Названо головні ознаки хронічного стресу
Стрес у повсякденному житті став настільки звичним явищем, що мало хто надає йому значення.
Водночас під його впливом в організмі виникають суттєві зміни, які, накопичуючись і посилюючись, можуть призводити до розвитку різних психосоматичних захворювань і психічних розладів на кшталт психозів, депресій тощо.
Всім цим порушенням передують ознаки, яким не завжди надають значення. Психотерапевтка Лариса Россол розповіла MedOboz, які симптоми говорять про те, що вас "гризе" хронічний стрес і що вам час звернути увагу на своє здоров'я і спосіб життя.
Читайте: Як побороти шкільний стрес: мама чотирьох дітей поділилась досвідом
Залежність
Постійна схильність до стресів надалі може призводити до формування залежності від чого-небудь. І не обов'язково це буде пристрасть до алкоголю, наркотичних речовин тощо. Допомагати полегшувати почуття напруги і приносити швидкоплинне задоволення може також їжа, шопінг, ігри (віртуальні "бродилки" або азартні).
Тому якщо ви помітили, що, наприклад, будь-який негаразд в житті "лікуєте" заїданням, або тікаєте від буденності у віртуальний світ, де вам все вдається, а за відсутності цих "пігулок" відчуваєте емоційну або фізичну пригніченість, то час бити тривогу і шукати допомоги у фахівців.
Безсоння
Ще одна надійна ознака хронічного стресу – безсоння. Його причина в перенапруженні нервової системи і подальшій нездатності мозку "перемикатися" на відпочинок. В підсумку ви можете відчувати сильну втому, але водночас годинами лежати в ліжку, не в силах заснути, а думки в голові будуть витати, подібно бджолиному рою, і постійно перескакувати з однієї теми на іншу.
В такому разі вам потрібно освоїти розслаблювальні техніки, як-от дихальна практика або медитації, що допоможуть розслабитися і налаштуватися на сон.
Зміна харчових звичок
Смаки з часом можуть змінюватися – це правда. Але глобальна і різка зміна харчових переваг також є підставою для звернення уваги на свою емоційну сферу.
Також варто задуматися, якщо зміни стосуються апетиту (посилилося або зовсім зникло бажання їсти).
У такому разі варто звернутися до лікаря і перевірити здоров'я органів травлення і ендокринну систему. І якщо там все гаразд, потрібно шукати допомоги у психолога або боротися з наслідками стресу релаксувальними практиками.
Відмова від тренувань
Ви затятий прихильник активного способу життя, регулярно тренуєтеся в залі або на стадіоні, і раптом втратили будь-який інтерес до спорту? Тоді справа, найімовірніше, в хронічному стресі, який викликає відчуття сильної втоми і апатію.
В такому разі не варто піддаватися своїй слабкості – беріть себе в руки і йдіть тренуватися. Адже фізичні навантаження є надійним способом боротьби зі стресом – вони пришвидшують усі процеси в організмі й допомагають позбутися від "поганих" гормонів, які викликають дратівливість, пригнічують настрій і провокують відчуття слабкості й млявості.
Читайте: Названа смертельна загроза стресу на роботі
Часті застуди
Стрес може завдати шкоди всім внутрішнім процесам в організмі. Так, тривалий його вплив призводить до ослаблення захисних сил, від чого вас часто турбують простудні симптомы, а будь-який "чих" поруч з вами укладає в ліжко на кілька днів.
Тож вам варто приділити увагу не тільки зміцненню імунітету, але й практикам, які допоможуть відновити нервову систему.
Раніше OBOZREVATEL розповідав, як швидко зняти стрес.