Маски в дефіциті і карантин у школах. Як Україна готується до зустрічі коронавірусу

Маски в дефіциті і карантин у школах. Як Україна готується до зустрічі коронавірусу

Буквально за кілька днів Італія вийшла на третє місце серед усіх країн світу за кількістю заражених новим коронавірусом COVID-19, і першою в Європі за смертністю. Спалах зафіксований у двох італійських провінціях Ломбардії і Венето, на карантин закрито 12 міст.

Станом на 25 лютого коронавірус перекинувся в центр і на південь Італії. Виявлено перші випадки зараження у Флоренції і Палермо. Всього ж заражено 229 осіб, уже семеро померли й одному пощастило одужати.

Враховуючи те, що Італія є улюбленою країною не тільки для українських туристів, а й для заробітчан, небезпека появи нового коронавірусу в Україні зростає. Наскільки ми готові до ймовірного спалаху читайте в OBOZREVATEL.

Головне:

  • Прямі рейси з Італії в Україну будуть піддаватися більш ретельному огляду з боку медиків.

  • МОЗ заявив про повну підготовку медичних установ і медперсоналу до можливої появи коронавірусу.

  • ВООЗ передав Україні 900 тест-систем для виявлення нового вірусу, ще 90 тестів були закуплені раніше. Цього вистачить на перший час.

  • Жодні превентивні заходи, щоб не допустити поширення коронавірусу, вживатися поки не будуть. Тим більше, що в Україні на карантин і так масово закриваються дитсадки і школи через епідемію грипу.

  • В аптеках традиційно розкупили всі медичні маски.

Контроль на кордоні та в аеропортах

Як відомо, після різкого збільшення кількості захворювань і смертей у Китаї від коронавірусу COVID-19, безліч світових країн, включно з Україною, вжили низку заходів щодо запобігання занесенню та поширенню цього вірусу на своїх територіях.

Пасажири з Китаю проходили обов'язкову перевірку температури тіла і на виражені ознаки захворювання. Зокрема, в Україні призупинили прямі рейси з Китаєм через імовірність занесення коронавірусу.

Через різкий спалах смертельного вірусу в Італії, у Києві відбулося засідання оперативного штабу з питань запобігання занесенню та поширенню на території України коронавірусу. За його підсумками було ухвалено рішення здійснювати температурний скринінг у всіх пунктах пропуску на державному кордоні.

Глава Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко заявив, що на режим температурної перевірки пасажирів будуть переведені всі 32 пункти пропуску.

Перевірка температури тіла на кордоні

З 25 лютого введуть перевірку температури тіла пасажирів в автомобільному пункті пропуску Тиса в Закарпатській області.

"Охоплюємо всі пункти пропуску спочатку українсько-угорської ділянки. Така робота буде проводитися у всіх пунктах пропуску. Зараз їх 32 – і автомобільні, й авіаційні, і залізничні. Жоден пасажир, у якого будуть виражені ознаки захворювання, на територію України не потрапить непоміченим", – заявив Дейнеко.

Сергій Дейнеко

Перевірка пасажирів, які прибувають в аеропорти Бориспіль і Жуляни рейсами прямого авіасполучення з Італією, була розпочата з 20:00 вечора 24 лютого.

Чому запобіжні заходи не ввели раніше, невідомо, проте пасажири, які прибули з Рима і Мілана в понеділок, 24 лютого, до старту перевірки розповідають, що їх попереджали про необхідність затриматися і пройти медичний контроль, але пізніше відпустили без усяких перевірок.

Прикордонний контроль в аеропорту

Так, українки Іванна та Ольга приземлилися в аеропорту Бориспіль орієнтовно о 18:30 вечора, 24 лютого, рейсом із Риму. Ще в літаку їм сказали про медичний контроль, але через хвилину всіх відпустили.

"На отриманні багажу поруч був рейс із Мілана. А там реально паніка. Там карантин. Інші країни не приймають літаки й автобуси. У нас нікого не перевірили", – пише Іванна на своїй сторінці в Facebook.

При цьому дівчина розповіла, що після прильоту до Італії всі проходять контроль через безконтактне вимірювання температури по інфрачервоному випромінюванню, і після цього ви можете потрапити через прикордонний контроль.

"Висновок один – для вірусу в Україні відкриті всі двері. Ми в дуже надійних руках нашої країни", – зазначила українка.

Втім, є надія, що після всіх відповідних вказівок із боку уряду, перевірка на всіх пунктах пропуску буде проходити належним чином.

Лікарні та медперсонал готові

Ні для кого не секрет, що система охорони здоров'я в Україні залишає бажати кращого. Тому з моменту наростання паніки через спалах коронавірусу COVID-19 виникло питання, а чи справиться наша медицина в разі виявлення захворювання в Україні.

За результатами засідання оперативного штабу заступник міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшко запевнив українців, що і медичні установи, і медперсонал готовий до можливої появи вірусу.

На Закарпатті госпіталізували підозрюваного на вірус

За його словами, в Україні є 12 000 ліжок в інфекційних стаціонарах, близько 2 тисяч лікарів-інфекціоністів, близько 5000 осіб середнього медичного персоналу, що працює в інфекційних лікарнях, а також інфекційні бокси.

При цьому Ляшко пояснив, що специфічної терапії в разі захворювання не існує, в таких випадках проводиться штучна вентиляція легенів. Поки інфекційні, реанімаційні відділення укомплектовані необхідною кількістю апаратів штучної вентиляції легенів.

Віктор Ляшко

Щоправда, лікарі-інфекціоністи не настільки оптимістичні. Завідувачка лабораторією грипу НДІ епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алла Мироненко в коментарі OBOZREVATEL нагадала, що завдяки медреформі з 1 квітня в Україні може закритися частина інфекційних відділень.

Крім того, лікарі не втомлюються говорити про те, що рішення ліквідувати Санітарно-епідеміологічну службу було неправильним, через це в Україні скоротилася кількість фахівців. А нових епідеміологів не випускають уже 5 років.

Тест-системи

Наразі в Україні є 987 тестів для перевірок на коронавірус COVID-2019, які нам передані від Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Близько 105 тестів будуть використані для перевірки евакуйованих з Уханя українців протягом двотижневої обсервації в санаторії в Нових Санжарах. З 882, що залишилися, частину планують доставити в районні лабораторії, щоб зменшити витрати часу на доставку зразків.

На Закарпатті вже просять МОЗ скоріше відправити їм тести, і при розподілі враховувати, що область межує з чотирма країнами ЄС, і значна частина українців повертається з Європи через їх пункти пропуску.

Крім того, на етапі розробки зараз перебувають тест-системи двох вітчизняних виробників – Інституту молекулярної біології та "Діоген".

Тестування проводиться в тому випадку, якщо є схожа на коронавірус клінічна картина (важкий перебіг захворювання, висока температура, утруднене дихання, пневмонія) й епідеміологічний фактор – подорож у Китай або іншу країну, де були зафіксовані випадки захворювання коронавірусною інфекцією.

Введення карантину

Майже у всіх областях України дитсадки і школи вже закриті на карантин, але не через загрозу появи коронавірусу, а через епідемію грипу. Втім, для недопущення поширення китайського вірусу превентивні заходи аналогічні тим, що застосовують при грипі.

У коментарі OBOZREVATEL глава Держпродспоживслужби Києва Олег Рубан розповів, що в кожному регіоні передбачено три сценарії дій – для нормальної ситуації, для епідемії і для пандемії. Зараз спостерігається хвиля захворюваності на грип та ГРВІ, через що в регіонах можуть закривати школи, ліцеї, ВНЗ на карантин. У Києві саме таких заходів і вжили – 5 лютого було закрито близько 200 шкіл.

Карантин

"Зараз ми перебуваємо в хвилі захворюваності на грип та ГРВІ. Коронавірус теж відноситься до цих інфекцій. При відсутності відвідуваності шкіл, ліцеїв, вищих навчальних закладів, було ухвалено рішення в Києві припиняти навчання і переходити на дистанційне навчання. У кожного регіону свої рішення", – розповів Рубан.

У разі, якщо буде загроза епідемії (як грипу, так і коронавірусу), то будуть скасовуватися і масові заходи.

"Це тільки коли буде загроза епідемії на грип, то дійсно, вводяться обмеження щодо заходів у громадських місцях. Стосовно коронавірусу точно такі ж заходи. Зараз ситуація стабільна і все контролюється", – заявив Рубан.

Ще одним способом уникнути зараження могло б бути інформування населення про небезпеки та поради з поведінки. У цьому ключі Рубан порадив одне – поменше контактувати з потенційно зараженими.

Ажіотаж в аптеках

Насамперед з аптечних прилавків зникли медичні маски, а ті, що залишилися, значно піднялися в ціні. Так, якщо ще в кінці року їх можна було купити по 70-80 коп за штуку, зараз їх продають мінімум за 2,5 грн, частіше трапляються ціни 5-7 грн.

Але і за таку вартість їх іще потрібно пошукати. Наприклад, замовити безпосередньо у виробників теж неможливо, адже партії розкуповуються ще на стадії виробництва і здебільшого йдуть за кордон, а не в українські аптеки.

Медичні маски купити складно

Втім, говорити, що це сталося через спалах коронавірусу в Китаї і далі в Італії, складно. Нагадаємо, що в Україні епідемія грипу. При цьому інфекціоністка Алла Мироненко стверджує, що медичні маски ніяк не врятують вас від зараження, а в деяких випадках зовсім навпаки.

Що стосується противірусних препаратів, то на тлі тієї ж епідемії грипу, попит на них також підвищений. Але, на відміну від масок, препарати здебільшого в наявності і стандартної цінової категорії.