Порушення сну, диссомнія: коли буває та що робити

Порушення сну, диссомнія: коли буває та що робити

Різноманітні порушення сну, безсоння є дуже розповсюдженою проблемою. Зрозуміло, що це значно погіршує якість життя, негативно впливає на фізичний та психічний стан людини. Існує навіть спеціальна медична дисципліна, котра займається вивченням порушення сну, – сомнологія. Також в цьому випадку застосовується такі терміни, як диссомнія, інсомнія, що означає порушення сну, для якого властивим є труднощі з засинанням, часті та ранні пробудження, уривчастість сну та ін.

Тривога, перенапруження, пізнє засинання, порушення режиму сну, а також психічні розлади – усе це безпосередньо приводить до порушення сну.

Одним з перших проявів загострення при шизофренії чи початку маніакальної фази при біполярному афективному розладі (БАР) є підвищена активність, відсутність сну. Людина може декілька ночей поспіль не спати, намагатися працювати у цей час, займатися побутовими справами, а близькі починають помічати різноманітні порушення її поведінки. Наприклад, один з пацієнтів готував своїй дружині цілу ніч різноманітні калорійні страви, хоча йому взагалі не притаманне бажання куховарити, а його дружина в цей період була на дієті, дотримувалася спеціальної схеми харчування.

Відео дня

На початку маніакальної фази БАР людина може вирішити, що їй прийшла геніальна ідея та почати працювати над нею без сну, відпочинку та навіть перерв для перекусу. Проте, за цим слідує падіння в депресивну фазу, коли хворий взагалі не здатен ні на що, лише перебуває в горизонтальному положенні. І в цьому випадку теж спостерігаються порушення сну, але характер їх дещо інакший.

Також інсомнія може спостерігатися при різноманітних невротичних розладах, таких, як тривожний, фобічний, обсесивно-компульсивний, панічний та депресивний.

Окрім психічних розладів порушення сну можуть свідчити й про функціональні органічні захворювання нервової системи.

Іноді трапляються випадки розладів циркадного ритму, що проявляється як збій індивідуального біологічного годинника. Причинами можуть бути, наприклад, робота в нічний час, переїзд до країн з іншим часовим поясом та ін.

Синдром неспокійних ніг може спостерігатися при порушеннях сну. Він проявляється дискомфортом в нижніх кінцівках з одночасним бажанням ними рухати та значному погіршенні стану при відсутності рухів.

Тому, ні в якому випадку не можна ігнорувати порушення сну. Необхідно виявити причини, виключити наявність психічних та соматичних розладів.

Розповсюджені порушення сну

Нічні жахи – сни, що приносять відчуття страху, тривоги, викликають відчуття небезпеки.

Уривчастий сон – людина часто просинається, відчуває тривогу, не може довго заснути після пробудження.

Зміни глибини сну (поверхневий сон) – людина не спить, а дрімає, вона чує і усвідомлює усе, що відбувається навкруги.

Симптом раннього пробудження – людина просинається на декілька годин раніше, ніж необхідно для повноцінного сну. Намагається заснути далі, але нічого не виходить. Дуже часто це властиво саме депресивним розладам.

Порушення засинання – неможливість заснути протягом декількох годин, іноді навіть до самого ранку.

Зміна тривалості сну – суттєве зменшення чи збільшення тривалості сну.

Розлад пробудження – стан, коли людина прокинулася, проте ще не може відділити сон від реальності. У такому стані вона здатна казати чи робити щось, чого не усвідомлює, і це швидко нею забувається.

Варто розуміти, що порушення сну не можна ігнорувати. Як уже було сказано, вони дуже часто є проявами, симптомами інших розладів, які треба вирішувати зі спеціалістами. Найкраще, що ви можете зробити для себе у цій ситуації – звернутися за допомогою до психіатра чи психотерапевта, які допоможуть розібратися з ситуацією, назначить необхідні обстеження, підберуть медикаментозну терапію.

Існують деякі поради, що допоможуть вам поліпшити сон, якщо це не являється симптомом захворювань

- ви маєте знаходитись у ліжку тільки під час сну. Зафіксуйте потягом декількох днів скільки годин ви спите, о котрій годині лягаєте і просинаєтесь. Не дозволяйте собі просто "валятися" і ніжитися. Ви маєте дійти до такого алгоритму поведінки, коли почнете засипати майже одразу, як опинитеся у ліжку. Коли це дійде до автоматизму – додавайте щодня по 10-15 хвилин, тобто лягайте трохи раніше, так ви поступово подовжите свій сон.

- прогулюйтесь перед сном. Легкі фізичні навантаження та насичення киснем допоможуть покращити сон. Важливо за годину-дві до "відбою" вимкнути гаджети, відмовитись від перегляду новин, фільмів, спілкування на "гострі" теми. Проведіть час максимально спокійно. Запаліть ароматичні палички або ефірні олії в ароматичній лампі, прийміть теплий душ або ванну з піною, зробіть самомасаж обличчя, налаштуйтеся на релакс.

- не вечеряйте фаст-фудом, важкою, жирною їжею. Виключіть кофеїн та нікотин уже після обіду .

- намагайтеся створити такий режим, щоб прокидатися і засинати в один і той же час у будні та вихідні, дотримуйтесь циркадних ритмів сну.

- закріпіть рефлекс – ліжко=сон. Для цього ви повинні лишити ліжко тільки для сну та інтиму. Усе інше – прийоми їжі, перегляд фільмів, робота за ноутбуком – в інших місцях житла.

- користуйтеся медитаціями, мелодіями для засинання. Зараз є велика кількість додатків, котрі дозволяють слухати "звуки лісу" або медитативні техніки, що створені для покращення засинання.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки