Мутації COVID-19: п'ять фактів про розвиток коронавируса

Мутації COVID-19: п'ять фактів про розвиток коронавируса

Нові штами, що викликають величезну стурбованість у всьому світі, по суті є одним і тим самим вірусом і викликають одне і те ж захворювання.

Вірус Sars-CoV-2, званий COVID-19, змінюється, скоріше розповсюджується, збільшуючи тяжкість захворювання і дозволяючи йому заражати людей, у яких повинен бути імунітет.

Ці варіанти викликають занепокоєння серед світових експертів в області охорони здоров'я, особливо вважаючи, що є ознаки того, що деякі вакцини можуть бути менш ефективними проти них, відзначається в статті Research and innovation ("Дослідження та інновації" - МедОбоз - що публікується і фінансований Європейською Комісією).

Відео дня

Вчені експерти, які беруть участь в проектах Єврокомісії MOOD і CoroNAb поділилися своїм досвідом досліджень. Вони опублікували п'ять найважливіших фактів, які потрібно знати про нові штами COVID-19:

1. Вірус постійно змінюється, але іноді дуже різко, здійснюючи еволюційний стрибок

Всякий раз, коли вірус COVID-19 заражає когось, він захоплює біологічний механізм його клітин, щоб створити свої копії. Дуже часто генетичний матеріал, який несе вірус, копіюється неправильно, що призводить до так званої мутації. Більшість вірусів з мутаціями вимирають, але деякі продовжують інфікувати інші клітини організму і, в кінцевому підсумку, інших людей.

"Вірус постійно розвивається, тому ми очікуємо, що з часом відбудеться накопичення змін", - сказав д-р Ерік Волц, епідеміолог, який вивчає еволюцію інфекційних захворювань в Імперському коледжі Лондона у Великобританії.

Мутації COVID-19: п'ять фактів про розвиток коронавируса

Іноді одна з цих генетичних помилок може призвести до зміни, яке приносить користь вірусу, наприклад, дозволяючи йому легше проникати в клітини, вироблячи більше власних копій або дозволяти йому ухилятися від імунної відповіді людей, яких він заражає.

Згідно з дослідженням доктора Волц і його колег, на початку пандемії одна така мутація привела до того, що вірус COVID-19 став більш переданим через збільшення кількості вірусу, виробленого інфікованими їм людьми. Зміна також, схоже, призвела до того, що вірус заразив більшу кількість молодих людей, ніж раніше.

"Ми не знаємо, де це вперше виникло, але, схоже, це було кілька разів в Китаї і Європі", - сказав д-р Волц. Коли ця версія вірусу була помічена в березні 2020 року, "вона вже швидко поширилася по світу", - додав він.

До червня він став домінуючим варіантом вірусу в пандемії. Те, що сталося в геномі вірусу, зробило його еволюційно більш пристосованим, ніж більш рання форма SARS-CoV-2.

Кілька місяців по тому вірус COVID-19 зазнав ще більш драматичних змін, які чинять постійний вплив на перебіг пандемії. Це були нові варіанти, що показують не просто одну зміну в шипованому білку, а кілька важливих мутацій. Першим із них було виявлено варіант B117, ідентифікований в зразках, взятих у Кенті, на південному сході Англії, в грудні 2020 року. Ця нова версія вірусу накопичила 17 окремих мутацій за дуже короткий період часу і збільшила швидкість, з якою цей новий штам поширився.

"(Поява) нових варіантів було дуже несподіваним", - сказав доктор Волц. "Ми не очікували, що B117 з'явиться з таким великим стрибком у його трансмісивності".

2. Часто це нові варіанти SARs-CoV-2, а не нові штами

Незабаром після того, як B117 був виявлений, інша версія вірусу з парою схожих мутацій, але також і з деякими важливими відмінними мутаціями, була виявлена в Південній Африці, а потім інша версія вірусу в Бразилії. Вони стали відомі як B1.351 і P1, відповідно. У них є мутації, які дозволяють їм повторно інфікувати людей, у яких повинен бути імунітет після попередньої інфекції або вакцинації.

"Часто ці нові версії вірусу COVID-19 описуються як" штами ", правильніше було б описати їх як" варіант ", - говорить доктор Волц. Частково проблема полягає в тому, що" штам "вірусу не має загальноприйнятого визначення.

Мутації COVID-19: п'ять фактів про розвиток коронавируса

Варіант, для порівняння, зазвичай визначається як версія вірусу, що має генетичну зміну, яка відрізняється від вихідної послідовності на момент ідентифікації COVID-19. Слово "штам" зарезервовано для вірусу, який має дуже різні властивості, додає доктор Волц, наприклад, велика різниця в білках, які він несе, або зміни в своїй поведінці.

В даний час варіанти, що викликають найбільше занепокоєння у всьому світі, по суті, все ще є одним і тим вірусом і викликають одне і те ж захворювання, але в міру розвитку SARS-CoV-2 він може в кінцевому підсумку настільки змінитися в порівнянні з вихідним вірусом, що його можна розглядати як новий штам.

3. Хронічні інфекції і більш високий рівень імунітету населення могли сприяти розвитку вірусу

Як саме з'явилися ці варіанти, досі неясно. Спостерігаючи за людьми, що страждають від незвично тривалої інфекції COVID-19, відомої як хронічні інфекції, дослідники спостерігали, як вірус вловлює множинні зміни у окремих пацієнтів.

Вірус міг продовжувати розмножуватися в їхніх тілах протягом багатьох місяців, набуваючи при цьому мутації. "Ми знаємо, що така ситуація може виробляти ці гіпермутіровавшіе віруси, оскільки вірус буде оптимізувати свою реплікацію в організмі господаря".

Такі варіанти, як B117, могли таким чином вловити кілька мутацій у хронічно хворого пацієнта, а потім проникнути в суспільство, заразивши когось ще, додає доктор Волц.

Підвищення рівня імунітету в деяких країнах може викликати ці зміни багаторазово незалежно один від одного, пояснює д-р Волц. Природний відбір призведе до того, що варіанти, які краще пристосовані для обходу імунітету людей, стануть більш поширеними.

4. Секвенирование зіграло вирішальну роль у відстеженні нових варіантів

Одною з ключових переваг пандемії COVID-19 в порівнянні з минулими пандеміями є рівень наукового вивчення вірусу завдяки генетичному секвенированию біополімерів (визначення їх амінокислотної або нуклеотидної послідовності). Секвенування вірусного генетичного коду в зразках, взятих у пацієнтів, дозволило експертам відстежувати поширення вірусу і швидко виявляти нові варіанти в міру їх появи.

"У нас ніколи не було такої системи геномного спостереження, - сказав доктор Волц." Тобто рік тому, я думаю, це була б наукова фантастика ".

Мутації COVID-19: п'ять фактів про розвиток коронавируса

Це швидке виявлення дозволило органам охорони здоров'я та урядам вжити швидкі кроки з контролю поширення варіантів, наприклад, за допомогою заходів ізоляції і обмежень на поїздки.

Але, незважаючи на це, також ясно, що вірус все ще поширюється швидше, ніж влада може відреагувати, оскільки в багатьох країнах відсутні суворі системи епіднагляду та секвенування. За словами доктора Волц, через це варіанти, які викликають занепокоєння, можуть поширюватися непоміченими.

5. Вакцини вже змінюються для боротьби з новими мутаціями

Оскільки деякі з вакцин проти COVID-19 вже демонструють ознаки того, що вони менш ефективні проти варіантів B1.351 і P1, деякі виробники почали розробку бустерних щеплень (такі, що вимагають введення повторної дози), які дадуть додатковий імунітет проти цих версій вірусу.

Але цілком ймовірно, що вакцини доведеться постійно оновлювати через розвиток вірусу. У Великобританії вже є кілька випадків, коли варіант B117 вловлює мутацію, яка, як вважається, в значній мірі відповідає за здатність вірусу бути стійким до антитіл в P1 і B1.351.

"Вірус продемонстрував, що він може передаватися швидше і обходити імунітет", - зазначив експерт. Тому його дослідницька група націлена на пошук ефективних ліків від SARS-CoV-2, а не вакцини. Якщо вірус зміниться настільки, що зможе заражати вже тих людей, хто вже перехворів, або тих, хто отримав вакцину, противірусне лікування може стати вирішальним способом боротьби з хворобою до тих пір, поки не будуть розроблені нові вакцини.

"Це може допомогти урядам знайти кращий спосіб боротьби не тільки з новими варіантами COVID-19, але і з іншими захворюваннями в майбутньому".

Проекти MOOD і CoroNAb були профінансовані Європейською Комісією.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки