Причини спалаху кору в Україні: чому хворіють наші діти

Причини спалаху кору в Україні: чому хворіють наші діти

Епідемічна ситуація з кором стає все серйознішою. Щодня ми отримуємо нові відомості щодо закупівлі вакцин, кількості хворих та інших аспектів хвороби.

"МедОбоз" стежить за ситуацією і регулярно інформує про ситуацію з кором. Сьогодні ми говоримо про те, що привело до сучасної ситуації з цієї патології в країні.

Механізми передачі захворювання

Для того, щоб розуміти епідемічні аспекти хвороби, важливо знати про механізми її передачі. Кір поширюється повітряно-крапельним шляхом - вірус виділяється в повітря під час кашлю, чхання. Осідаючи з крапельками вологи, вірус продовжує знаходиться на поверхнях. Хворий на кір є небезпечним для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду до 3-4 дня з початку висипань. У цьому й полягає "підступність" кору. Інкубаційний період - це проміжок часу з моменту надходження вірусу в організм до появи перших ознак хвороби. Таким чином, симптомів ще немає, людина вважається здоровою, спілкується з оточуючими та поширює вірус в навколишнє середовище.

Відео дня

Читайте: Померли малюки: МОЗ підтвердило ще дві смерті від кору

Чому виникає епідемічна небезпека?

Епідемічні підйоми захворюваності на кір виникають приблизно раз у 5 років. Це циклічне явище, яке простежується і в ситуації з іншими інфекційними захворюваннями. Починаючи від 2012 року, це перший спалах кору, який супроводжується загрозливими наслідками. За підсумком минулого року зафіксовано 4782 випадки захворювання, цьогоріч триває виникнення нових випадків.

Коли охоплення населення вакцинацією достатнє, тобто відповідає 95%, ситуація є стабільною. Періодично у різних країнах виникають спалахи захворювання, наприклад, у 2017 році були зафіксовані масові захворювання в Італії і Румунії.

У 2016 році вакцинація була проведена 45,5% дітей, а ревакцинація - 30,2%. Звідси й маємо черговий підйом захворюваності.

За останні 15 років варто відзначити 3 епідемічні підйоми - 2001, 2006 і 2012 років. Захворюваність у ці роки зростала в сотні разів. Між цими періодами кількість захворювань знижувалася до поодиноких випадків.

Поточне зростання захворювання почалося 2017 року. До кінця року випадки захворювання були зафіксовані практично у всіх регіонах країни. Природно, така ситуація викликає тривогу і в лікарів, і в батьків.

Цифри!

Понад 70% серед хворих - діти. Рівень захворюваності у 2017 році порівняно з ситуацією у 2016-му зріс у 43 рази.

Більшість випадків захворювання пов'язано з відсутністю вакцинації у пацієнтів. Є випадки, коли захворювання виникло у тих, кому були зроблені вакцини, але вони контактували з нещепленими дітьми. Варто зауважити, що перебіг захворювання після імунізації значно легший.

Думка експертів

Фахівці вважають причиною спалаху кору низький рівень вакцинації серед дітей. За офіційними даними ВООЗ, Україна зайняла останнє місце за рівнем імунізації в Європі.

Увага! Наприкінці 2016 року рівень вакцинації не досяг навіть 40% дітей!

До кінця 2017 вдалося прищепити 87% дитячого населення. Це позитивна динаміка, але необхідних 95% охоплення так і не досягнуто.

Чому батьки не вакцинують дітей

Багато батьків свідомо відмовляються від вакцинації дітей. З чим це пов'язано?

Найперше, це низький рівень поінформованості про епідемічну небезпеку та наслідки хвороби. Досі більшість людей вважає, що кір - це нешкідлива хвороба. Відмови від щеплень часто викликані негативною й недостовірною інформацією на форумах і в соціальних мережах. Це і розповіді про побічні ефекти, і критика вакцин як явища. Побоюючись за здоров'я дітей, батьки відмовляються щеплювати малюків.

Варто зауважити, що за останній час батьки стали більш поінформованими щодо імунізації. Це дало перші результати. Охоплення вакцинацією зросло з 45,5% до 93,3%.

Читайте: Спалах кору в Україні: стало відомо про масштаби вакцинації

До питання про якість вакцини

Більшість батьків аргументує свою відмову від імунізації недовірою до вакцини.

На сьогодні в Україні є лише одна вакцина - Пріорікс.

Виробник: ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалс С.А., Бельгія

Її якість контролює міжнародний фонд ЮНІСЕФ. Проблеми можуть виникнути за недотримання температурного режиму, однак цей аспект також строго контролюється. Зрештою, якщо вакцина буде непридатною до використання, медичні працівники зможуть визначити це за зміною кольору індикатора, який є на кожній упаковці з препаратом.

Здавалося б, якщо ситуація стабільна, звідки побоювання. Однак, забезпечення достатньою кількістю вакцин відбулося порівняно недавно. Тривалий час українцям пропонували використання низькоякісної індійської вакцини. Додати до цього потужну кампанію проти вакцин і поширення неправдивих чуток - маємо недовіру батьків.

Роль фіктивних довідок в епідемічній ситуації

Для того, щоб оформити дитину в дитячий садок або школу, батьки часто вдаються до оформлення фіктивних документів про вакцинацію. Це або неправдиві довідки про отриману щеплення, або несправжні протипоказання до проведення вакцинації. Існують цілі організації, які займаються оформленням підроблених документів. Багато батьків роблять усе простіше - "вирішують" питання на місцях, у поліклініках за місцем проживання.

Важливо! Оформляючи фальшиві документи, батьки часто вже не запам'ятовують, які щеплення дитина отримала, а які - ні. У результаті починається плутанина і розібратися в ситуації стає ще складніше.

Зараз розробляються законодавчі заходи, які будуть регулювати подібні дії. За відмову від щеплень і використання фальшивих документів підвищать відповідальність. Про це заявила в.о. міністра, Уляна Супрун. Крім заходів покарання, робоча група Міністерства працює над контролем за якістю вакцин, а також просвітницькою роботою з батьками. Адже часто багато хто з них не має доступу до достовірної інформації та отримує її із сумнівних джерел.

Фахівців, які "видають" фальшиві документи, також очікують наслідки. Такі дії розцінюють як злочин.

Як реагують на відмову від щеплень в інших країнах

В Італії дітей без вакцинації не приймають до дитячих установ, а батьки зобов'язані виплатити штраф розміром від 100 до 500 євро. Така сума може здатися жахливою, але тільки не Чорногірським батькам. У їхній країні штраф за відмову від щеплень досягає декількох тисяч євро.У Франції відмова від щеплень може загрожувати штрафом розміром до 30 000 євро, а за повторного випадку - батькам загрожує втрата батьківських прав.

Читайте: Москаль публічно обізвав Супрун "ї**нутою" через ліки від кору: опубліковано відео

Ситуація з вакциною на сьогодні

МОЗповідомляє, що ситуація з вакциною - стабільна. Закупівлі проведені та з понеділка почнеться розподіл вакцин по регіонах. Крім того, на сайті регулярно оновлюється інформація щодо кількості вакцин в областях. Кількості придбаних вакцин досить для проведення планової вакцинації, а також для того, щоб заповнити прогалини в імунізації тих, хто вчасно не отримав щеплення. Крім того, вже закуплена наступна партія в мільйон вакцин - їх ввезення в країну очікують у квітні 2018 року.

Зробити щеплення можна безкоштовно, в державній клініці. Для цього необхідно попередньо записатися до дільничного педіатра. Приватні клініки також пропонують цю процедури - ціни в столичних закладах стартують від 400 грн.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки