Чи все спокійно у Багдаді: десять незручних запитань до Ольги Голубовської

Чи все спокійно у Багдаді: десять незручних запитань до Ольги Голубовської

Місяць тому на сайті Союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення було надруковано мою статтю:

"Хто відповість за понад 90 тисяч смертей від COVID-19 - укладачі протоколів, чиновники або "експерти"?"

За цей час щодо проблем і запитань, поставлених мною у цьому матеріалі, ніщо не зрушилось ані на йоту. Натомість кількість смертей підійшла до страшної "психологічної позначки" у 100 тисяч.

І в тому, що на поставлені запитання за місяць не з’явилось жодної реакції, я вбачаю трагічне підтвердження того, що кількість жертв пандемії впевнено зростатиме і надалі. А наша країна, де боротьбою з вірусом займаються чиновники, а не вчені, залишиться за рівнем смертності в світових лідерах.

Відео дня

Нагадаю, що у матеріалі "Хто відповість за понад 90 тисяч смертей від COVID-19 – укладачі протоколів, чиновники або "експерти"?", йшлося про кілька незрозумілих помилок і кроків, до яких вдались особи, причетні до укладання офіційного протоколу лікування коронавірусної хвороби та чиновники МОЗу.

Про те, що в документ ввели противірусну терапію на початкових стадіях, але не вказали, якими конкретно препаратами.

Про те, що протокол для хворих із перебігом хвороби у середній тяжкості, досі передбачає взаємовиключні препарати – імуномодулятори та імуносупресори.

Що у новій інструкції до препарату Амізон дивним чином змінився механізми дії – з відомого вже 20 років інгібітора гемаглютиніну, що не має стосунку до SARS-CoV-2, на "актуальний" - пригнічення РНК-полімерази, - що, як визнано, діє на цей вірус.

Кінець-кінцем - про те, що більшість противірусних лікарських засобів мають імуномодулюючі або імуностимулюючі властивості, небезпечні при Covid-19, але попри вимоги, робоча група МОЗУ не спромоглась перевірити ці препарати на небезпечний механізм дії – можливість викликати гіпореактивність (тимчасовий параліч) імунної системи.

Ці питання здаються не просто гарячими – вони є, без перебільшення доленосними для кожного громадянина України. Але на подив, особи, що мали б дати відповідь – роблять вигляд, що нічого не відбувається, "У Багдаді все спокійно"... Хоча насправді це не так – доказом є емоційна реакція одної з головних фахівчинь МОЗУ, що приймала і приймає активну участь у формуванні офіційного протоколу – Ольги Голубовської. Яка, щоправда, обмежилась відповіддю у ФБ на кшталт "сам дурень!", замість наукової дискусії…

Хоча питання в контекст матеріалу були поставлені, як на мене, абсолютно зрозуміло і системно.

Але, зважаючи на відсутність належної реакції, вважаю за необхідне виокремити найважливіші питання і ще раз задати їх пані Голубовській у публічному форматі. З надією на фахову відповідь, а не образливі репліки у соцмережах.

Отже:

  1. Чому на прийняття рішення про доцільність ранньої противірусної терапії амбулаторно (в домашніх умовах) пішло майже 2 роки? Чим можна пояснити таку "швидкість" прийняття рішень при тому, що логічність і доцільність такої терапії є абсолютно зрозумілою з медичної точки зору – Ви особисто неодноразово це підтверджували.

  2. Як Ви можете пояснити відсутність у оновленому протоколі назв конкретних препаратів для ранньої противірусної терапії? Як сімейний лікар має дешифрувати пункт протоколу "Розгляньте противірусний препарат" без вказання – який саме? За якою логікою має діяти лікар? З огляду на показання "ГРВІ та грип" чи шукати відповідні механізми прямої противірусної дії на коронавірус, скажімо, інгібітори РНК-полімерази? Отже, чому протокол в цій частині вийшов "безіменним"?

  3. Чи погоджуєтесь Ви з твердженням, що застосування препаратів прямої противірусної дії після досягнення максимального вірусного навантаження на організм (стадія Covid-19) – не має сенсу і навіть шкідливе?

  4. Чи погоджуєтесь Ви з тим, що майже всі противірусні препарати мають імуномоделюючі або імуностимулюючі властивості? І що це несе у собі ризики при хворобі Covid-19?

  5. Чи маєте Ви інформацію про те, чому дослідження препаратів противірусної групи на гіпореактивність (рефрактерність) не були проведені, попри створення ще 7 років тому робочої групи МОЗ саме з метою вивчення безпеки лікарських засобів, що мають імунотропну дію?

  6. Чи вважаєте Ви логічним, доцільним і безпечним одночасне застосування імуносупресорів і імуностимуляторів або імуномодуляторів (противірусні лікарські засоби з імунотропною дією) як це витікає з офіційного протоколу лікування Covid-19)?

  7. Поясніть, будь-ласка, свої мотиви участі у рекламній кампанії препарату "Амізон", якщо Ви не приймали особистої участі в його доклінічних та клінічних дослідженнях?

  8. Чим Ви можете пояснити заміну в "Амізон-макс" одного механізму дії - інгібітор гемаглютиніну ( згідно "допандемічної" інструкції), на інший - інгібітор РНК-полімерази ( згідно затвердженій новій інструкції)? Чи означає це, що багато років поспіль препарат продавався із помилковим механізмом дії? Чи означає це, що новий механізм дії такою ж мірою достовірний і вивчений, як попередній?

  9. Прокоментуйте, будь-ласка, як і чому з нової редакції інструкції до Амізону пропала згадка про механізми дії - інгібітор гамаглютиніна та індуктор ендогенного інтерферону (тобто імуностимулятор)? Може, виробник поміняв склад діючої речовини в "Амізон-макс"? Якщо не міняв – то що це?

  10. З урахуванням Ваших тверджень про те, що противірусна терапія має застосовуватись чим раніше, тим краще - чи вважаєте Ви достовірними результати клінічних досліджень противірусних препаратів, що проводились серед хворих із середніми ступенями важкості Covid-19, коли досягнуто практично максимальне вірусне навантаження? Яким чином у таких умовах вивчалась дія препарату на вірус – у той час, коли вже спровоковані патогенетичні процеси і хворий потребує зовсім іншої терапії?

Вважаю, що ці моменти мають бути пояснені, адже мова іде про безпеку і життя людей. З огляду на це, відсутність реакції на першу публікацію можна вважати певною мірою показовою і продиктованою острахом та небажанням усіх причетних привертати до цієї теми додаткову увагу.

Але навіть попри те, що укладачі протоколів і інструкцій чомусь воліють сидіти тихо та ігнорувати незручні запитання, вони так чи інакше постануть. Нова хвиля захворюваності прийде з такою ж ймовірністю, з якою навалювались попередні.

І якщо рівень летальності не падатиме, а відповідей на вищенаведені запитання не буде – це дорівнюватиме явці з повинною для усіх хто визначає дії держави під час пандемії. Тобто – визнанням власної провини у десятках тисяч смертей. Генпрокуратурі залишиться тільки правильно кваліфікувати цей злочин…

Владислав Онищенко, голова правління ГО "Спілка споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення"

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки