Хто придумав карантин: чого чекати і чи можуть його оголосити в Україні через коронавірус
В Італії вже ввели карантин у зв'язку з жертвами коронавірусу. Незважаючи на те, що там померло двоє людей, жителів трьох міст закликали залишатися вдома.
Лікарі кажуть, що жорсткі заходи стосовно карантину будуть введені в Україні в разі масового поширення інфекції. У такому разі можуть ізолювати людей і закривати міста.
Детальніше про те, як виглядає карантин і звідки пішло це поняття – читайте в OBOZREVATEL.
В Італії ввели карантин
В Італії зафіксована друга жертва коронавірусу. У провінції Ломбардія від Covid-19 померла жінка. Тест показав, що в її організмі є небезпечний вірус, але результати стали відомі вже після її смерті.
Першою жертвою був 78-річний чоловік у провінції Венето, який на початку лютого зустрічався з людиною із Китаю. Також відомо, що у Венето є ще одна інфікована – це дружина друга італійця. Також заразилися медики і пацієнти лікарні, куди прийшов чоловік зі скаргами на симптоми.
Відтак італійська влада оголосила карантин. Радник із питань охорони здоров'я Ломбардії Джуліо Галлера звернувся до жителів трьох міст – Кодоньо, Кастільоне д'Адда і Казальпустерленго – щоб вони не виходили з дому.
У північній Італії скасовують масові заходи, включно із месами. Зачиняють бари, школи та інші громадські місця. А національна залізниця заявила, що їхні потяги не зупинятимуться на трьох станціях, розташованих у зоні карантину.
Де придумали "карантин"
Цікаво, що саме поняття "карантин" виникло Італії. Саме слово означає "той, що складається із сорока днів", по-італійськи: quaranta giorni — "сорок днів" . Вперше його використовували у XIV столітті у Венеції. Тоді 40 діб не дозволялося суднам з інших країн заходити в порт. Вони мали стати на якір подалі від берега. І тільки після того, як минав зазначений термін, їм дозволялося розвантажуватися.
Лише чотири століття тому це слово набуло нинішнього значення. Найчастіше при небезпечних інфекційних хворобах, таких як віспа або чума, карантин тривав 40 днів.
Які заходи використовують під час карантину
Експерти розповіли нам, як може проходити карантин в Україні. За словами начальника ГУ Держпотреб служби Києва Олега Рубана, в разі виявлення небезпечного вірусу в кожному регіоні вводиться оперативний план.
"Сьогодні коронавірус віднесений до групи небезпечних вірусів. У разі виявлення хворого на його території вводяться карантинні заходи. Територію визначає епідеміологічне розслідування. Це може бути житло, місце роботи або навчання. Наприклад, в Італії виявили, що померлий мав контакти з 600 людьми. Тому на всіх них і їхні території ввели обмежувальні заходи. Оскільки вірус не знає меж, передається повітряно-крапельним шляхом, тому і заходи жорсткі", – говорить Рубан.
При коронавірусі інкубаційний період триває 14 днів, тому протягом цього часу за всіма цими людьми ведеться спостереження. Їх обстежують і в разі появи симптомів одразу госпіталізують.
Читайте: У Китаї стався новий спалах коронавірусу: моторошні дані
Місця їхнього перебування беруть під охорону, людей обмежують у спілкуванні, проводять дезінфекції, прибирання, обробляють каналізаційні стоки.
"Якщо в місті виявлять багато хворих, то місто закривається. Ніхто туди не зможе в'їхати і виїхати. У нас таке було в Миколаєві у 2003-му, 2006-му, коли була холера. В Одесі у 1968 році. Так зараз роблять і в Ухані", – каже Рубан.
У разі закриття міста в ньому припиняють роботу установи – все спрямовано на те, щоб обмежити спілкування людей. Ті, хто контактував із пацієнтами, не можуть виходити на вулицю, вони перебувають вдома під наглядом.
Кожна країна може вживати своїх жорстких заходів. Наприклад, у Китаї люди можуть виходити по картках, кілька разів на тиждень. Якщо побачать особу, яка вирішила вийти не у свій час – її затримують.
Також у громадському транспорті Уханя всіх відстежують за електронними посвідченнями – крім талона, ти маєш засвідчити і документ. У разі, якщо серед пасажирів виявиться заражений, всіх, хто з ним їхав, також перевірятимуть.
Читайте: Голова Тернопільської області пішов у відставку через коронавірус
Вирує грип, а боїмося коронавірусу
Лікар-інфекціоніст Ігор Марков також каже, що тривалість карантину пов'язана з інфекцією.
"Терміни карантину залежать від виду інфекції. Що стосується коронавірусу, то цей термін становить 14 днів, бо стільки часу триває інкубаційний період. У середньому він може становити від 4 до 7 днів. Його застосовують для того, щоб вірус не передавався повітряно-крапельним шляхом.
Наприклад, ті, хто повернувся з Уханя, перебуватимуть на карантині. А ось їхніх сусідів на карантин відправляти не потрібно", – пояснює він.
Лікар зазначає, що те, що нинішні події в Італії дуже нагадують Україну. "Це така сама паніка, як у Нових Санжарах. У нас зараз епідемія грипу, померло близько 30 осіб. І тільки 300 тисяч українців щеплені, і ніхто нічого не боїться. А коронавірусу в нас немає, але ми його боїмося", – каже Марков.
За його словами, епіцентр, де передається інфекція, розташований у Китаї. "Поза його межами виявлено лише 100 випадків передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом. Це дуже мало на тлі хворих", – стверджує лікар.