Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)
Чоловік стоїть на платформі та чекає. Скоро з'явиться його потяг і можна буде доїхати до улюбленої дачі. Він подумки аналізує всі ті справи, котрі треба зробити на присадибній ділянці та в будинку, аж раптом, у голову приходить: " А що, коли ти стрибнеш під потяг, чи штовхнеш туди ось цю літню пані?" Це припущення одразу викликало тривогу та жах, мурашки побігли по спині, а від бабусі в червоному в’язаному береті, що стояла в кількох метрах, про всяк випадок, чоловік відійшов якомога далі.
Перше, що йому схотілося - викинути подібні дурниці з голови та ніколи про таке не думати.
Друге - з'явився страх, бо "нормальні ж люди не можуть так думати. Тільки якісь хворі чи "маніяки".
Третім було припущення, що можливо це вже прояви психічної хвороби, наприклад, шизофренії, котра згодом призведе до цих дій чи чогось ще гіршого.
Жінка прибирає в квартирі і раптом бачить на кухонному столі ніж. У її голові миттєво пролітає думка, що вона може порізати собі руки. Це припущення її лякає і вона ховає ножа якомога далі в шафку... Наступного разу ховає і виделки, а згодом і речі червоного кольору, бо вони нагадують колір крові.
Саме так може починатися розвиток обсессивно-компульсивного розладу (ОКР), якщо людина реагує на подібні нісенітниці у власних думках, вірить у них, сильно боїться, уникає бути вдома одна, виконує "ритуали" і т. д.
ОКР – дуже сильно мучить, важко переноситься пацієнтами, забирає багато часу на виконання компульсивних дій, псує якість життя. Людина починає сумніватися у власній адекватності, боїться, що зробить щось страшне, жахаючі думки від цього починають приходити все частіше. Це нагадує замкнене коло. Чим більше хочеться позбутися подібних думок, тим частіше вони "думаються". Потім з’являються своєрідні ритуали, що заспокоюють на короткий час, але від цього розлад лише вкорінюється. Виходить, що обсесія (нав'язлива думка) закріплюється компульсією (нав' язливою дією).
Компульсії бувають різні. Рахування предметів, постійне миття рук, повернення додому і перевірка усіх приладів, чи вимкнені вони, чи перекриті вода і газ і т.д.
Насправді, кожній людині час від часу приходять на розум нісенітниці. Але більшість їх сприймає як відверту дурню, не звертає на це уваги. А люди з підвищеною тривожністю починають себе розглядати, як під мікроскопом, що призводить до сумнівів, страхів, уникаючої поведінки і навіть розвитку ОКР чи тривожного розладу.
Якщо обсессивно-компульсивний розлад уже є проблемою, мучить людину, змінює її звичне життя - без допомоги психіатра та психотерапевта (чи психолога) не обійтися. Потрібні медикаментозне лікування та психотерапія.
Якщо ж людина тільки почала "ловити" себе на подібних думках і страхах, варто зрозуміти, що це лише думки. Вони не матеріальні. Перевірити це просто. Варто сказати собі, що у вас у кишені лежить мільйон, а потім переконатися, що нічого нового там не з’явилося. Не допускайте уникаючої поведінки, не реагуйте на лякаючі думки. Можна сказати собі: "Думки - це лише думки, вони приходять і йдуть". Звісно, це дуже важко. Завжди виникатимуть сумніви, страх, проте найбільші помилки – довіра цим думкам, надання їм надмірного значення.
Якщо є можливість - зверніться до психіатра чи психотерапевта доки розлад не набрав обертів, і ваше життя стало залежним від нього. Бережіть себе, будьте здорові та благополучні.
Знайте, що ментальні розлади сьогодні лікуються, що психіатрія вийшла на такий якісний рівень, коли велику кількість психических расстройств можна подолати та продовжувати повноцінне життя.