У препарату проти COVID-19, який став "науковим проривом", виявили побічні ефекти
У Всесвітній організації охорони здоров'я радять призначати препарат дексаметазон, яким лікують хворих на коронавірус (COVID-19), з обережністю через його побічні ефекти.
Як повідомляє The Hill з посиланням на координатора напрямку інфекційних захворювань Європейського регіонального бюро ВООЗ доктора Масуда Дари, при прийомі препарату спостерігається запаморочення, зміна настрою, головний біль і зниження цукру в крові.
"Очевидно, ми повинні знати, як врятувати життя пацієнтів з тяжкою стадією COVID-19. Однак ми повинні врахувати і пацієнтів в інших станах, який вплив матиме дексаметазон на них", – зазначив він.
За словами вченого, препарат перебуває в групі глюкокортикостероїдів, які пригнічують гормон кортизон, що допомагає організму боротися із запаленням і тим самим послаблює імунітет при лікуванні коронавірусу.
При цьому наголошується, що ліки знижують смертність пацієнтів з COVID-19 на 35%. Особливо це стосується хворих в середньому і важкому стані, а також пацієнтів на ШВЛ. Крім того, препаратом лікують артрит, алергію, астму, і деякі форми раку.
Всі побічні дії дексаметазону:
Частота розвитку і вираженість побічних ефектів залежать від тривалості застосування, величини використовуваної дози та можливості дотримання циркадного ритму призначення ЛЗ.
З боку нервової системи та органів чуття: делірій (сплутаність свідомості, збудження, неспокій), дезорієнтація, ейфорія, галюцинації, маніакальний/депресивний епізод, депресія або параноя, підвищення внутрішньочерепного тиску з синдромом застійного соска зорового нерва (псевдопухлина мозку – частіше у дітей, зазвичай після занадто швидкого зменшення дози, симптоми – головний біль, погіршення гостроти зору або двоїння в очах); порушення сну, запаморочення, вертиго, головний біль; раптова втрата зору (при парентеральному введенні в області голови, шиї, носових раковин, шкіри голови), формування задньої субкапсулярної катаракти, підвищення внутрішньоочного тиску з можливим ушкодженням зорового нерва, глаукома, стероїдний екзофтальм, розвиток вторинних грибкових або вірусних інфекцій очей.
З боку серцево-судинної системи і крові (кровотворення, гемостаз): артеріальна гіпертензія, розвиток хронічної серцевої недостатності (у схильних пацієнтів), міокардіодистрофія, гіперкоагуляція, тромбоз, ЕКГ-зміни, характерні для гіпокаліємії; при парентеральному введенні: приплив крові до обличчя.
З боку органів шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту, панкреатит, ерозивний езофагіт, гикавка, підвищення/зниження апетиту.
З боку обміну речовин: затримка Na+ і води (периферичні набряки), гіпокаліємія, гіпокальціємія, негативний баланс азоту в зв'язку з катаболизмом білків, підвищення маси тіла.
З боку ендокринної системи: пригнічення функції кори надниркових залоз, зниження толерантності до глюкози, стероїдний цукровий діабет або маніфестація латентного цукрового діабету, синдром Іценко-Кушинга, гірсутизм, порушення регулярності менструацій, затримка росту у дітей.
З боку опорно-рухового апарату: м'язова слабкість, стероїдна міопатія, зниження м'язової маси, остеопороз (в т.ч. спонтанні переломи кісток, асептичний некроз головки стегнової кістки), розрив сухожилля; біль в м'язах або суглобах, спині; при внутрішньосуглобове введення: посилення болю в суглобі.
З боку шкірних покривів: стероїдні вугри, стриї, витончення шкіри, петехії та екхімози, уповільнене загоєння ран, підвищене потовиділення.
Алергічні реакції: шкірний висип, кропив'янка, набряк обличчя, стридор або утруднене дихання, анафілактичний шок.
Інші: зниження імунітету і активація інфекційних захворювань, синдром відміни (анорексія, нудота, загальмованість, абдомінальний біль, загальна слабкість і ін.).
Місцеві реакції при парентеральному введенні: печіння, оніміння, біль, парестезія і інфекція в місці введення, утворення рубців в місці ін'єкції; гіпер- або гіпопігментація; атрофія шкіри і підшкірної клітковини (при в/м введенні).
Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше в ВООЗ назвали "науковим проривом" результати лікування коронавірусу дексаметазоном. Згідно з даними, наданими організацією, для хворих, які перебувають на апараті ШВЛ, смертність знижується приблизно на одну третину, а для тих, кому потрібен тільки кисень, – приблизно на одну п'яту.