Жодного хлоргексидину! Вчені пояснили неефективність популярного серед українців антисептика

192,1 т.
Жодного хлоргексидину! Вчені пояснили неефективність популярного серед українців антисептика

Хлоргексидин, який колишня міністерка охорони здоров'я України Уляна Супрун запропонувала використовувати як антисептик, не має доведеного ефекту й може навіть бути небезпечним.

Пропонуємо розібратися, чи варто використовувати цю речовину для дезінфекції рук і поверхонь з метою профілактики COVID-19.

Насамперед викликає питання, про які 2% хлоргексидину каже ексміністерка. Доступна в аптеках форма випуску – розчин для зовнішнього застосування 0,05%. У гінекології використовується розчин 0,2%. Для обробки ран і опіків – 0,5%. Для дезінфекції приміщень і обладнання, а також для обробки операційного поля і рук хірурга перед операцією – 1%. Виготовляють також концентрат – водний 20% розчин, який використовується для приготування готових до застосування водних та спиртових розчинів.

Відео дня
Жодного хлоргексидину! Вчені пояснили неефективність популярного серед українців антисептика

Характерно також, що наукових даних про те, що хлогексидин ефективний проти COVID-19, немає. У рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Центру контролю захворюваності США для профілактики коронавірусної інфекції хлоргексидин відсутній. Навіть більше, за останніми даними італійських, американських і бельгійських вчених, хлогексидин не належить до дезінфекторів, активних проти SARS-CoV-2.

Про це, зокрема, йдеться в науковій статті "Особливості, оцінка та лікування коронавірусу (COVID-19)", опублікованій на сайті американського Національного центру біотехнологічної інформації. Автори (Марко Касселла і Скот С. Дулебон з італійського Національного Інституту раку, Майкл Ражнік із військово-медичного університету США і Раффаеле Ді Наполі з бельгійського інституту Жюля Борде), описуючи етіологію вірусу, приділяють окрему увагу умовам, за яких вірус може бути інактивований або зруйнований.

"SARS-CoV-2 належить до категорії betaCoVs. Він має круглу або еліптичну й часто плеоморфну форму і діаметр приблизно 60-140 нм. Як і інші CoV, він чутливий до ультрафіолетових променів і тепла. Крім того, ці віруси можуть бути ефективно інактивовані ліпідними розчинниками, включно з ефіром (75%), етанолом, хлоровмісними дезінфекційними засобами, пероксиоцетною кислотою та хлороформом, за винятком хлоргексидину", – йдеться у статті.

Вчені виділяють цей засіб як неефективний проти коронавірусу. Єдиною країною, де хлоргексидин використовують не тільки для профілактики, але й для лікування коронавірусної інфекції, є Росія. Там хворих на COVID-19 змушують полоскати хлоргексидином горло.

У такий спосіб більше уваги заслуговує друга рекомендація Супрун – використання спиртовмісного антисептика для рук – розчину з вмістом спирту 60-80%. Також наводимо рецепт антисептика в домашніх умовах, рекомендований ВООЗ.

Звертаємо увагу, що хлоргексидин в розчині в Україні продається під такими торговими марками: "Хлоргексидин-віола" (ЗАТ Фармацевтична фабрика "Віола", Україна), "Хлоргексидин-КР" (ПАТ" Хімфармзавод "Червона зірка", Україна), "Хлогексидин-здоров'я", "Пантенол плюс"(обидва – ТОВ" Фармацевтична компанія "здоров'я", Україна), "Цитеал" (П'єр Фабр медикамент, Франція), а також "Хлоргексидин" (ТОВ "Виробниче об'єднання "Тетерів", ПрАТ "Біолік", ТОВ "Славія 2000", ТОВ "Форс-фарма Дистрибюшн", ТОВ "Фарма Черкас", всі – Україна).

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки