить українців
Як відбувається всмоктування будь-якого білка, який потрапив в травну систему людини?
Через свої великі розміри білкові молекули не здатні всмоктуватися в дрібні пори кишечника, тому щоб засвоїтися, вони розщеплюються на складові частини – амінокислоти, які, потрапляючи в кров, розносяться по всьому організму. Це стосується і хондроїтин сульфату з глюкозаміном. Їх максимальна концентрація після прийому відзначається в печінці та нирках, але не в суглобах.
Виробники цих препаратів неодноразово намагалися заявити про себе на ринку, часто їм це вдавалося досить успішно. Ці засоби не схвалені FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США), з огляду на те, що їх ефективність не була доведена. На українському фармринку ці препарати представлені дорогим продуктами, які не діють, наприклад, Структум (П'єр Фабр Медикамент Продакшн, Франція) і Дона (Роттафарм С.П.А., Італія).