Відповідальне споживання алкоголю: поради батькам від психолога Наталії Холоденко
Алкоголь – частина культурного та історичного коду нашого суспільства, хочемо ми цього чи ні. Саме тому всі батьки одного разу стикаються із ситуацією, коли необхідно пояснити дитині, що це за напій на столі та чому дитині не можна його пити. Слова й поведінка, якими батьки та оточення дитини виявляють свою думку про алкоголь, дуже важливі, тому що визначають подальше ставлення дитини до алкогольних напоїв.
Часто батьки не знають, як правильно говорити з дитиною про алкоголь, розповідати й ділитися своїм досвідом так, щоб дитина слухала та почула важливі слова. Психолог Наталя Холоденко підказує, як говорити з дітьми, уникаючи повчальних ноток і зберігаючи при цьому довірчі відносини.
Обговорювати з дитиною алкоголь: ЯК?
Діти стикаються із ситуаціями, пов’язаними з алкоголем, доволі рано. У якому віці доречно почати говорити зі своєю дитиною на цю тему та пояснювати, що алкоголь лише для дорослих?
Говорити на цю тему зі своєю дитиною можна в будь-який момент, коли в неї виникають якісь запитання, пов’язані з алкоголем. Наприклад, якщо діти спостерігають застілля, під час якого дорослі люди вживають алкоголь, вони можуть поцікавитися, чому ви цокаєтеся, що ви п’єте та чому їм цього не можна. Саме час поспілкуватися про те, що є напої для дорослих і є напої для дітей. Такі ситуативні бесіди – органічний спосіб формування усвідомленого ставлення дітей до алкоголю. Не бійтеся у принципі розмов на цю тему – діти живуть у суспільстві та мають адекватно сприймати присутність на ваших сімейних святах алкоголю.
Чи варто говорити з дітьми про свій особистий негативний досвід вживання алкогольних напоїв?
Чесна розмова з дитиною про свій особистий досвід вживання алкоголю важлива й потрібна для вас обох. Але до такої серйозної бесіді слід поставитися з усією відповідальністю. Поясніть підлітку, що маніпуляції однолітків, які підштовхують до споживання алкоголю, найчастіше засновані на помилкових фактах і думках. І алкоголь не має стати інструментом, за допомогою якого доводять свою точку зору або показують характер. Розкажіть, що через спиртне дитина може втратити над собою контроль, навіть від незначних порцій. Роз’ясніть можливі ризики й загрози, які несуть алкогольне сп’яніння та алкогольна інтоксикація.
Такі бесіди мають відбуватися у відповідній обстановці. Якщо, ділячись своїми спогадами про перший невдалий досвід вживання спиртних напоїв, ви п’єте в цей момент алкоголь, результат буде негативним.
Довіряй, але перевіряй: правильний підхід
Які зміни в поведінці підлітка мають стати сигналами для батьків про те, що зв’язок із дитиною втрачається?
Перші сигнали того, що ви втрачаєте зв’язок зі своєю дитиною-підлітком, – її односкладові відповіді на ваші запитання. Наприклад, ви розпитуєте підлітка, як він провів день, і отримуєте лаконічну відповідь: "Усе добре. Зачини двері". У таких випадках дитина займає позицію в дусі: "Ви мене обслуговуєте, а в мене є своє життя", і це перші ознаки того, що почалися проблеми.
Щоб уникнути такого розвитку подій, приблизно із 13 років слід активно говорити з дитиною на теми, що стосуються її життєвих цілей, вибору професії, того, як вона зароблятиме собі на життя в майбутньому. Важливо сформувати в родині таке середовище, де дитина буде зайнята цікавими справами. Тоді в неї не буде потреби проводити час в компанії однолітків, де слід завойовувати авторитет за допомогою вживання алкоголю.
Як реагувати на агресивну реакцію підлітка, яка може виникнути у процесі спілкування?
У підлітковому віці відбувається статеве дозрівання та психологічне дорослішання. У цей період гормональний фон такий, що однією із ключових реакцій на те, що відбувається в зовнішньому світі, є роздратування.
Ось чому так важливо в цей час уникати у спілкуванні з дитиною повчального тону. Інакше це викличе негативну реакцію в силу того, що дитина крок за кроком намагається увійти в доросле життя та затвердитися в ньому, а ви говорите з нею, як з маленькою.
Важливо запобігти такій реакції. Якщо хочете, щоб вас почули, не читайте підлітку нотацій і не починайте спілкування з обвинувачень. Спілкуйтеся легко та у дружній манері, щоб вибудувати по-справжньому довірчі стосунки.
А якщо все ж таки сталося: як реагувати батькам
Як батькам не варто себе поводити? Яких ключових помилок вони припускаються?
Якщо, наприклад, ваша дитина спробувала десь алкоголь і прийшла додому напідпитку, не варто читати нотацію в дусі: "Є такі прекрасні люди, які ніколи не п’ють, і є ти, який прагне спробувати алкоголь".
Будь-який інцидент, пов’язаний із вживанням алкоголю, – це тема для предметної розмови. Але важливо спокійно й чітко розібратися, що спричинило таку ситуацію: усвідомлений вибір самого підлітка, бажання спробувати вподобаний напій і нерозуміння того, що випито багато, або спрацювало прагнення вчинити "як усі" в компанії однолітків.
Коли ви визначитеся із причиною, можна буде разом із дитиною шукати вирішення проблеми.
Як допомогти дитині виробити правильну стратегію поведінки, коли йдеться про вживання алкоголю в компанії?
Якщо ви з’ясуєте, що підліток пив "за компанію", поясніть, що вибір завжди має залишатися за ним. Якщо ваша дитина легко піддається на такі провокації з боку однолітків, швидше за все їй бракує рішучості та впевненості, щоб відмовити. Тактовно донесіть дитині цю інформацію, радячи під час бесіди, як тренувати вміння казати "ні". І по ходу життя ставте перед нею такі завдання, під час виконання яких вона відточуватиме правильну стратегію поведінки, щоб відчути, як це класно – приймати власні рішення та вміти казати "ні".
Вибудувати довірчі стосунки з підлітком непросто. Але саме повага, взаєморозуміння та підтримка допоможуть запобігти споживанню алкоголю вашою неповнолітньою дитиною. Щоб допомогти батькам побудувати довірчі відносини, правильно почати й підтримувати діалог із дитиною на тему алкоголю, компанії AB InBev Efes Україна та Carlsberg Ukraine створили сторінку в соцмережах із практичними порадами – "Чек-лист для батьків #будьмо_відповідальні". Саме від готовності дорослих бути свідомими батьками часто залежить майбутнє дітей!